Preskočiť na obsah

Požiarna hadica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Požiarne hadice s dĺžkou 20 m a priemerom (zľava) 110 mm, 75 mm a 52 mm
Požiarne hadice sušiace sa na stojane pri hasičskej zbrojnici v Meziboří. Na rozdiel od príkladu na obrázku majú konštrukcie používané na sušenie hadíc často podobu veže.
Príslušníci USNUSMC používajú požiarnu hadicu na čistenie paluby lietadlovej lode USS Nimitz

Požiarna hadica (-štandardizovaný názov; iné názvy: hasičská hadica, hasičská zásahová hadica) je ohybné potrubie na prepravu hasiva opatrené hadicovými spojkami.[1] Hadica primárne určená na vybavenie hydrantových skríň sa označujú aj ako hydrantová hadica. Požiarna hadica sa taktiež používa na odčerpávanie vody pri povodniach a pod. V rámci hasičského športu sa požiarne hadice používajú pri disciplínach požiarny útok, beh na 100 m s prekážkami a štafeta 4x100 m s prekážkami.

Materiál[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice sú utkané z prírodných (dnes už výnimočne) alebo umelých priadzí. Z prírodných vlákien sa používal ľan, konope, bavlna. Pri výrobe z umelých vlákien sú využívané deriváty buničiny, polyamidy a polyestery. Hadice musia byť dostatočne tesné a pevné, aby odolávali tlaku do 4,9 MPa (tzv. deštrukčný tlak). Z vnútornej strany sú vkladané do hadíc gumové vložky kvôli ich utesneniu (u hadíc z prírodných vlákien to nie je nutné), vyrobené z polyvinylchloridu, polyuretánu alebo EPDM. Niekedy sa hadice rovnakým materiálom opatrujú aj z vonkajšej strany kvôli väčšej odolnosti voči oderu a agresívnym látkam.

Hadicové spojky, ktorými sú hadice vybavené na koncoch kvôli napojeniu na čerpadlo a ďalšiu armatúru, sú vyrábané z ľahkých zliatin, zväčša hliníka.

Rozdelenie hadíc[upraviť | upraviť zdroj]

Hasičské hadice možno rozdeliť podľa účelu do piatich typov:

Sacie hadice (Savice)[upraviť | upraviť zdroj]

Používajú sa na nasávanie (dopravu) vody z voľného vodného zdroja (nádrž, vodný tok). Na jeden koniec sa upevňuje sací kôš, druhá strana je upevnená na čerpadlo. Používa sa aj pri hasičskom športe, konkrétne pri disciplíne požiarny útok. Savice majú zvyčajne priemer 110 mm, ale aj 52, 75, 125 a 150 mm. Ich dĺžka je 1,6; 2 alebo 2,5 metra.

Hadice typu A[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice tohto typu sú využívané zväčša k doprave značného množstva vody na veľké vzdialenosti pri rozsiahlych požiaroch. Okrem väčších hasičských jednotiek ich používajú aj záchranné zložky ozbrojených síl. Priemer je 110 mm, to závisí na požiadavke ktorú má používateľ, základná dĺžka 20 m. Podľa slovenskej normy sa hadicou typu A označuje hadica s priemerom 100 mm a 110 mm. V zahraničí sa používajú aj väčšie priemery ako 127 mm, 152 mm.

Hadice typu B[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice typu B sú určené hlavne na tzv. dopravné vedenie vody od hasičskej striekačky k rozdeľovaču, pre diaľkovú dopravu vody medzi strojmi, príp. pre zásobovanie hasičskej prúdnice typu B. Často sa tiež používajú na doplňovanie cisternových automobilových striekačiek (CAS) pomocou striekačiek alebo plávajúcich čerpadiel. Priemer je 75 mm, dĺžka 5, 10, 15 a 20 metrov. Pre súťažné účely sa používajú tiež priemery 70 a 65 mm.

Hadice typu C[upraviť | upraviť zdroj]

Požiarna hadica typu C je najpoužívanejšia u hasičských jednotiek ako pri zásahu, tak aj pri hasičskom športe. využívajú sa hlavne na tzv. útočné vedenie od rozdeľovača k prúdnici, a taktiež ako súčasť starších typov nástenných hydrantov a ako dopravné vedenie od hasičských striekačiek. Priemer je 52 mm, dĺžka 10, 15 a 20 metrov. Na súťažné účely sú používané tiež priemery 42 a 38 mm.

Hadice typu D[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice tohto typu sú používané na dohasovanie. Sú stavané na malý prietok, ale veľký tlak. Patria medzi príslušenstvo hydrantových skriniek, ručných hasičských striekačiek alebo ako hadice u niektorých hasiacich prístrojov. Sú súčasťou základnej protipožiarnej výbavy objektov. Priemer je 25mm a dĺžka 5, 10, 15, 20 a 25 metrov.

Označovanie hadíc[upraviť | upraviť zdroj]

Vo všeobecnosti sa na označovanie a rozlíšenie typov hasičských hadíc používajú skratky. Napr. označovanie hydrantových hadíc podľa európskej normy: 20 PROMETEUS-SL EN 14540:2007 - 52 - 16 - 1Q/2014 udáva tieto parametre:

  • dĺžka: 20 m
  • výrobca: Prometeus - SL s.r.o.
  • norma: EN 14540: 2007
  • typ: C-52
  • pracovný tlak: 1,6 Mpa
  • rok výroby: 2014 (1. štvrťrok)

Sacie hadice sú zvyčajne udávané aj s typom spojky a farbou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. STN 38 9000/Z1: 2001 Archivované 2014-12-11 na Wayback Machine, Požiarna ochrana. Prostriedky. Názvoslovie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]