Peleta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:45, 31. máj 2012, ktorú vytvoril EnzaiBot (diskusia | príspevky) (r2.7.2) (robot Zmenil: eu:Egur pellet)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Peleta je obyčajne malý, zlisovaný kúsok ľubovoľnej hmoty valcovitého tvaru.

Drevené pelety sa vyrábajú lisovaním drevených pilín ako vedľajší produkt pri spracovaní dreva. Vyznačujú sa extrémnou hustotou a nízkym obsahom vody. Používajú sa ako kvalitné ekologické palivo.

Drevené pelety

Výroba

Pelety sa vyrábajú lisovaním vstupného materiálu na tvarovacích lisoch. Ten je pod vysokým tlakom pretláčaný cez malé kruhové otvory oceľovej matrice, pričom sa zahrieva na teplotu okolo 100 °C. Celulóza, ktorá sa nachádza v dreve vplyvom teploty mäkne a stáva sa lepivou. To umožní lisovať drevené piliny do tvaru pelety bez pridávania akýchkoľvek prísad. Po vychladnutí sú pelety pevné a zachovávajú si svoj valcovitý tvar.

Použitie

Pelety sa používajú ako náhrada fosílnych palív v kotloch , domácich pieckach a krboch. Keďže sú sypké, môžu sa používať v kotolniach s automatickou prevádzkou. Pomocou dopravníka je možné presne a plynule regulovať prísun paliva a tým regulovať tepelný výkon kotla. Vykurovanie týmto palivom je značne rozšírené v škandinávskych krajinách a v Taliansku.

Vlastnosti

Agropelety

Agropelety alebo tiež alternatívne pelety sú vyrábané z prebytkov poľnohospodárskej produkcie ako je slama, seno, odpady vznikajúce pri čistení obilia, olejnín a strukovín. Oproti dreveným peletám majú vyšší obsah popola (5%). Agropelety sú významným zdrojom obnoviteľnej energie a predstavujú značný potenciál pre ekonomický rozvoj vidieka.