Poletuška slovanská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Poletuška slovanská
Pteromys volans.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pteromys volans
Pteromys volans range map.svg
mapa výskytu
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Poletuška slovanská (lat. Pteromys volans) je hlodavec.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dĺžka tela 15-17 cm, chvost je dlhý 9,5-13 cm, výška je 3,2-3,9 cm. Jej hmotnosť je 0,135-0,21 kg. Tento druh poletušky je podobný vevericiam, odlišuje sa však lietacou blanou. Lietacia blana je po stranách medzi prednými a zadnými labkami – vedecky končatinami. Poletuška má veľké, čierne oči prispôsobené na tmu a pomerne malé uši, takmer skryté v srsti.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Poletušky sa najčastejšie vyskytujú v hustých brezových, smrekových a borovicových lesoch Ameriky, Eurázie a juhovýchodnej Ázie. V Európe ich už nevidieť až tak často.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Pomocou lietacej blany preletujú veľké vzdialenosti, niekedy až dokonca 35 m. Plachtenie môže poletuška sama ovplyvniť pohybmi chvosta a končatín, čo má za následok zmenu smeru plachtenia. Asi najobávanejším nepriateľom poletušiek sú kuny a sovy. Vysoko v korunách stromov si stavajú hniezda a vo voľnej prírode tvoria skupinky zložené výhradne zo samičiek alebo samcov. Tiež je zaujímavé, že poletušky zimu neprespia ale prežijú vo svojom teplom hniezde.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Poletušky sa prevažne živia brezovou kôrou, ktorú špirálovite vyhrýzajú, pričom sa tento spôsob získavania potravy nazýva krúžkovanie. Takisto obľubujú listy iných stromov, výhonky a púčiky, semená ihličnatých stromov, jelšové jahňady alebo bobule. Nazbieranú potravu si nosia, tak ako veveričky, do hniezda, alebo do iných, krytých dutín stromov, kde si vytvárajú zásoby.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]