Pečať štátu Michigan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pečať štátu Michigan

Veľká pečať štátu Michigan bola prijatá dňa 2. júna 1835.[1]

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkú pečať tvorí svetlo modré kruhové pole, v ktorého strede je modrý štít, s nápisom TUEBOR („Budem obhajovať“), zobrazujúci muža zo zbraňou v ruke stojaceho na zelenom brehu jazera pri východe slnka. Muž symbolizuje stranu a mieru a schopnosť brániť svoje práva. Štítonsičom tohoto erbu je heraldicky vpravo Wappity a vľavo Los europský. Obaja sú typickým symbolom Michiganu. Nad štítom je heraldicky vpravo hladiaci Orol bielohlavý, ktorý v pazúroch drží zväzok šípov a olivovú ratolesť. Nad ním je červená stuha s bielo napísaným heslom v latinčine: E PLURIBUS UNUM („Z mnohých jeden“). Obe tieto prvky symbolizujú Spojené štáty americké. (Sú prevzaté z veľkej štátnej pečati Spojených štátov). Pod štítom je biela stuha opäť s latinským heslom: SI QUAERIS PENINSULAM AMOENAM CIRCUMSPICE („Pokiaľ hľadáte príjemný polostrov, dívajte sa okolo seba“). Modrý kruh prechádza, v smere od stredu von, do červeného medzikružia s čiernym nápisom: THE GREAT SEAL OF THE STATE OF MICHIGAN A.D. MDCCCXXXV (Veľká pečať štátu Michigan).

Tato pečať bola prijatá dňa 2. júna 1835 a vytvoril ju samotný druhý guvernér tohoto štátu - Lewis Cass. Pečať je taktiež súčasťou Michiganskej vlajky. Znak (modrý štít uprostred) môže byť, na rozdiel od pečati, vytlačený na dokumenty bez dizajnu alebo slov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. E-Reference desk - Great Seal of the State of Michigan

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pečeť státu Michigan na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).