Pohánka jedlá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohánka jedlá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Fagopyrum esculentum
Moench, 1794
Synonymá
Fagopyrum sagittatum (Gilib.)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Pohánka jedlá[1] (iné názvy: pohánka obyčajná[2][3], pohánka strelovitá[1], pohánka streliciová[4], pohánka siata[5], pohánka[6]; lat. Fagopyrum esculentum, Fagopyrum sagittatum, staršie: Polygonum fagopyrum) je pseudoobilnina z čeľade stavikrvovité (Polygonaceae).

Pochádza zo Strednej Ázie. V Európe sa v niektorých krajinách pestuje ako krmovina a v Nemecku a Rakúsku ako liečivá rastlina. Pohánka má červenkastú, dutú, vzpriamenú, málo vetvenú byľ. Listy sú srdcovité. Kvety sú v úžľabných súkvetiach, majú päťpočetné, zelenkavé okvetie (niektoré formy majú ružovkasté, biele, zriedkavo červenkasté okvetie). Podľa podmienok prostredia je výška rastlín 15 až 40 cm. Plody sú trojhranné nažky.

Pohánka jedlá v kvete

V našich podmienkach je možné pohánku pestovať na všetkých typoch pôd okrem ťažkých, ílovitých a silne vápenatých. Nie je náročná na živiny. V období sucha je vhodné porast zalievať. Vzhľadom na krátky vývinový cyklus (asi 90 dní) sa pestuje ako následná plodina napr. po obilninách. Vysieva sa od druhej polovice mája až do začiatku júla, pretože je citlivá na mráz. Semená sa vysievajú do hĺbky 1 až 2 cm do riadkov 10 až 15 cm vzdialených. Porasty udržujeme v nezaburinenom stave. Ak máme možnosť, je vhodné do blízkosti postaviť úle. Je to dobrá medonosná rastlina a prítomnosť včiel zabezpečí opelenie a dobrú úrodu semien. V našich podmienkach je pohánka jednoročná rastlina, ktorá kvitne v júli až auguste. Vňať zbierame v období pred kvitnutím. Suší sa pri teplotách do 50 °C.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b ČERVENKA, Martin, et al. Slovenské botanické názvoslovie : rastlinná výroba. 1. vyd. Bratislava : Príroda, 1986. 517 s. S. 229.
  2. http://www.krv.fapz.uniag.sk/plodiny/Pohanka%20obycajna.pdf
  3. pohánka. In: Encyklopédia Slovenska. 1. vyd. Zväzok IV. N – Q. Bratislava : Veda, 1980. 600 s. S. 383.
  4. LIM, T. K.. Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants (Volume 5, Fruits). [s.l.] : Springer Science & Business Media, 2013. 943 s. ISBN 978-94-007-5653-3. S. 460.
  5. [1]
  6. Pozri zdroje v článku pohánka