Pištoľník (človek)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pištoľník z filmu Veľká vlaková lúpež

Pištoľník je označenie muža z Divokého západu, ktorý si získal povesť, že je nebezpečný s pištoľou. Označenie vzniklo v 20. storočí a používa sa v literatúre a filme.

Pôvod pojmu[upraviť | upraviť zdroj]

Amatérský etymológ Barry Popik vystopoval, že termín „pištoľník“ (angl. gun slinger či gunslinger) pochádza z westernového filmu Drag Harlan z roku 1920.[1] Slovo čoskoro prijali ďalší autori westernov, napríklad Zane Grey, a stalo sa bežne používaným.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Termín sa často používal pre mužov, ktorí sa nechávali najímať na zabíjanie alebo pôsobili na rančoch v územných bojoch, za ktoré dostávali „žold“. Iní, ako Billy the Kid, boli notorickí banditi, ďalší zase muži zákona, ako napríklad Pat Garrett a Wyatt Earp. Pištoľníkom môže byť bandita, lupič či vrah, ktorý využíva divočiny v pohraničí, kde sa skrýva a podniká pravidelné útoky na vznešenú spoločnosť. Pištoľník mohol byť tiež štátny agent, archetypálne osamelý pomstiteľ, častejšie však šerif, ktorého úlohou bolo čeliť zločincovi a predviesť ho spravodlivosti, alebo častejšie ju osobne vykonať. Označenie sa často chybne používa v historických popisoch mužov zabitých pri prestrelkách. Napríklad obete v Prestrelke pri O. K. Corrale, Billy Clanton, Frank McLaury a Tom McLaury boli označovaní ako „pištoľníci“, aj keď boli len kovbojmi a rančermi – prestrelka bola ich prvá a jediná.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pistolník na českej Wikipédii.