Phishing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oznam na háčiku: potrebujeme overiť číslo vašej kreditnej karty. Ryba hovorí: nezožer každú návnadu. Chráň svoje dôverné (finančné) informácie.

Phishing je činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii vylákať a neoprávnene získať[1] od používateľov osobné údaje ako sú heslá, používateľské mená a ďalšie podrobnosti napríklad o platobných kartách, aby ich mohol zneužiť na nekalé účely ako vydieranie, krádež peňazí alebo identity.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Výraz „phishing“ je v angličtine novotvar, ktorý vznikol na základe homofónnej podoby so slovom „fishing“, ktoré znamená rybolov, a naznačuje podobný význam chytania obete na návnadu. (Tiež zjednodušene interpretované aj ako angl. password fishing – doslova (rybo)lovenie hesiel.) Začiatočné písmená „ph-“ sú odkazom na "phreaking”, ktorý využívali v minulom storočí pri svojom experimentovaní s možnosťami telekomunikačných systémov hakeri, ktorí zašli až za hranice legálnosti.[2] Do Slovenčiny sa zatiaľ neprekladá. Podvodník, ktorý využíva phishing sa nazýva phisher.

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje viacero spôsobov lovenia hesiel. Najčastejšie však phishing prebieha tak, že podvodník (útočník) sa pomocou podvodného (klamlivého) e-mailu (z angl. email spoofing – doslova vodiť za nos, všeobecnejšie email od falošného odosielateľa) alebo instant messagingu, SMS alebo inej komunikácie napríklad na sociálnej sieti alebo webov alebo reklám alebo malware snaží nasmerovať používateľa na webstránku alebo všeobecnejšie URL adresu, ktorú pripravil práve na tento podvodný účel. Webstránka môže vyzerať ako presná kópia už existujúcej dôveryhodnej stránky, ktorú bežne používateľ navštevuje (napríklad stránka banky[1]) alebo ponúka nejaké výhody po prihlásení. Meno a heslo a ostatné údaje zadané do takejto phishingovej stránky, sa dostanú k podvodníkovi, ktorý ich môže zneužiť sám alebo predať iným.

Informácie, na ktoré býva phishing zameraný[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Google[1] ide o snahu "neoprávnene získať" najmä tieto údaje:

Typické znaky phishingu[upraviť | upraviť zdroj]

Phishing môže prebiehať aj tak, že sa rozposielajú správy, ktoré oznamujú používateľom zmenu účtu alebo jeho obnovenie a tak lákajú heslá.

Phishingové stránky ponúkajú rôzne „skvelé“ služby (napr. vzácne predmety do MMORPG hier, download hier zdarma po registrácii atp.) alebo vás phisher kontaktuje ako člen support teamu (podpora), admin a podobne a chce od vás údaje (heslá, čísla účtov), pre overenie. Samozrejme, nikdy žiaden skutočný člen support teamu nekontaktoval zákazníka týmto spôsobom. Banky sa bránia proti phishingu tak, že oznamujú, že nikdy heslá nežiadajú týmto spôsobom.


Typickými znakmi phishingu sú:

 • Falošná emailová adresa odosielateľa. Doména v adrese nezodpovedá organizácii, za ktorú odosielateľ píše. Viditeľný je nesúlad medzi textovou časťou adresy a domény. V dole uvedených príkladoch sú v textovej časti adresy uvedené slovenské banky avšak domény im nezodpovedajú ani doména najvyššej úrovne nie je .sk.
 • Obsah sa týka informácií, na ktoré býva phishing zameraný (pozri hore).
 • Obsah môže byť skomolený, pretože často býva len strojovým prekladom do slovenčiny (pozri príklady).
 • Je zdôrazňovaná urgentnosť správy, tak aby používateľ nad textom veľmi nerozmýšľal a hneď emocionálne konal[3]. Väčšinou na konci býva vyzýva k akcii, ktorá spočíva v kliknutí na link (odkaz URL, obrázok, text a pod.). Namiesto kliknutia je však najlepšou akciou nahlásiť[1] podozrivý email (komunikáciu) prevádzkovateľovi (napríklad ako spam).
 • Spomínaný odkaz URL zvyčajne nevyužíva zabezpečené, šifrované spojenie – adresa sa nezačína reťazcom „https“ (ale len http) [3].
 • Po kliknutí na spomínaný odkaz URL sa zobrazí web stránka, ktorá môže byť graficky nedokonalá, pôsobí ako zle načítaná, nefungujú na nej všetky odkazy alebo obsahuje gramatické chyby. Ak nie je „https“, tak v adresnom riadku prehliadača chýba ikona (zvyčajne zeleného) zámku. [3]
 • Viaceré prehliadače obsahujú ochranu proti phishingu.[1] Po kliknutí najprv zobrazia upozornenie, že užívateľ sa chystá prejsť na nebezpečné alebo klamlivé webové stránky.[4]

Ochrana pred phishingom[upraviť | upraviť zdroj]

Najlepšia ochrana proti phishingu je nedôverovať stránkam a e-mailom, ktoré chcú vylákať citlivé údaje, hlavne heslá. Zároveň sa odporúča nepoužívať rovnaké prihlasovacie údaje do rôznych služieb. (Chráňte si svoje heslá a nikomu ich neprezrádzajte. Nezverejňujte vaše citlivé osobné informácie na webe, po telefóne, osobne ani emailom v žiadnom prípade aj keď výzva môže pôsobiť veľmi urgentne.)

Niekde už po prezretí URL adresy, ktorú vyžaduje phisher navštíviť, je zrejmé že ide o podvod (adresa nie je na doméne firmy, ktorej by mala byť). Po zájdení myšou nad adresu sa táto zobrazuje celá na spodku prehliadača (v stavovom riadku). Deje sa tak však len na počítačoch (a nie na mobiloch) a existujú možnosti ako v niektorých prehliadačoch skutočnú adresu zmeniť alebo zamaskovať.

Niektoré prehliadače a emailové klienty (s funkciou DMARC) ako napr. Gmail[5] obsahujú ochranu proti phishingu, ktorú tiež ponúkajú výrobcovia antivírusového softvéru[2] .

Klientov, ktorí majú podozrenie, že na podvod naleteli, banky vyzývajú, aby:

 • túto okolnosť banke nahlásili. [6] (Banka sa môže snažiť falošné weby zablokovať.)
 • Skontrolovali si stav svojho účtu (SMS notifikácie). [6]
 • Zmenili si prihlasovacie údaje.
 • Prípadne zvýšili stupeň overenia identity na dvojstupňové.

Iné spôsoby krádeže identity[upraviť | upraviť zdroj]

Phishing je príkladom techniky sociálneho inžinierstva používanej na oklamanie používateľov zameraný na využitie slabých miest súčasných bezpečnostných technológií (a ich implementácií).

V roku 2017 zadržali podvodníkov, ktorí inštalovali zariadenia na skimming kariet do viac než štyroch stoviek bankomatov ročne. Kopírovali a klonovali kreditné karty a použili ich na nelegálne transakcie.[7]

Príklady podvodného e-mailu (niektoré údaje sú zmenené)[upraviť | upraviť zdroj]

Falošná správa 1 - url adresa otvorí elektronické bankovníctvo ak ste klientom tejto banky a snaží sa previesť z vášho účtu 1,34€
Od: Tatra banka <a @ japanlokad.com>
Predmet: Nova funkcia
Dátum: Sob, 5.Jan 2019 04:38:10
Vážený pán / pani,
Radi by sme Vás informovali, že sme pridali novú funkciu na ochranu vášho účtu pred podvodným pokusom a neoprávneným používaním vašej bankovej karty.
Táto prísada je veľmi dôležitá pre vašu ochranu a pohodlie našich zákazníkov.
Aktivujte ho na svojej banke a odpočítajte veľmi jednoduchú sumu:
1,34 EUR
Ak chcete svoju kreditnú kartu overiť a aktivovať ju vo svojom účte.
Na platbu a aktiváciu :
https: / / moja.tatrabanka.sk/cgi-bin/blablablablablablablablab
Funkcia sa po zaplatení automaticky aktivuje.
Zuzana Povodová
Falošná správa 2 - url adresa otvára nib.vub.sk, ktorý je presmerovaný na ib.vub.sk
Od: VUB Banka <test @ wizgreeting.company>
Predmet: oznámenia
Dátum: Sob, 29.Dec 2018 11:09:47
Komu: <monika.perez @ gmail.com>
Vážený zákazník,
Teraz sme aktualizovali naše ďalšie bezpečnostné prvky v bezpečné a bezpečné zabezpečenie online bankovníctva. Ostatní, ktorí čakajú na aktualizáciu, by mali posilniť autentifikáciu prostredníctvom on-line bankovníctva. Ak chcete potvrdiť svoju totožnosť a zabrániť blokovaniu účtu, navštívte stránku:
https: // nib.vub.sk/portal/blablablb
Toto sú pokyny zaslané všetkým klientom VUB a musia byť dodržané.
Vďaka,
VÚB BankaFalošná správa 3 - vydieranie mailom pre "návštevu webu pro dospělé" (sex blackmail - môže byť anglicky a obsahovať aj vaše heslo)[8]

Predmet: Bezpečnostní upozornění
Dátum: Február 2019
Ahoj!
Jak jste si možná všimli, poslal jsem vám e-mail z vašeho účtu.
To znamená, že mám plný přístup k vašemu účtu.
Díval jsem se na tebe už několik měsíců.
Skutečnost je, že jste byli nakaženi škodlivým softwarem prostřednictvím webu pro dospělé, který jste navštívili.
...
Pokud to chcete zabránit, přeneste částku 252€ na svou adresu bitcoin (pokud nevíte, jak to udělat, pak napište na Google: "Koupit Bitcoin").
...
S pozdravem!

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c d e Zabránenie phishingovým útokom a ich nahlásenie [online]. support.google.com, [cit. 2019-01-18]. Dostupné online.
 2. a b What are Phishing scams and anti-phishing protection [online]. www.eset.com, [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.
 3. a b c KOSNO, Lukáš. Tatra banka eviduje nárast podvodných e-mailov, vystríha klientov [online]. Živé.sk, [cit. 2019-01-18]. Dostupné online.
 4. Manage warnings about unsafe sites - Computer - Google Chrome Help [online]. support.google.com, [cit. 2019-01-18]. Dostupné online.
 5. Manage suspicious emails with DMARC - G Suite Admin Help [online]. support.google.com, [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.
 6. a b Martin Hodás: Podvodníci vraj zlepšili svoju slovenčinu, Zive.sk, 2019/01/19 online
 7. TREND.SK. Zatkli kartový gang. Na klonovanie zneužíval bankomaty [online]. www.etrend.sk, [cit. 2019-05-05]. Dostupné online.
 8. SLÍŽEK, David. "Poslal jsem vám e-mail z vašeho účtu." E-maily se šíří další vlna vyděračského spamu [online]. Lupa.cz, [cit. 2019-06-19]. Dostupné online. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]