Pirátska strana (Švédsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pirátska strana
Pirátska strana
Základné informácie
Založenie1. január 2006
PredsedaAnna Troberg
Ideológieslobodný prístup k informáciám, pirátska politika
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentuZelení - Európska slobodná aliancia
Európska politická stranažiadna
Medzinárodné organizáciePirátska internacionála
Ďalšie informácie
SídloInternet
Farbypurpurová
Webwww.piratpartiet.se

Pirátska strana (švéd. Piratpartiet) je švédska politická strana, ktorá vznikla v roku 2006 ako reakcia na proces obmedzovania občianskych slobôd v záujme ziskov lobistických skupín zaoberajúca sa autorskými právami. Silným impulzom bol proces s prevádzkovateľmi internetového servera The Pirate Bay, podľa ktorého strana nesie názov. Švédska strana stála na počiatku hnutia za slobodné zdieľanie informácií a ochranu občianskych slobôd, na základe ktorého sú zakladané politické strany s podobným názvom a programom nielen v Európe, ale po celom svete. Strany sa snažia najmä o reformu právnych predpisov týkajúcich sa autorských práv a patentov. Vo svojom programe tiež usilujú o posilnenie práva na súkromie, a to ako na internete, tak v každodennom živote, o transparentnosť štátnej správy a slobodu zdieľania informácií. Strany sa väčšinou definujú ako liberálne a stredové, ochotné politicky rokovať so všetkými stranami hlavného prúdu.

Švédska pirátska strana sa v roku 2006 zúčastnila volieb a získala 0,63 % hlasov, čo je tretí najlepší výsledok mimoparlamentnej strany (na vstup do parlamentu sú potrebné 4 % voličských hlasov). V decembri 2008 strana prekonala, s počtom členov, Stranu zelených, vo februári 2009 Stranu Levice, v apríli 2009 Liberálnu stranu kresťanských demokratov. Často má väčšiu členskú základňu ako iné mimoparlamentné politické strany. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 strana získala 7,13 % hlasov, vďaka čomu získala jedno z 18 kresiel švédskeho zastúpenia v parlamente.[1]

História a vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Internetové stránky Pirátskej strany boli spustené 1. januára 2006 (20:30 SELČ), čím sa začal ustavovací proces strany. V prvej fáze si zakladatelia dali záväzok získať aspoň 2 000 podpisov pod petíciu (čo je o 500 hlasov viac, než je potrebné k registrácii strany). Za menej ako 24 hodín po otvorení webovej stránky, získala strana viac ako 2 000 podpisov (2 268 v 16:05 SELČ). Ráno dňa 3. januára strana ukončila podpisovú akciu, asi 36 hodín po otvorení bolo nazhromaždených 4 725 podpisov.

Strana si tak otvorila možnosť zúčastniť sa volieb 17. septembra 2006, pretože termín predloženia fyzických podpisov do švédskeho volebného úradu bol 4. február. Švédsky volebný zákon od signatárov požaduje osobnú identifikáciu pri poskytovaní podpory pre vznik novej strany, čo nie celkom vychádza v ústrety charakteru tejto strany, preto úspešnosť tejto petície hodnotia medzinárodné médiá ako významný počin.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. . Dostupné online. Archivované 2009-06-08 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pirátská strana (Švédsko) na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).