Pohlavný hormón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pohlavné hormónyhormóny, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú zmeny v rozmnožovacej sústave, alebo riadia procesy, ktoré zabezpečujú rozmnožovanie. Môžu medzi ne patriť hormóny vylučované ktoroukoľvek endokrinnou žľazou. Ženské pohlavné hormóny nazývajú estrogény a gestagény, mužské sú androgény. Androgénne hormóny sa tvoria aj v kôre nadobličiek.

Hlavnými ženskými pohlavnými hormónmi sú estrogén a progesterón. U muža je hlavným hormónom testosterón, no podobný účinok má aj androsterón.

U oboch pohlaví majú veľký význam aj hormóny FSH (folikulostimulačný hormón), LH (luteinizačný hormón) a prolaktín, tvorené v podmozgovej žľaze (hypofýze).

Obidve pohlavia tvoria mužské aj ženské hormóny, ale v odlišných množstvách a koncentráciách. Tieto nie sú nevyhnutné pre život jedinca, slúžia však na zachovanie druhu. Okrem hlavnej funkcie sa podieľajú aj na zvyšovaní syntézy bielkovín.

Estrogény[upraviť | upraviť zdroj]

Estrogény sú estradiol (E2), estriol (E3) a estrón (E1). Tvorí sa prevažne vo vaječníkoch, počas tehotenstva v placente a v malej miere v kôre nadobličiek. Zvýšená produkcia estrogénov počas cyklu zodpovedá za stimuláciu rastu a formovanie žliaz vo výstelke maternice. Menia tiež sekréciu v krčku maternice, čím uľahčujú spermiám prechod do maternice a stretnutie s vajíčkom. Vajíčko potom putuje vajíčkovodom do maternice. Oplodnenie prebieha väčšinou vo vajíčkovode. Bunky vo vaječníku, ktoré vytvorili Graafove folikuly, teraz podliehajú zmenám, vrátane vstrebávania tuku. Označujú sa ako žlté teliesko (corpus luteum). Stále ešte produkujú estrogény, ale tvoria aj hormón progesterón. Vplývajú aj na vývin mliečnych žliaz, vznik ženských foriem tela a typicky ženské rozloženie tuku.

Progesterón[upraviť | upraviť zdroj]

Patrí medzi gestagény. Tvorí sa v žltom teliesku, v kôre nadobličiek a počas tehotenstva v placente. Má v menštruačnom cykle dve hlavné funkcie. Prvou je zmena hlienu v krčku maternice, ktorý je príliš hustý na to, aby mohli spermie preniknúť do maternice. Druhou je tvorba tekutiny v žľazách výstelky maternice, ktorá vyživuje oplodnené vajíčko. Ak nedôjde k oplodneniu, žlté teliesko degeneruje. Malé krvné cievy v tejto oblasti sa stiahnu, takže bunky tvoriace výstelku maternice nedostávajú kyslík a odumierajú. Potom sa odlupujú a vylučujú s časťou krvi pri menštruácii a cyklus sa končí. Všetky hormóny vylúčené počas cyklu ovplyvňujú menštruačné hodiny, oplodnenie a vnútromaternicový vývin.

Najvyššia koncentrácia progesterónu v krvi je na konci menštruačného cyklu a na konci tehotenstva. Bráni dozrievaniu Graafových folikulov.

Testosterón[upraviť | upraviť zdroj]

Na organizmus muža má podobné účinky ako estrogény na organizmus ženy. Je nevyhnutný pri vývine mužských pohlavných znakov (predstojnice, semenných vačkov, pohlavného údu a pod.) a sekundárnych pohlavných znakov v puberte, ako je napríklad zväčšenie hrtana a hlbší hlas, rast fúzov, ochlpenie, hrubšia koža, mohutnejšie svaly kostry (testosterón podporuje tvorbu bielkovín) a pod. Vplyvom testosterónu na CNS vzniká mužské pohlavné cítenie. Pred pubertou sa prudko zvýši produkcia testosterónu, čo spôsobuje rýchly rast vlastných pohlavných orgánov. Zvýšenie hladiny testosterónu však vedie aj k uzavretiu epifýzových štrbín a tým k ukončeniu rastu do výšky.

FSH (folikulostimulačný hormón)[upraviť | upraviť zdroj]

U mužov spôsobuje rast semenníkov a podporuje tvorbu spermií. U žien je to kľúčový hormón podieľajúci sa na vývoji a zrení folikulov až do okamihu ovulácie. Stimuluje folikulárne bunky k sekrécii estrogénov a stimuluje rast a dozrievanie niekoľkých malých vajíčok vo vaječníkoch.

LH (luteinizačný hormón)[upraviť | upraviť zdroj]

U mužov podporuje tvorbu testosterónu, a ten následne ovplyvňuje produkciu spermií. U žien podporuje vývoj folikulu, navodenie ovulácie a vytvorenie žltého telieska. Žlté teliesko (corpus luteum) produkuje progesterón, ktorý je potrebný pre podporu raných fáz tehotenstva.

Približne 15 dní pred začiatkom periódy uvoľňuje hypofýza veľké množstvo LH, ktorý stimuluje uvoľnenie vajíčka – ovulácia nastane o 36 hodín neskôr.

Prolaktín (PRL)[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne bol nazývaný luteotropný hormón. Podnecuje spolu s LH produkciu progesterónu v žltom teliesku. Na konci gravidity pripravuje mliečne žľazy na produkciu mlieka.

Ďalšie pohlavné hormóny[upraviť | upraviť zdroj]

  • oxytocín, ktorý podnecuje kontrakcie maternice a spolu s ďalšími mechanizmami vyvoláva pôrod. Tiež pôsobí na hladké svaly mliekovodov. Vytvára sa v jadrách hypotalamu a je trasportovaný do zadného laloka hypofýzy (neurohypofýzy).
  • melatonín pôsobí na sekréciu pohlavných hormónov. Jeho sekrécia je ovplyvňovaná svetelným režimom, teda napríklad aj ročnými obdobiami.