Petra (vydavateľstvo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Petra
OdvetvieVydavateľstvo
SídloPrešov, Slovensko
PôvodSlovensko
ISBN:80-06

Petra alebo aj Náboženské vydavateľstvo Petra (v súčasnosti PETRA n.o.) je slovenské náboženské vydavateľstvo, ktoré založil 21. apríla 1998 gréckokatolícky kňaz Juraj Gradoš. Medzi jeho hlavné činnosti patrí vydávanie kresťanských časopisov a kníh. Mimo toho vydáva rôzne publikácie, ktoré svojím obsahom nenarúšajú filozofiu vydavateľstva.

Súhlas na zriadenie vydavateľstva dal prešovský sídelný biskup Ján Hirka dňa 15. apríla 1998 a to na dobu 10 rokov. 22. septembra 1999 sa stalo oficiálnym vydavateľstvom Prešovského biskupstva a v novembri toho istého roku začalo vydávať teologická revue Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty PU – Theologos.

V decembri 1999 sa stalo vydavateľom oficiálneho časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Slovo a zároveň sa spojilo so Spolkom biskupa Petra Pavla Gojdiča.

Od roku 2000 sa vydavateľstvo stalo vydavateľom časopisu gréckokatolíckych bohoslovcov Prameň a získalo od Literárneho fondu Slovenskej republiky Cenu Mateja Bela za rok 1999 za dielo svätý Bazil Veľký: Povzbudenie mladým. Listy I. (R. 357-374) v preklade doc. Daniela Škovieru.

23. – 26. novembra 2000 vydavateľstvo spoluorganizovalo X. Medzinárodný festival duchovných piesní pod záštitou prezidenta SR v Košiciach. Od 1. júna 2001 sa s vydavateľstvom zlúčila predajňa Petra v Prešove. V roku 2001 začal vo vydavateľstve preklad úspešnej série kníh edície medzinárodnej knižnice teológov vyučujúcich na teologických fakultách v celej Európe (napr. viedenský Kardinál Schönbornn, prof. Kunzler, vedúci katedry liturgiky na Paderbornskej univerzite v Nemecku) - Amateca, ktorá zahŕňa odbor súčasnej teológie.

V roku 2002 vydavateľstvo vyhralo výberové konanie na pokračovanie vydávania revue Theologos a na vydávanie publikácií pre Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi v Bratislave až do jeho zrušenia v roku 2011.

Od 1. júla 2004 bola rozhodnutím prešovského biskupa Jána Babjaka SJ zrušená predajňa Petra v Prešove a následne k 31. decembru aj samotné vydavateľstvo. Jeho činnosť od 1. januára 2005 prevzala nezisková organizácia Petra [1], ktorú založilo Gréckokatolícke biskupstvo Prešov. Petra n.o. prevádzkuje aj predajňu s názvom PETRA, predajňa náboženskej literatúry, a náboženských predmetov a potrieb, ktorá sídli na Hlavnej ulici 1 v Prešove [2].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PETRA, n. o., grkatpo.sk
  2. Kníhkupectvo Petra, sites.google.com [online]. [Cit. 2019-02-19]. Dostupné online. Archivované 2020-11-05 z originálu.