Percy Fawcett

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Percy Fawcett

Percy Harrison Fawcett (* 18. august 1867, Torquay, Spojené kráľovstvo – † asi 1925, Mato Grosso, Brazília) bol anglický bádateľ, ktorý pre kráľovskú geografickú spoločnosť Royal Geographic Society, ktorej bol členom, pomáhal dotvárať v tej dobe ešte dosť nepresné mapy v oblasti Južnej Ameriky.

Zúčastnil sa viacerých expedícií, a to už v roku 1906, kedy cestoval do Brazílie s cieľom vytvoriť mapy v oblasti džungle pri hranici s Bolíviou. Medzi rokmi 1906 až 1924 uskutočnil sedem expedícií, všetky pod strechou Kráľovskej geografickej spoločnosti v Londýne. K domorodcom sa správal veľmi priateľsky a zdvorilo. Na poslednej expedícii v roku 1925 zmizol v amazonskej džungli. Posledná správa od neho je z 29. mája 1925, kedy poslal žene informáciu o tom, že sa chystá na cestu do neznámej oblasti v hornom toku rieky Xingu. Predpokladá sa, že ho zabili Indiáni, hoci popri racionálnych úvahách sa objavujú aj tajomnejšie, a to že sa dostal niekde do jaskýň a ostal tam žiť s Indiánmi, alebo že našiel zvyšky Atlantídy, o čom Fawcett predtým aj hovoril, že sa zaujíma o ešte nikým nenájdené mestá či staroveké civilizácie.

V roku 2004 britské periodikum The Observer zverejnilo informáciu, že Fawcett sa úmyselne odmietol vrátiť do Británie a rozhodol sa v džungli vytvoriť komunitu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]