Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly

Základné informácie
Originálny názov Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Žáner Komédia, Dobrodružný, Akčný
Dĺžka 143 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2003
Spoločnosť Walt Disney Pictures
Filmový štáb
Réžia Gore Verbinski
Scenár Ted Elliott, Terry Rossio
Produkcia Jerry Bruckheimer
Hudba Klaus Badelt
Herecké obsadenie

Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly (iné názvy - Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly, alebo Piráti Karibiku) je americký dobrodružný historický zábavný film z roku 2003 s duchárskou a pirátskou tématikou.

Zhrnutie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Žáner - Dobrodružný historický film
  • Štúdio - Buena Vista
  • Dátum uvedenia - 9. 7. 2003
  • Domáci zárobok - 305 413 918 $
  • Rozpočet - 140 miliónov
  • Čas - 2 h. 15 min.


Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Weatherby Swann a jeho 12-ročná dcéra Elizabeth Swan sa plavia do Port Royalu, kde bude Weatherby Swann novým guvernérom. Cestou ale narazia na stroskotanú a podpálenú loď z ktorej sa zachránil jedine Will Turner. Elizabeth u neho nachádza zlatý pirátsky medailón. Nechá si ho, pretože nechce, aby ho považovali za piráta. V tom zbadá čierne plachty...

O osem rokov neskôr sa Elizabeth zobúdza a otec ju pozýva na slávnostné povýšenie kapitána Jamesa Norringtona na komodora. Ten je už dlho zamilovaný do Elizabeth a keď jej konečne svoje city vyzná, Elizabeth omdlie, pretože nemôže dýchať v tesných korzetových šatách, a padá z útesu. V mori sa prebudí starý pirátsky medailón.

Chvíľu pred tým prichádza do prístavu kapitán Jack Sparrow na potápajúcom sa člne a obzerá sa po nejakej lodi. Keď zbadá padajúcu ženu, skočí do vody a zachráni ju. Potom, ako si všimne medailón, je zatknutý a obvinený z pirátstva. Podarí sa mu však utiecť do kováčskej dielne. Avšak tu sa stretne s Willom Turnerom, ktorý ho nechce nechať ujsť a začne s ním bojovať. Bitku ukončí až opitý majiteľ kováčskej dielne, ktorý sa prebral zo spánku a tresne ho fľašou po hlave.

Jack sa ocitá vo väzení. Ešte v tú noc začuje rany z diel. Tieto zvuky pozná, je to bájna Čierna Perla, ktorá naháňa strach okolitým ostrovom už 10 rokov. O jej posádke sa hovorí, že je prekliata. Kanóny rozbijú aj stenu vezenia, no na Jackovo nešťastie, tá jeho ostala neporušená.

Piráti idú za jasným cieľom, hľadajú medailón. Podarí sa im dostať do guvernérovho domu a unesú Elizabeth. Tá sa predstaví kapitánovi Čiernej Perly, Hectorovi Barbossovi ako Elizabeth Turner. Dohodne sa s nimi, že im vydá medailón, ak odídu z prístavu. Dohodu príjme, ale Elizabeth ostáva na palube.

Will prichádza za Jackom, aby mu pomohol nájsť Elizabeth, pretože guvernér ani komodor Norrington nestáli o jeho pomoc, a taktiež si myslí, že pirát vie o pirátoch viac než iní ľudia. Jack sa najprv do ničoho nemá, avšak, keď sa dozvie Willove celé meno, ožije a súhlasí. Will ho vyslobodí a spoločne zajmú najprv kráľovskú loď Dountless a potom už rozbehnutú Interceptor. Na jeho palube sa Will dozvie, kto bol skutočne jeho otec, o ktorom si myslel, že je obyčajný námorník. Jeho otec bol pirát a volali ho Čižma Bill. V Tortuge, čo bol ich prvý cieľ, pozbierali posádku a smerovali ďalej na Ostrov smrti.

Medzitým sa Elizabeth vyrovnáva so skutočnosťou, že je na palube nemŕtvej posádky. Barbossa jej totiž, potom ako sa ho pokúšala zabiť, vysvetlil, že našli aztécke zlato, ktoré bolo určené Cortézovi. Toto zlato prekliali pohanskí bohovia. Oni však týmto poverám neverili, vzali ho a pomíňali. Po čase zistili, že jedlo ich nenasýti a necítia jeho chuť a sú nesmrteľní. Kliatbu môžu odvrátiť jedine tak, že vrátia všetko zlato a krvou zaplatia za krv. Elizabethin medailón bol posledný z 800 kusov.

Medzitým sa zas Will dozvedá, že Jack bol kedysi kapitánom Čiernej Perly. Ale keď sa plavili za pokladom, posádka ho presvedčila, že ak sa má deliť rovným dielom, tak potom každý musí vedieť aj, kde je poklad. Ešte v tú noc, ako im to Jack vyzradil, sa vzbúrili pod vedením Barbossu a vysadili Jacka na opustenom ostrove, z ktorého sa po troch dňoch údajne zachránil zviazaním troch korytnačiek, z ktorých si urobil plť...

Keď dorazili k Ostrovu smrti, Jack šiel s Willom do jaskyne. Will cítil, že Jack má aj postranné myšlienky a nechce len zachrániť Elizabeth, a preto ho udrel veslom po hlave a rozhodol sa zachrániť Elizabeth sám.

Elizabeth stála na kope pokladu a čakala na svoj osud. Na jej počudovanie, jej Barbossa nepodrezal hrdlo, ale len poranil dlaň a krvou pokvapkal medailón. Účinok sa však nedostavil žiadny a tak začali byť piráti naštvaní. Nakoniec prišlo k tomu, že sa Elizabeth priznala, že nie je Turnerová. Barbossa jej dal facku a ona spadla aj s medailónom. Vtedy sa nenápadne priplavil Will a pomohol jej utiecť. Keď si to piráti všimli, už boli preč, ale naďabili na Jacka, o ktorom si mysleli, že je dávno mŕtvy. Ten sa dohodol s Barbossom, že keď mu dá loď, povie mu, kto je syn Čižmu Billa.

A tak sa plavili za Interceptorom. Čierna Perla bola rýchlejšia a dohnala ich, porazila a jej posádku piráti zajali. Will však ostal uveznený v podpalubí. Podarilo sa mu uniknúť. Dostal sa na Perlu a dojednal, že ak sa im dobrovoľne vzdá, tak musia pustiť Elizabeth a že posádke neublížia. Elizabeth skutočne pustili, ale znamenalo to len to, že ju spoločne s Jackom vysadili na pustom ostrove... Bol to ale presne ten istý, kde sa pred 10 rokmi ocitol Jack. Preto sa mu podarilo rýchlo nájsť rum a medzitým sa Elizabeth priznal, že vtedy tri dni chlastal, kým sa neobjavili pašeráci rumu a nezachránili ho. Spoločne tak potom Jack s Liz pili rum a spievali okolo ohňa. Avšak ráno bolo už po rume, pretože Elizabeth z neho urobila vatru. Jack by ju bol možno aj zabil, no radšej sa išiel prejsť po pobreží a vtom zbadal loď. Bola to loď, ktorá hľadala Elizabeth. Elizabeth sa podarilo prehovoriť otca a komodora, nech nájdu Willa a bude to pre ňu svadobný dar od Norringtona. Tak im Jack dal polohu a mierili na Ostrov smrti.

Na ostrove smrti sa už chystal ďalší rituál, tentoraz s Willom. Jackovi sa podarilo prehovoriť komodora Norringtona, aby ho nechal ísť do jaskyne spracovať pirátov, ktorých potom ľahko rozstrieľaju. Elizabeth odmietla len tak čakať na lodi a utiekla. Jack prišiel uprostred rituálu, keď už chceli podrezať krk Willovi. Jack sa dohodol s Barbossom, navrhol mu, že nech ide jeho posádka, kým je nesmrteľná pobiť vojakov. Potom bude mať 2 lode a tak mu môže prenechať Perlu. Bolo to však všetko len akože, pretože si nenápadne vzal jeden medailón a naznačil Willovi, o čo mu vlastne ide. Keď bola väčšina pirátov preč, Jack odrazu oslobodil Willa a začal sa biť s Barbossom, kde mu aj názorne ukázal, že ho nemôže zabiť, pretože si vzal medailón a je nesmrteľný. Za chvíľu sa k nim pridala aj Elizabeth a keď sa Will aj Jack dostali na výhodné pozície, Jack si poranil ruku, potrel medailón svojou krvou, hodil ho Willovi a ten spoločne so svojím pokrvaveným medailónom hodil do truhly. Jack v tom strelil do Barbossu. Ten si už len stihol uvedomiť, že už nie je prekliaty, a padol. Tak isto aj na Dountless, potom ako piráti z Čiernej perly zistili, že už nie sú nesmrteľní, tak sa vzdali.

O niečo neskôr na Port Royali chystajú popravu Jacka Sparrowa, ktorý na rozdiel od Willa, nedostal milosť, pretože toho už má o dosť viacej na rováši. Will ani Elizabeth s tým viditeľne nesúhlasili. A potom, ako sa Will vyznal Elizabeth, že ju miluje, omdlela, lebo zbadala modrého papagája (patril jednému z Jackovej posádky) a tušila, že sa niečo chystá. Vtom Will hodil Jackovi pod nohy meč, keď ho už chceli obesiť, a začali sa biť so strážami. Dostali sa až k útesu, kde už nebolo úniku. Nakoniec za príhovoru Willa a Elizabeth Jack utiekol a neďaleko už na neho čakala Perla. A guvernér aj komodor sa zmierili s tým, že tí dvaja sa majú radi.

Záver za titulkami : Na ostrove Smrti si Barbossova opička Jack ukradla zlatý medailón.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]