Preskočiť na obsah

Peruť (letecká jednotka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Peruť je označenie jednotky vojenského letectva zloženej z určitého počtu lietadiel (v závislosti na konkrétnom letectve a niekedy aj typu lietadiel), väčšinou jedného typu, ich posádok a pozemnej technickej obsluhy, zvyčajne ďalej rozdelenej na dve až štyri letky či roje.[1] V česko-slovenskej leteckej terminológii sa názov „peruť“ začal používať v 20. rokoch 20. storočia,[2] pričom značil jednotku s veľkosťou 20 až 40 lietadiel, zloženú z niekoľkých (obvykle troch) letiek po 9 až 12 strojoch.[3] Perute Royal Air Force, v ktorých počas druhej svetovej vojny slúžili aj česko-slovenskí letci, sa od pôvodných česko-slovenských perutí odlišovali, pretože mali v stave 12 až 18 strojov a skladali sa z letiek po šiestich lietadlách.[4] Povojnové česko-slovenské letectvo ani súčasné Vzdušné sily Armády Českej republiky a Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky termín „peruť“ nepoužívajú.

Terminológia[upraviť | upraviť zdroj]

Perute v medzivojnovom česko-slovenskom letectve predstavovali ekvivalent práporu u pozemného vojska.[2] Jednotlivé perute sa skladali z dvoch až štyroch letiek po 9 až 12 lietadlách, najčastejšie však z troch letiek. Česko-slovenské perute teda mali v stave okolo 20 až 40 lietadiel.[3]

Termín „peruť“ sa tiež používa pre označenie útvarov RAF s približne 12 a viac lietadlami (Squadron), napríklad 310. (česko-slovenská) peruť RAF (No. 310 (Czechoslovak) Squadron RAF). Britské perute sa ďalej delili na letky (Flights), ktoré mali do roku 1939 šesť lietadiel v dvoch trojiciach (Sections). Od roku 1940 sa začali vo väčšej miere používať štvorčlenné formácie tvorené dvoma dvojicami. Niekoľko perutí mohlo pôsobiť spoločne v útvare zvanom krídlo (Wing).[4]

Povojnové česko-slovenské letectvo prevzalo sovietsky model organizácie leteckých jednotiek. Základnou jednotkou boli letky s 12 strojmi, ktorých nadradeným útvarom boli letecké pluky, ktoré boli spočiatku tvorené štyrmi a neskôr tromi letkami.[5] Označenie „peruť“ sa nepoužíva ani u Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorých základnou jednotkou sú letky (s veľmi premenlivým počtom strojov), ktoré patria pod jednotlivé krídla.

Kým perute stíhacích lietadiel majú typicky v stave 16 až 24 strojov, peruť viacmotorových bombardovacích či dopravných lietadiel môže mať nižší početný stav. Vo väčšine ozbrojených síl sú perute ďalej zoskupené do vyšších jednotiek, ako je napríklad skupina alebo krídlo.

Niektoré letectvá (vrátane Royal Air Force, francúzskych vzdušných síl, Kráľovských holandských vzdušných síl, Luftwaffe a United States Air Force) používajú označenie zodpovedajúce peruti či letke aj pre pozemné jednotky (zdravotnícke, rádioelektronické, spojovacie, technického zabezpečenia a údržby, raketovej protivzdušnej obrany, stavebné alebo strážne a pod.), ktoré svojou veľkosťou a organizačným zaradením približne zodpovedajú leteckým perutiam.

Veliaci dôstojník perute je zvyčajne nositeľom hodnosti majora či podplukovníka, respektíve ich ekvivalentu v príslušnej zložke ozbrojených síl.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. peruť. In: Krátky slovník slovenského jazyka 4 [online]. Bratislava: Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV., [cit. 2018-07-12]. Dostupné online.
  2. a b redakce Naše řeč, ÚJČ AV ČR, v. v. i. - naserec@ujc.cas.cz. Ze života leteckých názvů [online]. nase-rec.ujc.cas.cz, [cit. 2018-07-12]. Dostupné online.
  3. a b FIDLER, Jiří. Na zrazeném nebi : encyklopedie československého vojenského letectva za branné pohotovosti státu na podzim 1938. 1. vyd. Praha : Libri, 2015. 439 s. ISBN 978-80-7277-532-3. Kapitola Organizační struktura a velitelský sbor vojenského letectva (stav k 15. září 1938), s. 411-422.
  4. a b FRANKS, Norman L. R.. Letadlo proti letadlu (ilustrovaná historie vzdušných soubojů od roku 1914 do současnosti). [s.l.] : D-Consult v nakl. Deus, 2002. 301 s. ISBN 978-80-86215-35-8. Kapitola Pružná formace, s. 142-163.
  5. MACOUN, Jiří. České vojenské letectvo. Brno : Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1825-2. Kapitola Velké soupeření 1950-1989, s. 57.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Peruť (letecká jednotka) na českej Wikipédii.