Patrick Stewart

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Patrick Stewart
Narodenie 13. júl 1941 (82 rokov)
Mirfield, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec
Roky pôsobenia1966 – súčasnosť
ManželkaSheila Falconer (1966 – r.1990)
Wendy Neuss (2000 – r.2013)
Sunny Ozell (od 2013)
Deti2

Sir Patrick Stewart OBE (angl. Sir Patrick Stewart, OBE; * 13. júl 1941, Mirfield, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je anglický herec. Účinkoval v niekoľkých divadelných inscenáciách, tiež stvárnil postavu menom Jean-Luc Picard v sérii filmov a televíznych seriálov Star-Trek.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza z anglickej rodiny, má dvoch starších bratov. Od rodičov nedostal stredné meno ale istý čas používal meno „Hewes“. Veľkú časť svojho detstva strávil v časti Jarrows. Pochádzal z chudobnej rodiny v ktorej jeho otec praktizoval násilné správanie, čo neskôr ovplyvnilo Stewartovo politické a ideologické presvedčenie.

Stewart navštevoval Crowless Church of England Junior and Infants School. V roku 1951 nastúpil na strednú školu v Mirfielde, kde začal študovať drámu. V 15 rokoch opustil školu a začal sa venovať naplno divadlu, čo vnímal ako istý spôsob sebavyjadrenia. Neskôr získal grant na Bristol Old Vic Theatre School.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1966 sa stal členom Royal Shakespeare Company, ktorým bol až do roku 1982. Vystupoval s hercami ako Ben Kingsley a Ian Richardson. Neskôr sa začal objavovať v televíznych filmoch a seriáloch ako napríklad Juh proti severu (1975) či Ja, Claudius (1976). V roku 1987 súhlasil stvárniť postavu Jeana-Luc Picarda v televíznom seriály Star Trek: Nová generácia. Keď prišiel do Hollywoodu pozmenil si svoje meno na Patrick Hewes Stewart, nakoľko jeden jeho menovec už bol členom Screen Actors Guild. Aj keď Stewart pochyboval o úspešnosti seriálu, rozhodol sa zostať v Hollywoode. Po veľmi úspešnej prvej sérii súhlasil s pokračovaním aj v ďalších častiach. Nakoniec svoju rolu stvárnil vo všetkých siedmych sériách do roku 1993. Rolu Jeana-Luc Picarda stvárnil tiež v niekoľkých filmových adaptáciách. V roku 1995 získal nomináciu za svoj herecký výkon v seriály na herecké ocenenie Screen Actors Guild Awards. K účinkovaniu sa vrátil aj v roku 2020 v novom seriály Star Trek: Picar, kde si svoju rolu zopakoval.

V roku 1984 si zahral vo filme Duna. Po boku Julie Roberts a Mela Gibsona si zahral v dráme Sprisahanie z roku 1997. V roku 1999 si zahral vo filme Moby Dick, kde za svoj herecký výkon získal svoju prvú nomináciu na ocenenie Zlatý glóbus. O rok neskôr sa pripojil k hereckému obsadeniu ako Hugh Jackman, Anna Pauqin, Ian McKellen či Famke Janssen v prvej časti filmovej série X-Men. Za svoj herecký úspech získal veľa pozitívnych recenzií. Svoju rolu si zopakoval aj v ďalších siedmych filmových pokračovaniach. V roku 2017 uviedol, že posledný krát stvárni postavu profesora Charlesa Xaviera a to vo filme Logan: Wolverine.

V roku 2005 získal svoju druhú nomináciu na Zlatý glóbus vo filme Lev v zime, kde si zahral po boku Glenn Close, ktorá bola tiež nominovaná a nakoniec cenu získala. V roku 2010 sa objavil v televíznom filme divadelnej adaptácie Macbeth.

Venuje sa aj dabingu. Narozprával niekoľko animovaných postáv, či videohier a tiež stvárnil rozprávača vo viacerých filmoch, ako napríklad v komédii Macík Ted z roku 2012.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvou manželkou bola Sheila Falconer s ktorou sa rozviedli v roku 1990. Spolu majú dve deti, syna Daniela a dcéru Sophiu. V roku 1997 sa zasnúbil s Wendy Neuss, vzali sa v roku 2000 a ich manželstvo skončilo rozvodom v roku 2003. V roku 2013 sa oženil tretíkrát za speváčku a skladateľku Sunny Ozell s ktorou tvoril pár od roku 2008. Na ich svadbe v septembri 2013 ich oddal Stewartov kamarát Ian McKellen.

Stewart uviedol, že jeho presvedčenia a názory sú zakorenené vo viere v spravodlivosť a rovnosť. Kritizoval vojnu v Iraku a legislatívu vlády Spojeného kráľovstva v oblasti občianskych slobôd. Je ateista a označuje sa za feministu. Verejne obhajoval právo pre asistovanú samovraždu. V auguste 2014 podpísal list The Guardian v ktorom vyjadril nádej, že Škótsko zostane súčasťou Spojeného kráľovstva. V roku 2006 nakrútil krátke video pre Amnesty International proti domácemu násiliu.

V roku 1996 získal svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy a v roku 2010 bol kráľovnou Alžbetou II. pasovaný za rytiera, za jeho zásluhy v dramatickom umení.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Patrick Stewart na anglickej Wikipédii.