Patrologia latina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Patrologia latina, úplný názov Patrologiae latinae cursus completus, skrátene PL, je najvýznamnejšia edícia patristických spisov 19. storočia, ktorá vyšla v 221 zväzkoch v rokoch 1844 – 1864 zásluhou francúzskeho kňaza Jacquese Paula Migneho.

Tlačené vydanie[upraviť | upraviť zdroj]

Táto edícia latinských cirkevných otcov obsahuje spisy od Tertulliána po Inocenta III. (tj. z rokov 200 – 1216). Vzhľadom k rozsahu textov nemohol Migne a jeho spolupracovníci pracovať s rôznymi rukopismi a porovnať ich, ako by to zodpovedalo súčasnému chápaniu kritického vydania, ale prevzal niektoré z už existujúcich tlačených vydaní.

Migneho tlačiareň v roku 1868 vyhorela a prevzalo ju nakladateľstvo Garnier frères, ktoré realizovalo dotlač. Tieto dotlače však obsahovali podstatne viac chýb. Prvé vydanie sa však dodnes používa jednak preto, že je najrozsiahlejšie a tiež preto, že texty od viacerých menej významných autorov odvtedy neboli vydané.

Elektronické vydanie[upraviť | upraviť zdroj]

Migneho Patrológia je dostupná aj v elektronickej podobe. Nakladateľstvo Chadwyck and Healey celý text digitalizovalo spolu so zabezpečením prostriedkov pre vyhľadávanie. Databáza textov (viď. pld.chadwyck.co.uk) je dostupná na CD, ako aj na webe, vyžaduje sa však zaplatenie licenčných poplatkov.

Úplné texty Migneho Patrológie a viacerých ďalších textov súvisiacich s dejinami kresťanstva a cirkvi v databáze Documenta catholica omnia (documentacatholicaomnia.eu). Úplné texty pôvodného Migneho vydania sú taktiež volne dostupné na Google Books (zoznam odkazov: latina.patristica.net).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Latinská patrológia - Kompletná on-line verzia voľne prístupná na Google Books, Gallica či Internet Archive.
  • Documenta catholica omnia - Kompletný text Migneho Patrológie a mnohých ďalších prameňov k dejinám západného kresťanstva a cirkvi, latinsky aj v prekladoch do mnoho moderných jazykov.
  • Latinská patrológia - Kompletná on-line databáza Migneho vydania latinskej patrológie; prístupné z vybraných serverov alebo po zaplatení licencie.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Patrologia latina na českej Wikipédii.