Preskočiť na obsah

Phoebetria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Phoebetria

albatros sivochrbtý
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
'Phoebetria'
Reichenbach, 1853
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Phoebetria je rod morských vtákov z čeľade albatrosovitých. Rod zahrňuje iba dva druhy, a síce albatrosa sadzového a albatrosa sivochrbtého.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Už od 19. storočia sa o zástupcoch rodu Phoebetria zmýšľalo ako o „primitívnych“ albatrosoch. Za „rozvinutejšie“ albatrosy boli považovaní zástupcovia rodu Diomedea, za ktoré boli považované všetky zostávajúce albatrosy. Až v roku 1996 po rozsiahlych DNA analýzach Garyho Nunna z Amerického prírodovedného múzea boli z rodu Diomedea vydelené ďalšie dva rody, a síce Thalassarche a Phoebastria.[1]


Zoznam druhov[upraviť | upraviť zdroj]

BirdLife International[2][3] a ACAP[4] rozoznávajú nasledujúcich 2 zástupcov rodu Phoebetria:

Fotografia Latinský názov Binomické meno Rozšírenie
albatros sadzový Phoebetria fusca Južný Atlantik (Goughov ostrov, Tristan da Cunha) a Indický oceán
albatros sivochrbtý Phoebetria palpebrata Cirkumpolárne pelagiálne rozšírenie v Južnom oceáne

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

albatros sivochrbtý

Oba zástupcovia rodu Phoebetria majú výrazne tmavšie sfarbenie peria než ostatné albatrosy. Väčšina operenia je tmavo hnedá, na chrbte medzi krídlami a v zadnej časti tela pri kostrči je perie svetlo šedé. Zobák je čierna a pozdĺž dolnej čeľuste sa tiahne tenká žlto-oranžová (albatros sadzový) alebo modro-zelená svetlá (albatros sivochrbtý) linka. Aj keď sú albatrosy veľmi podobné, najlepším rozpoznávacím znakom v teréne býva odtieň operenia. Zatiaľ čo farba operenia albatrosa sadzového sa na mori javí ako matná dymovo hnedá, perie albatrosa sivochrbtého často vydáva modrasté odtiene.[5]

Ekológia a chovania[upraviť | upraviť zdroj]

Albatrosy hniezdia najčastejšie na útesoch, čo má spojitosť s omnoho väčším dôrazom na svadobné lety než pri ostatných albatrosoch, ktorí sústreďujú svoje zásnubné tance na predvádzanie póz na súši. Zástupcovia rodu Phoebetria sa potápajú častejšie než ostatné albatrosy, a to až do hĺbky 12 m (napráklad albatros kráľovský sa potápa do maximálne hĺbky 2 m).[5]

Rozšířenie[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď sa rozšírenie oboch albatrosov z veľkej časti prekrýva, albatrosy sadzové sú najpočetnejšie na sever od antarktickej konvergencie, zatiaľ čo albatrosy sivochrbté sa vyskytujú predovšetkým na juh od tejto hranice. Albatros sivochrbtý je pritom jediný zástupca albatrosovitých, ktorý sa pravidelne vydává do antarktických vôd za potravou. Oba albatrosy hniezdia prevažne na malých neobývaných ostrovoch.[5]

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Oba druhy sú ohrozené predovšetkým rybolovom na dlhej lovnej šnúre, kde albatrosy predstavujú časté vedľajšie úlovky, a invazívnymi druhmi živočíchov, ktoré plienia hniezda albatrosov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Evolutionary Relationships among Extant Albatrosses (Procellariiformes: Diomedeidae) Established from Complete Cytochrome-B Gene Sequences. 1996-10, [cit. 2020-12-03]. S. 784–801. DOI:10.2307/4088857 (po anglicky)
  2. Data Zone: Search Results of the term "albatross" [online]. BirdLife International, [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. List of Albatross Species [online]. BirdLife International, [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. Archivované 2020-10-22 z originálu. (po anglicky)
  4. Fifth Meeting of Advisory Committee [online]. Mar del Plata, Argentina: Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels, 2010, [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. a b c Albatrosses. Collingwood, Vic. : CSIRO, 2009. ISBN 9780643094215. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Phoebetria
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Phoebetria

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Phoebetria na českej Wikipédii.