Pavlačový dom rímskokatolíckej fary v Žiline

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ružičkov dom - pavlačový dom rímskokatolíckej fary v Žiline (1931) patrí medzi realizácie architekta Michala Maximiliána Scheera.

Budovu dala postaviť rímskokatolícka farnosť pod vedením Tomáša Ružičku, farára a starostu Žiliny ako chudobinec. Má štyri podlažia, zadná časť budovy sa oproti uličnej časti posúva vyššie o jedno podlažie, po svahu sa dostávame hore popri dome širokým schodišťom s podestami.

Dom má pôdorys polovice nepravidelného šesťuholníka, celá hmota je členená razantnými pavlačmi, presvedčivo vložená do prudkého svahu medzi dvomi paralelnými ulicami. V každom podlaží umiestnil Scheer dispozične rôzne usporiadané jednoizbové byty s kuchyňou a príslušenstvom ( predsieň, komora, wc a kúpeľňa je spoločná pre štyri byty). Uprostred domu je schodište, jeho hmota pretína otvorené pavlače na vonkajšej strane budovy, z nich je prístup do bytov.

Hladká plocha stien, dlhé pavlače, veľké nárožné presklenie, kovové rúrkové zábradlia a výrazná horizontalita celej kompozície sú známe atribúty modernej funkcionalistickej architektúry.

Objekt sa nachádza medzi ulicami Predmestská a Vojtecha Spanyola. V minulosti slúžil potrebám žilinskej farnosti a obývali ho rádove sestry. V súčasnosti je prázdny a čaká na stavebnú rekonštrukciu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • DULLA, M.: Architektúra a urbanizmus, ÚSTARCH SAV, Bratislava, 1996
  • DULLA, M. – MORAVČÍKOVÁ, H.: Architektúra Slovenska v 20. storočí, vydavateľstvo Slovart, Bratislava, 2002
  • KUSÝ, M.: Architektúra na Slovensku 1918-1945, Pallas, vydavateľstvo Slovenského fondu výtvarných umení, Bratislava, 1971

Súradnice: 49°13′14″S 18°44′34″V / 49,22056°S 18,742708°V / 49.22056; 18.742708