Pizza quattro formaggi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pizza quattro formaggi
Pizza quattro formaggi
Pizza quattro formagi
Pôvod
Miesto pôvoduTaliansko Taliansko
Detaily
Typpizza
Hlavné ingredienciemozzarella, gorgonzola, fontina a parmezán
Približné kalórie
na porciu
249 kcal

Pizza quattro formaggi (výslovnosť: [picca kuattro formádži]; slov. Štyri druhy syra; doslovne slov. Pizza štyri syry) je druh pizze talianskej kuchyne, ktorá je obložená štyrmi druhmi syra - zrelý syr, pecorino, ricotta a gorgonzola + paradajková omáčka.[1] Po upečení sa na ňu väčšinou pridávajú ešte čerstvé bylinky. Je populárna po celom svete, vrátane Talianska a je jedna z ikonických položiek jedálnych lístkov pizzériach.

Syry[upraviť | upraviť zdroj]

Pizza tradične zahŕňa syry:

Okrem mozzarelly využívajú masovo produkované pizze často aj parmezán, romano, asiago a ďalšie syry talianskeho štýlu. V ojedinelých prípadoch sa používajú aj tzv. netalianske syry ako napr. eidam, ementál a syr s modrou plesňou.[2] Výber syrov nie je náhodný, mali by byť použité plnotučné alebo polotučné syry, ktoré sa musia líšiť aj chuťou. Okrem mozzarelly sa kombinuje zvyčajne aj syr s modrou plesňou alebo vyzretý syr, mäkký syr (napr. ementál alebo gruyère); krémový syr (napr. robiola alebo stracchino) alebo tvrdý syr (napr. parmezán alebo pecorino).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pizza quattro formaggi na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).