Peróza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Peróza je ochorenie pohybového ústrojenstva hydiny, ktoré vzniká z nedostatku mangánu a zinku, cholínu (vitamín B), vitamínu H, popr. vitamínu E.

Výskyt[upraviť | upraviť kód]

U odrastenejších kurčiat, morčiat a bažantov vo veku 2 – 3 mesiace. Sklon k ochoreniu spôsobuje nadmerný výdavok vápniku a fosforu, ktoré konkurujú mangánu pri vstrebávaní v čreve. Taktiež jednostranná výživa, napr. s kukuricou s nízkym obsahom mangánu, vitamínu E a H, najmä pri uzavretých odchovoch bez prístupu k pôde. Nosnice sú citlivejšie na prísun mangánu až v 2. roku znášky.

Príznaky[upraviť | upraviť kód]

U mláďat najprv spomalenie rastu, zdurenie pätových kĺbov, postupné skrútenie dlhých kostí nôh a vytočenie do jednej alebo obidvoch strán, niekedy aj s ohnutými prstami. Vtáky sa obťažne pohybujú a hynú z nedostatku potravy. U nosníc dochádza iba k stenčeniu vaječnej škrupinky. Znížená je liahnivosť násadových vajec v dôsledku hynutia zárodkov v posledných dňoch inkubácie. U zárodkov je charakteristický skrátený „papagáji“ zobák s vyklenutou hlavou a opuchmi, skrátené končatiny.

Ochorenie má chronický priebeh so stupňujúcimi sa príznakmi. Diagnóza sa určuje na základe údajov o kŕmnej dávke, spôsobu chovu a podľa klinických príznakov.