Piotr Berngardovič Struve

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Piotr Berngardovič Struve

Piotr Berngardovič Struve, rus. Пётр Бернга́рдович Стру́ве (* 26. január 1870, Perm - † 22. február 1944, Paríž) bol ruský filozof, historik, ekonóm, verejný činiteľ a novinár.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Piotr Berngardovič Struve bol synom permského gubernátora Berngarda Vasilieviča Struve a vnukom astronóma Vasilija Jakovleviča Struve, príslušníkom dynastie vynikajúcich vedcov a politikov, a z nich pravdepodobne najznámejší člen v Rusku.

Bol jedným z prvých marxistov v Rusku. Asistoval pri stretnutiach maxistov a narodnikov, kde spoznal svojho budúceho oponenta, Vladimira Ulianova. Napísal Manifest Ruskej sociálno-demokratickej strany pracujúcich pri jej založení v roku 1898. Ešte pred rozpadom strany na boľševikov a menševikov ju Struve opustil a prešiel do Konštitučne demokratickej strany (ktorej bol aj spoluzakldadateľom), propagujúcej liberálne metódy. Túto stranu reprezentoval v predrevolučnej Dume. Po ruskej revolúcii publikoval rôzne významné články o príčinách revolúcie a pridal sa k bielogvardejcom. Vo vláde Pjotra Wrangela a Antona Denikina bol ministrom zahraničných vecí.

Nasledujúce tri desaťročia žil v Paríži, a jeho synovia získali významné posty v Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]