Preskočiť na obsah

Peter Stormare

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Peter Stormare
švédsko-americký herec,
divadelný režisér a autor hier
Narodenie 27. august 1953 (70 rokov)
Kumla, Närke, Švédsko
ManželkaKaren Sillasová
Toshimi Stormareová

Peter Stormare (vl. menom Peter Ingvar Rolf Storm) (* 27. august 1953, Kumla, Närke, Švédsko) je švédsko-americký herec, divadelný režisér a autor hier.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Kumla, no vyrastal v meste Arbrå v Hälsinglande. Svoje priezvisko si zmenil, keď zistil, že sa zhoduje s priezviskom staršieho študenta na hereckej akadémii. Meno si chcel zmeniť na Retep Mrots (jeho rodné meno hláskované odzadu), no to mu bolo zamietnuté. A tak si vybral za meno slovo "storm" (v angličtine i švédčine znamená to isté – búrka).

Začiatok kariéry

[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju kariéru začal vo švédskom Kráľovskom divadle, kde hral 11 rokov. Vo Švédsku pracoval s Ingmarom Bergmanom, ktorý ho zrejme objavil. V roku 1990 prijal vedúce miesto umeleckého riaditeľa v Tokyo Globe Theatre, kde získal meno vďaka rôznym shakespearovským predstaveniam vrátane Hamleta. O tri roky neskôr odišiel do New Yorku a zúčastňoval sa najmä na anglickej produkcii. Hral tiež rolu Carla Hamiltona, vymysleného švédskeho tajného agenta, podobného Jamesovi Bondovi.

Pochvalu kritiky získal tiež za rolu Gaeara Grimsruda vo filme Fargo z roku 1996, a neskôr sa objavil vo filme Minority Report. V roku 1997 tiež hral Dietera Starka vo filme Jurský park: Stratený svet a objavil sa i v roli Johna Abruzziho v seriáli Prison Break (2005 – 2006). Z jeho ďalších rolí možno vymenovať napr. Uliho Kunkela vo filme Big Lebowski z roku 1998, Leva Andropova, ruského kozmonauta vo filme Armageddon z roku 1998 alebo Alexeja vo filme Bad Boys II z roku 2003. V roku 2007 si zahral majiteľa nevestinca v jednej z epizód televízneho seriálu CSI.

Nefilmové aktivity

[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem filmových, televíznych a divadelných rolí tiež prepožičal hlas niekoľkým postavičkám z počítačových hier a zahral si v reklamných spotoch (napr. pre firmu Volkswagen). V roku 2007 tiež podpísal kontrakt na hlavnú rolu v švédskom filme Svartvattnet, ktorý sa natáča vo Švédsku a Nórsku.[1]. Taktiež mu bola ponúknutá rola v televíznom seriáli Nezvestní. [2]

Popri herectvu sa venuje aj hudbe. Keď Bono z U2 počul jeho hudbu, povzbudzoval ho, aby vydal svoj vlastný album, ktorý mu vyšiel v roku 2002 pod názvom Dallerpölsa och småfåglar. Je tiež kmotrom Gustafa Skarsgårda, syna rovnako uznávaného švédskeho herca Stellana Skarsgårda, a hrá v hudobnej skupine nazvanej Blonde From Fargo

Súkromný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Svoj čas delí medzi život v USA a Švédsku. Je rozvedený so svojou prvou manželkou, herečkou Karen Sillasovou, s ktorou má dcéru Kelly. V súčasnosti je ženatý s Toshimi Stormarovou.

Výber z filmografie

[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]
  • 2002 – Dallerpölsa och småfåglar
  • 2004 – Swänska hwisor vol 1
  • 2005 – Lebowski-Fest 2005
  1. Marcus Boldemann. Peter Stormare vänder hem [online]. DN.se, [cit. 2024-09-05]. Dostupné online. (Swedish)
  2. Stormare Offered Role in "Lost"

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]