Preskočiť na obsah

Pétanque

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Petank)
Pétanque
Iné názvy petanque, petank, petang
Kontakt nie
Kategória športy zamerané na presnosť
Miesto konania rôzne terény
Potrebné vybavenie guľa, cieľová guľka (bib), meradlo
Olympijské hry nie
Popularita zväčša Európa
Pozri aj Športový portál

Pétanque alebo petank alebo petang je francúzska spoločenská hra pre dve 1-3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu, ktorý tvorí drevená gulička, tzv. prasiatko. Princíp hry je veľmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutie techniky a taktiky vyžaduje pravidelný tréning. Výraznou prednosťou tohto športu je to, že ho môže hrať prakticky každý (ženy s mužmi, starci s deťmi, aj telesne postihnutí sa môžu zúčastňovať všetkých turnajov) a prakticky kdekoľvek (terén ihriska je ľubovoľný).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Hra vznikla vo francúzskom mestečku La Ciotat neďaleko Marseille a vynašiel ju Jules Le Noir, ktorý sa po nehode ocitol na vozíku. Názov hry je odvodený od polohy chodidiel pri hode. Do konca druhej svetovej vojny sa petanque hral iba v južnom Francúzsku v oblasti od Marseille po francúzsku Riviéru. Neskôr ju turisti z iných oblastí krajiny spopularizovali aj vo svojich domovoch a francúzski emigranti ju rozšírili do ďalších štátov. Slovenská federácia pétanque vznikla v auguste 1994.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes je petanque populárny v Európe, vo frankofónnych krajinách Afriky, v Severnej Amerike a Ázii, čiastočne v Thajsku. Muži aj ženy hrajú petanque rekreačne alebo na medzinárodnej úrovni.

Hra[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sa súťaží v troch kategóriách: jednotlivci (jeden proti jednému, každý má 3 gule), dvojice (každý hráč má 3 gule) a trojice (každý hráč má 2 gule). Jednotlivci aj tímy hrajú rovnakým spôsobom. Hráč vyžrebovaného tímu nakreslí kruh s priemerom 35 až 50 cm a hodí tzv. bib (cieľovú guľku) na hraciu plochu do vzdialenosti 6 až 10 m. Prvú guľu hádže tiež ktorýkoľvek člen vyžrebovaného družstva, potom príde na rad hráč súperovho družstva. Družstvo, ktoré hodí guľu bližšie k bibu ako súperova, alebo kým neminú všetky svoje gule. Družstvo môže posunúť alebo odraziť súperovu guľu tak, aby mala ich guľa lepšiu pozíciu, prípadne posunúť vlastnú guľu čo najbližšie k bibu. Body sa spočítajú, keď hráči oboch tímov odhádzali všetky gule. Víťazom sa stáva družstvo, ktorého guľa sa dostala najbližšie k bibu. Ďalšie body získava tím aj za každú guľu, ktorá je bližšie k bibu ako najbližšia guľa súpera. Jedno kolo sa hrá do 13 bodov. Celý zápas sa hrá na 2 víťazné kolá.

Druhy hodov[upraviť | upraviť zdroj]

Poznáme 2 druhy hodov: point a tir. Hráč, ktorý sa pokúša o point, sa snaží umiestiť guľu čo najbližšie k bibu. Ak použije tir, jeho cieľom je odraziť súperovu guľu.

Výstroj[upraviť | upraviť zdroj]

Guľa[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľová guľka (bib) (vľavo) a guľa (vpravo).

Vyrába sa z kovu, najmä z ocele. Značka výrobcu a šifra hmotnosti musia byť vyrazené do gule. Priemer gule býva od 7,1 cm do 8 cm. Hmotnosť: 650 – 800 g.

Cieľová guľka (bib)[upraviť | upraviť zdroj]

Priemer bibu je 3 cm.

Meradlo[upraviť | upraviť zdroj]

Je zvyčajne teleskopické.

Základné polohy[upraviť | upraviť zdroj]

Poznáme 3 základné polohy pri hádzaní gúľ a bibu:

  • v podrepe
  • so skrčenými kolenami
  • v stoji

Výber polohy závisí od dĺžky a druhu hodu.

Ihrisko[upraviť | upraviť zdroj]

Pétanque sa v zásade dá hrať na akomkoľvek povrchu. Ani oficiálne pravidlá neurčujú druh povrchu, ktorý by bol na túto hru určený. V princípe môžme povedať, že hrať sa dá na každom povrchu, na ktorom sa súperi dohodnú, príp. ktorý určí rozhodca (na súťaži).

Pétanque sa dá hrať rovnako na voľnej ploche ako aj na vymedzenom ihrisku. Pri hre na voľnej ploche však hráči prichádzajú o niektoré taktické možnosti, ktoré im poskytuje možnosť vystreliť košón, alebo guľu do autu a pod. Pokiaľ sa hrá na vymedzenom ihrisku pravidlá určujú jeho rozmery na 15 x 4 m, tieto platia na oficiálnych medzinárodných súťažiach a národných šampionátoch. Pri ostatných súťažiach je možné po vzájomnej dohode tieto rozmery upraviť, avšak nemali by byť menšie ako 12 x 3 m. Hranice ihriska možno označiť ľubovoľným spôsobom tak, aby nebránili v prechode guli ani cieľu. Odporúča sa natiahnuť tesne nad povrchom špagáty, ktoré sa nezamazávajú, nezašľapú a pod.

Čo sa týka povrchu, optimálny je povrch so spevneným podkladom, posypaný vrstvou drobnej kamennej drte (cca 5 - 10 mm). Pétanque sa však hráva aj na úplne jemnom štrku, piesku, trvdej hline atď. Pri tvorbe ihriska je teda možné vyberať si z viacerých možností, treba však brať ohľad na to, aby povrch ihriska čo najmenej neželane ovplyvňoval hru napr. sklonom terénu, nepredvídateľnými odskokmi gule (aj keď i to patrí k hre) a pod.

Ako vyzerá take ihrisko sa možete prísť pozrieť na Národný guľodróm v Bratislave (mapka), ale aj do areálu chaty Elektrovod v Modre Harmónii, nové ihriská vznikli v Seredi, v Bratislave na Kuchajde, v Nitre, v Martine, na Šírave a hádam aj na ďalších miestach na Slovensku.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ŽilPeK - Ihrisko [online]. www.zilpek.sk, [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. Archivované 2021-04-28 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pétanque

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pétanque na českej Wikipédii.