Plameniak ružový (Phoenicopterus roseus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Plameniak ružový

Plameniak ružový; ich perie je prevažne bledoružové, krídla majú čierne konce a krovky sú tmavoružové až červené
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Phoeniconaias roseus
(Pallas, 1811)
Synonymá
Phoenicopterus ruber roseus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Plameniak ružový (Phoenicopterus roseus) je plameniakotvarý druh vtáka a patrí do čeľade plameniakovitých. Žije v močarinách v Afrike, južnej Európe a na juhovýchode Ázie (až po Indiu). Jeho najbližším príbuzným je plameniak červený (Phoenicopterus ruber) a plameniak čilský, v minulosti bol považovaný za rovnaký druh ako plameniak červený, ale v súčasnosti sa považujú za oddelené druhy. Stojí na jednej nohe, aby šetril telesné teplo.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Mláďa (vľavo) s dospelým (vpravo) počas letu.

Plameniak ružový, podobne ako aj ostatné plameniaky, je vysoký a štíhly vták s dlhým krkom a nohami a s typickým nadol zahnutým zobákom. Je najväčším typom plameniaka, jeho priemerná výška je 110 – 150 cm a váha 2 – 4 kg. Najväčší zaznamenaní samci mali výšku až 187 cm a vážili 4,5 kg. Väčšina ich peria má bledoružovú farbu, ale na krídlach je vždy sýtejšia a môže byť až červená, ručné a lakťové letky má čiernej farby. Zobák má tiež prevažne ružovej farby, hoci jeho špička je čierna. Nohy má úplne ružové. Mláďatá sú belasošedej farby a sfarbenie dospelých jedincov získavajú o niekoľko rokov neskôr. Sfarbenie peria pochádza z karotenoidných pigmentov kôrovcov a rias, ktorými sa živia, a preto sýtosť ich sfarbenia záleží na ich stravovaní.

Klasifikácia a etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne ho vedecky popísal Peter Simons Pallas v roku 1811 ako poddruh v rámci druhu Phoenicopterus ruber, ktorý popísal Carl Linné v roku 1758. Táto klasifikácia platila až do roku 2008, kedy sa plameniak červený a plameniak ružový určili ako dva samostatné druhy. Nie sú známe žiadne poddruhy.

Všetky plameniaky sa zaraďujú do radu Phoenicopteriformes. Sú to vodné vtáky štíhleho vzrastu s dlhým krkom a nohami, s krátkym perím a s belasoružovým perím. Vyznačujú sa zvláštnym tvarom zobáka (tupý, veľmi zahnutý smerom nadol a so širokou čeľusťou), ktorý používajú na získanie malých čiastok potravy z vody.

Meno jeho rodu pochádza z neolatinského termínu, ktorý vznikol kombináciou gréckych slov φοῖνιξ (phoinix), ktorý znamená "fénix alebo šarlátový" a πτερός (pteros) s významom "krídla", odkazujúc tak na ružové sfarbenie ich krídel. Meno druhu, roseus v latinčine znamená "ružový".

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Sú to veľmi spoločenské vtáky, živia sa filtrovaním vody pomocou špeciálneho zobáka.

Vyskytuje sa v poloslaných a slaných jazerách, pobrežných lagúnach a v soľných močarinách v Afrike, na juhu Európy (vrátane Španielska, Sardínie, Sicílie a Cyprusu), na juhovýchode Ázie (vrátane Turecka) až po Indiu.

Slovensko[1][upraviť | upraviť zdroj]

Plameniak ružový bol na Slovensku pozorovaný v druhej polovici 20. storočia, vtedy však nebol zaradený do vtáčej fauny Slovenska. V tom čase bol jeho výskyt vyhodnotený ako pravdepodobný únik zo zajatia, a to pre nedostatok dokladov o výskyte a vzdialenosti, v ktorej sa plameniaky v Európe vyskytovali. V septembri roku 2022 bol spozorovaný viackrát v okolí Trnavy a následne bol zaradený do fauny Slovenska ako nový vtáčí druh.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Živia sa malými kôrovcami, mikroskopickými riasami a inými zložkami planktónu. Nohami premiešavajú blato a zobákom filtrujú vodu s prevrátenou hlavou. Žijú v jazerách s povrchovou vodou v kŕdľoch s viac než miliónom jedincov. Keď nejaký člen kŕdľa zbadá nebezpečenstvo, prestane sa kŕmiť, natiahne krk, zdvihne hlavu a krákaním varuje zvyšok kŕdľa. 

Ako všetky plameniaky aj tento druh hniezdi v kolóniách a kladie vajcia na vyvýšeninách rovno v blate. Kladie iba jedno belasé vajce.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TASR. Plameniak ružový bude na Slovensku zaradený ako nový vtáčí druh. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2022-09-16. Dostupné online [cit. 2022-09-27].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Phoenicopterus roseus na španielskej Wikipédii.