Pinxtonský porcelán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pinxtonský porcelán - čajová kanvica

Pinxtonský porcelán je označenie pre porcelán, vytvorený Johnom Cokeom a Williamom Billingsleym v Pinxtonu (dedine v anglickom grófstve Derbyshire).

História[upraviť | upraviť kód]

Pinxtonský porcelán - kávové šálky

Pinxtonská porcelánka bola založená na ploche prenajatej treťom synom reverenda D'Ewese Cokea, ktorý začal spolupracovať s podnikateľom a maliarom porcelánu Williamom Billingsleym. Billingsley, ktorý začínal v derbyjské porcelánke, bol teraz známy kvalitou svojich malieb, ale zaujímal sa aj o zlepšenie postupu na výrobu porcelánu, ktorý podľa niektorých získal od Zachariaha Boremana.[1] Nakoniec však podnik opustil a založil si v Mansfieldu dielňu, kde zdobil dovážaný porcelán. John Coke v Pinxtonské porcelánke pokračoval od roku 1799 do roku 1806, pričom v rokoch 1801 a 1802 spolupracoval s novým partnerom Henrym Banksom.

V apríli 1806 si Coke vzal Susannu Wilmotovou a výrobu porcelánu udržiaval až do roku 1813 John Cutts, ktorý tu predtým pracoval ako dekoratér. Cokeov záujem prešiel od porcelánu k ťažbe uhlia v Pinxtonu, načo sa celá rodina presťahovala do domu Debdale Hall.

Dedičstvo[upraviť | upraviť kód]

O pinxtonský porcelán sa zaujíma skupina ľudí vzniknutá roku 1996. Táto spoločnosť publikuje knihy a tiež organizuje expozície.[2] Čajová kanvica na obrázku vyššie zobrazuje Brookhill Hall, ktorý bol domovom Johna Cokea. Toto dielo patrí do zbierky pinxtonského porcelánu v Derbskom múzeu.[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Pinxton Porcelain [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. About Pinxton Porcelain Society [online]. Pinxton Porcelain Society, [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Brookhill Hall Teapot [online]. Derby Museums, [cit. 2011-08-19]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pinxtonský porcelán na českej Wikipédii.