Piazza di Spagna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad od kostola Trinità dei Monti na Piazza di Spagna.
Fontana della Barcaccia.
Piazza di Spagna a kostol Trinità dei Monti

Piazza di Spagna (doslova Námestie Španielska, Španielske námestie) je námestie v Ríme.

Španielske schody[upraviť | upraviť zdroj]

Je známe najmä vďaka 135 schodom, vedúcim ku kostolu Trinità dei Monti (vo voľnom preklade kostol Svätej Trojice horskej), postavenom v 18. storočí, ktoré sú obľúbeným miestom stretávania Rimanov. Na schodoch sa často konajú modelingové prehliadky. Pôvod schodov sa datuje od roku 1660, kedy francúzsky veľvyslanec Étienne Gueffier v testamente zanechal 20 000 écu na výstavbu schodiska medzi námestím a kostolom, na oslavu mieru medzi Francúzskom a Španielskom. Schodisko tak malo spájať španielske námestie s francúzskym kostolom.

Schodisko navrhli talianski architekti Alessandro Specchi a Francesco De Sanctis a výstavba prebiehala v rokoch 1721–1725. Schodisko inauguroval pápež Benedikt XIII. pri príležitosti katolíckeho svätého roku 1725.

Španielsky palác[upraviť | upraviť zdroj]

Na námestí sa nachádza Palazzo di Spagna (Španielsky palác), v 17. storočí rezidencia španielskeho veľvyslanca pri Svätej stolici, a od toho je pomenovanie námestia odvodené.

Fontána della Barcaccia[upraviť | upraviť zdroj]

Na námestí sa nachádza aj fontána s názvom Fontana della Barcaccia.

Medzi ďalšie architektonické pamiatky patria Palazzo di Propaganda Fide, dom Casa de Chirico a múzeum Museo Keats-Shelley. Južne od námestia začína exkluzívna obchodná ulica Via Condotti, kde býva aj známa herečka Sophia Lorenová.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]