Podhradská kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Podhradská kotlina
geomorfologický podcelok
Západná časť kotliny zo Spišského hradu
Štát Slovensko Slovensko
Regióny Košický, Prešovský
Okresy Levoča, Spišská Nová Ves
Nadradená
jednotka
Hornádska kotlina
Susedné
jednotky
Levočské planiny
Medvedie chrbty
Mesto Spišské Podhradie
Súradnice 49°00′43″S 20°44′38″V / 49,012°S 20,744°V / 49.012; 20.744
Najnižší bod na južnom okraji
 - výška cca 420 m n. m.
Poloha územia na Slovensku
Poloha územia na Slovensku
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Podhradská kotlina je geomorfologický podcelok Hornádskej kotliny. Rozkladá sa na Spiši v okolí Spišského Podhradia, podľa ktorého je pomenovaná.

Vymedzenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kotlina zaberá severovýchodnú časť geomorfologického celku a tiahne sa západo-východným smerom medzi Spišským Hrhovom na západe a Beharovcami na východe. Obklopujú ju len dva iné podcelky, a to na severe Levočské planiny, patriace do Levočských vrchov a Medvedie chrbty, ktoré prináležia do Hornádskej kotliny.[1]

Ochrana prírody[upraviť | upraviť zdroj]

V tejto časti Spiša je viacero prírodných a kultúrnych pamätihodností. Minerálne pramene tu lákali ľudí už v praveku a vytvorili jedinečné travertínové kopy a jazierka. Chránené sú Sivá Brada, Sobotisko a Pažitské jazierko, na dohľad je tiež Spišský hradný vrch so Spišským hradom, Ostrá hora a Dreveník, patriace však do podcelku Medvedie chrbty.[2]

Kultúrne pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi unikátnymi pamiatkami, zapísanými v zozname svetového dedičstva UNESCO, sú aj Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Z týchto pamiatok sú v Podhradskej kotline atraktívna Spišská Kapitula, mesto Spišské Podhradie a Žehra s neskororománskym Kostolom Ducha Svätého.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Týmto územím vedie v trase diaľnice D1 európska cesta 50, ako aj cesta I/18 z Popradu do Prešova. Železničnú dopravu zastupuje len lokálna trať do Spišského Podhradia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2018-03-23]. Dostupné online.
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2018-03-29]. Dostupné online.