Patrick Swayze

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patrick Swayze
americký herec, tanečník, spevák, skladateľ
americký herec, tanečník, spevák, skladateľ
Narodenie18. august 1952
Houston, Texas, USA
Úmrtie14. september 2009 (57 rokov)
Los Angeles, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Patrick Swayze

Patrick Wayne Swayze (* 18. august 1952 - † 14. september 2009) bol americký herec, tanečník, spevák, skladateľ, tanečná hviezda filmového neba 80. rokov 20. storočia.

Pochádzal z umeleckej rodiny, jeho matka Patsy Swayze bola profesionálna tanečnica, choreografka a tanečná pedagogička. Slovenským filmovým divákom je Patrick Swayze najviac známy z filmu Hriešny tanec a z filmu Duch.

Vďaka svojej matke tancoval od útleho detstva, tanec študoval aj na baletných školách v New Yorku. Profesionálne tancovať začal v zájazdovom divadle Disney on Parade. Tak ako mnoho iných amerických hercov a tanečníkov najprv pracoval na newyorskej Broadwayi, neskôr začal vystupovať v amerických televíznych seriáloch. Medzi americké herecké hviezdy ho vyniesol práve film Hriešny tanec z roku 1987.

V roku 2008 mu bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Následne podstúpil chemoterapiu a nové terapeutické postupy. Zomrel 14. septembra 2009 v losangelskom rodinnom sídle na zlyhanie základných životných funkcií v dôsledku choroby.

Život[upraviť | upraviť kód]

Patrick Swayze sa narodil 18. augusta 1952 v Houstone, ako druhé dieťa Patrície Patsy Yvonne Helene (rodenej Karnes, narodená v 1927) a choreografa, tanečného inštruktora, tanečníka Jesseho Wayne Swayzeho. Mal dvoch mladších bratov ( Don Swayze, Sean Kyle) a dve sestry (Vickie Lynn, Bambi).

V roku 1975 sa oženil so svojou láskou Lisou Niemi,deti spolu nemali.

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]