Pierre Savorgnan de Brazza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pierre Savorgnan de Brazza
Pierre Savorgnan de Brazza
Narodenie26. január 1852
Castel Gandolfo, Taliansko
Úmrtie14. september 1905 (53 rokov)
Dakar, Senegal
PodpisPierre Savorgnan de Brazza, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pierre Savorgnan de Brazza

Pierre Paul François Camille Savorgnan de Brazza (* 26. január 1852, Castel Gandolfo - 14. september 1905, Dakar) bol taliansko-francúzsky cestovateľ. Zakladateľ miest Brazzaville a Masuka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Taliansku, ale vyrastal vo Francúzsku. Vyštudoval námorné učilište v Breste a stal sa námorníkom. V roku 1875 navštívil Gabon, kde ho zaujala najväčšia z gabonských riek, Ogooué. Chcel ju preskúmať a navrhol francúzskemu štátu, že výpravu využije ku kolonizácii, ak mu bude cestu financovať. To sa však nestalo. Platil si teda cestu sám. Na Ogooué vyplával v októbri 1875, spolu s botanikom Alfredom Marchom. Výprava trvala tri roky. Doplávali až k vysočine Batéké. Na hornom toku Ogooué založil Brazza Franceville (mesto dnes nazývané Masuka). Potom sa výprava vydala údolím rieky Léfini k rieke Alima. Na jej brehu 3. októbra 1880 založil dnešný Brazzaville. Po dolnom Kongu potom doplával do Atlantiku a pozdĺž pobrežia späť do Libreville, kde výprava začínala.

Ďalšiu expedíciu zorganizoval v rokoch 1881 – 1882, kedy plával po rieke Niari. V rokoch 1891 – 1892 podnikol ďalšiu objaviteľskú výpravu, do medziriečia Sanghi a Ubangi.

V roku 1883 sa stal komisárom Francúzskej rovníkovej Afriky. V kolonizačných vojnách porazil a ovládol radu černošských kmeňov strednej Afriky.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2016-12-06]. Dostupné online. Archivované 2020-01-16 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pierre Savorgnan de Brazza na českej Wikipédii.