Pensacola (kmeň)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Územie kmeňa Pensacola

Pensacola (doslova "Vlasy ľudí") je zaniknutý indiánsky kmeň, ktorý patrí do Muskogeskej jazykovej rodiny ( Muskoggean languages family ). Tento malý domorodý kmeň hovoril jazykom Choctaw.

Kultúra[upraviť | upraviť kód]

Kmeň Pensacola patril do kultúry juhovýchodných indiánov. Žili v trvalých domoch.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Kmeň Pensacola žil na západe amerického štátu Florida v zálive Pensacola Bay. S prvými bielymi sa kmeň stretol okolo roku 1528. Boli to poslední živí členovia expedície, ktorú viedol Pánfilo de Narvaéz. Je tiež pravdepodobné, že na ich území sa nachádzala provincia Achuse, ktorú veliteľ De Sotovej flotily Diego Maldonado v roku 1539 navštívil a odkiaľ si priviezol pozoruhodne jemnú soboliu kožušinu. V roku 1539 bola nepochybne v tej istej provincii, v prístave s názvom "Zátoka Ichuse", založená španielska kolónia, ktorej velil Tristan de Luna, ale kolonisti to čoskoro vzdali a vrátili sa späť do Mexika. Názov Pensacola je uvedený vôbec prvýkrát v španielskych listoch z roku 1677.

V roku 1686 bol kmeň Pensacola vo vojne s kmeňom Mobile. O 12 rokov neskôr bola jeho území postavená španielska pevnosť, ale kmeň tam už nebýval. Zdalo sa, že kmeň bol vyhladený inými kmeňmi, ale to je chyba. Kmeň sa len presunul do vnútrozemia a pravdepodobne aj na západ. Sieur de Bienville o nich píše okolo roku 17251726 a opisuje najmä umiestnenie ich dediny blízko kmeňa Biloxi pri Perlovej rieke Pearl River. Posledná zmienka o kmeni je v odhade indiánskej populácie zo dňa 1. decembra 1764, keď sa názov ich kmeňa objavuje spolu s ďalšími šiestimi malými kmeňmi. Bienville hovorí, že v dedine kmeňa Pensacola a v kmeni Biloxi v roku 1725 nebolo viac ako 40 mužov. Kmene Pensacola, Biloxi, Chatot, Capinans, Washa, Chawasha a Pascagoula mali dohromady len 251 mužov. Všetky boli postupne začlenené do silného kmeňa Choctaw.

Kmeň Pensacola zanikol, ale názov Pensacola sa zapísal najskôr ako Pensacola Bay a následne ako názov prístavného mesta, ktoré pri Pensacola Bay vyrástlo. Názov Pensacola dosiahol slávu úplne neúmernú významu tohto malého domorodého kmeňa.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]