Polychlórované bifenyly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štruktúra PCB
Označovanie obsahu PCB

Polychlórované bifenyly (PCB, PCBs) sú skupinou perzistentných organických látok, ktoré vznikajú chloráciou bifenylov.

Celkovo existuje 209 možných podôb PCB, ale komerčné PCB sú zmesou iba 50 tich typov. PCB sú výborné rozpúšťadlá nepolárnych organických zlúčenín a tukov. Bežne sa používali ako izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoroch, v mazadlách ako zmäkčovadlá vo farbách, lepidlách, tesneniach.

Zdravotné a environmentálne riziká[upraviť | upraviť kód]

PCB boli považované za neškodné látky a na ich únik do prostredia nebol braný ohľad. Až po desaťročiach ich používania bolo zistené, že PCB sa v prírode nerozkladajú, koncentrujú sa v telách živočíchov a šíria sa v potravinových reťazcoch a že majú aj v stopových množstvách nepriaznivé účinky na živé organizmy. V priebehu rokov bola ich výroba zastavená a ich používanie zakázané.

PCB zapríčiňujú oslabovanie imunitného systému, aj malé dávky PCB môžu spôsobiť poškodenie pečene, reproduktívne abnormality, poruchy neurologického a endokrinného systému alebo poruchy intelektu. Hlavným zdrojom príjmu PCB je konzumácia mäsa, rýb, mlieka alebo mliečnych produktov.

Vysoké hodnoty PCB sú prítomné u veľrýb, tuleňov, mrožov, vtákov a iných zvierat a živočíchov.

Na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

Na Slovensku je polychlórovanými bifenylmi zamorená časť východného Slovenska v okolí Strážskeho vrátanie vodného diela Zemplínska šírava. V Československu, resp. terajšom Slovensku sa polychlórované bifenyly „vyrábali v závode Chemko š.p. Strážske (Delor, Delotherm a Hydelor), kde sa až do januára 1984 celkovo vyrobilo asi 21 500 ton, z čoho sa asi 10 000 ton exportovalo hlavne do krajín bývalej RVHP“.[1]

Kontaminácia rieky Hudson[upraviť | upraviť kód]

Rieka Hudson

Rieka Hudson bola v rokoch 19471977 podľa americkej vládnej agentúry pre životné prostredie kontaminovaná firmou General Electric až 590 tonami PCB. Lekárska štúdia preukázala, že ľudia žijúci v okolí rieky Hudson mali o 36 % vyššie riziko ischemického ochorenia srdca a takmer o 50 % vyšší výskyt infarktu srdca, aj keď menej fajčili, mali zdravšiu stravu a viacej športovali.[2]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. pozri s.9
  2. Miroslav Šuta:New York, urputné chemikálie a nemocné srdce

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]