Pavel Ivanovič Beľajev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavel Ivanovič Beľajev
kozmonaut CPK VVS
Pavel Beľajev v roku 1965
Pavel Beľajev v roku 1965
Št. príslušnosťZSSR
Stavzosnulý
Narodenie26. jún 1925
Čeliščevo, Severodvinská gubernia, Ruská SFSR, ZSSR (dnešné Rusko)
Úmrtie10. január 1970 (44 rokov)
Moskva, Ruská SFSR, ZSSR (dnešné Rusko)
Iné zamestnanievojenský pilot
Hodnosťplukovník (18. marca 1965)
Čas vo vesmíre1 deň, 2 hodiny, 2 minúty
Kozmonaut od28. apríla 1960
MisieVoschod 2
Znaky misiíZvezda 'Rocket'.jpg
Kozmonaut do10. januára 1970
Pavel Ivanovič Beľajev na sovietskej poštovej známke

Pavel Ivanovič Beľajev (rus. Павел Иванович Беляев; * 26. jún 1925, Čeliščevo, Severodvinská gubernia, Ruská SFSR, ZSSR, dnes Rusko – † 10. január 1970, Moskva, Ruská SFSR, ZSSR, dnes Rusko) bol sovietsky vojenský pilot a kozmonaut ruskej národnosti. V roku 1965 bol veliteľom kozmickej lode Voschod 2, ktorá sedemnásťkrát obletela Zem.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa na dedine v tajge a chcel byť preto lovcom alebo cestovateľom. Žil v početnej rodine so štyrmi sestrami a bratom, otec pracoval celé dni v nemocnici, matka denne v kolchoze. Vo voľných chvíľach po škole v okolitých lesoch lovil zver. Na začiatku vojny ho na front kvôli veku nevzali, nastúpil ako sústružník do továrne v Kamensku-Uralsku. V roku 1943 dostal povolávací rozkaz a narukoval do leteckej školy vojenského námorníctva. Nastúpil na východný front 9. mája 1945 v hodnosti nadporučíka. Slúžil v niekoľkých útvaroch, na siedmich typoch lietadiel, nepočítajúc školské stroje. V roku 1956 bol poslaný na vojenskú leteckú akadémiu a po troch rokoch absolvoval s vynikajúcimi výsledkami lekárske vyšetrenie. V roku 1960 bol zaradený do oddielu kozmonautov, potom však nasledovalo zranenie z parašutistického výcviku, vďaka ktorému sa dostal do vesmíru až v roku 1965 s kozmickou loďou Voschod 2. Krátko na to bol na návšteve v Česko-Slovensku.

V decembri 1969 ochorel, vredy – krvácanie do žalúdka a čriev, operácia sa príliš nevydarila a 10. januára 1970 v nemocnici zomrel. Bol ženatý, mal dve deti a bol, podobne ako ostatní sovietski kozmonauti, členom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Štartoval spoločne s Alexejom Leonovom z Bajkonuru na jar roku 1965. Bol veliteľom lode, absolvovali 17 obletov Zeme aj s Leonovovým výstupom (prvý človek) do vesmíru, po 26 letových hodinách v poriadku pristáli neďaleko mesta Perm.[1].

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pavel Běljajev na českej Wikipédii.

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Pavel Ivanovič Běljajev, s. 47.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]