Patrick Swayze

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Patrick Swayze
Patrick Swayze
americký herec, tanečník, spevák, skladateľ

Narodenie 18. august 1952
Houston, Texas, USA
Úmrtie 14. september 2009 (57 rokov)
Los Angeles, USA

Patrick Wayne Swayze (* 18. august 1952 - † 14. september 2009) bol americký herec, tanečník, spevák, skladateľ, tanečná hviezda filmového neba 80. rokov 20. storočia.

Pochádzal z umeleckej rodiny, jeho matka Patsy Swayze bola profesionálna tanečnica, choreografka a tanečná pedagogička. Slovenským filmovým divákom je Patrick Swayze najviac známy z filmu Hriešny tanec a z filmu Duch.

Vďaka svojej matke tancoval od útleho detstva, tanec študoval aj na baletných školách v New Yorku. Profesionálne tancovať začal v zájazdovom divadle Disney on Parade. Tak ako mnoho iných amerických hercov a tanečníkov najprv pracoval na newyorské Brodwayi, neskôr začal vystupovať v amerických televíznych seriáloch. Medzi americké herecké hviezdy ho vyniesol práve film Hriešny tanec z roku 1987.

V roku 2008 mu bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Následne podstúpil chemoterapiu a nové terapeutické postupy. Zomrel 14. septembra 2009 v losangelskom rodinnom sídle na zlyhanie základných životných funkcii v dôsledku choroby.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Patrick Swayze sa narodil 18. augusta 1952 v Houstone, ako druhé dieťa Patrície Patsy Yvonne Helene (rodenej Karnes, narodená v 1927) a choreografa, tanečného inštruktora, tanečníka Jesseho Wayne Swayzeho. Mal dvoch mladších bratov ( Don Swayze, Sean Kyle) a dve sestry (Vickie Lynn, Bambi).

V roku 1975 sa oženil zo svojou láskou Lisou Niemi,deti spolu nemali.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]