Planalto Serrano

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Morro da Igreja

Planalto Serrano alebo Serra Santa Catarina je oblasť, ktorá zahŕňa mezoregióny v západnej a severnej časti štátu Santa Catarina.

Oblasť je vzdialená asi 100 km od pobrežia štátu, s horami vysokými niekoľko tisíc metrov, má zároveň subtropické podnebie. Je tu nameraná najnižšia teplota v Brazílii -17,8 °C (nie oficiálna) v Morro da Igreja v roku 1996.

18 obcí, ktoré tvoria Serra Santa Catarina zaujíma plochu viac ako 16 000 km², čo zodpovedá 17% územia Santa Catarina. Región má asi 280 000 obyvateľov, čo predstavuje 5 % z celkového počtu obyvateľov Santa Catarina.

Vytvorené vrstvy čadiča (úniku lávy) sa striedajú s vrstvami pieskovcov, povrch plošiny mierne klesá smerom k západu. Rieky, ktoré ústia do Paraná vytvorili hlboké údolia.

Hospodárske činnosti sú spojené s chovaním dobytka, poľnohospodárstvom a najmä cestovným ruchom, ktorý je spájaný s nádhernými scenériami a snehom, ktorý padá v niektorých miestach.

Dve významné mestá sú:

  • São Joaquim: Nachádza sa uprostred národného parku s rozlohou viac ako 49 000 hektárov, mesto priťahuje turistov v zimných mesiacoch. Je považované za najchladnejšie mesto v Brazílii.
  • Lages: Pionier vo vidieckej turistike, s typickou gaučovskou a talianskou kuchyňou a gaučami.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Planalto Serrano na portugalskej Wikipédii.