Preskočiť na obsah

Pont du Carrousel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont du Carrousel

Pont du Carrousel (Most Karusel) je cestný most cez rieku Seinu v Paríži. Spojuje 1. obvod na pravom brehu a 7. obvod na ľavom. Bol vystavaný v rokoch 1935 – 1939.

Pont du Carrousel v 19. storočí

Súčasnému mostu predchádzala staršia stavba. Na tomto mieste vznikol najprv Pont des Saints-Pères (Most svätých otcov), podľa rovnomennej ulice na ľavom brehu, ale pri svojom otvorení v roku 1834 ho kráľ Ľudovít Filip pomenoval na Pont du Carrousel. Jeho názov rovnako znel určitý čas Pont du Louvre podľa paláca Louvre na pravom brehu. Dnešný názov je odvodený od námestia Place du Carrousel pred Louvrom, ale termín pochádza pôvodne z vojenského prostredia. Karusel znamenal krátke predstavenie s hudbou, pri ktorom vojaci predvádzali svoje jazdecké schopnosti.

Koncesiu k výstavbe súkromného mostu vydal panovník v roku 1831. Architektom mostu bol Antoine-Rémy Polonceau, ktorý navrhol stavbu z dreva a kovaného železa. Most bol otvorený 30. októbra 1834. Mal tri oblúky, celkovú dĺžku 169,5 metrov a šírku 11,85 metrov.

V roku 1850 kúpilo most mesto Paríž za 1 766 656 frankov. V roku 1883 bol most na pol roka uzavretý, aby mohli byť vymenené poškodené drevené a kovové časti. V roku 1906 bola drevená paluba nahradená kovovou. Aj cez tieto opravy zostal most príliš úzky a pre dopravu nebezpečný. V roku 1930 bolo navyše konštatované, že jeho výška je nedostatočná pre riečnu dopravu. Bolo preto rozhodnuté most zbúrať a o niečo ďalej po prúde postaviť nový.

Stavebné práce boli povolené Štátnou radou 26. augusta 1933 a zahájené 23. mája 1935. Stavba bola dokončená roku 1939 a potom bol pôvodný most strhnutý.

Seine Statue (Louis Petitot) on Pont du Carrousel

1. mája 1995 bol Maročan Brahim Bouarram (1965 – 1995) zhodený do Seiny skupinou skinheadov vracajúcich sa z manifestácie Národného frontu. Hlavný obžalovaný bol v roku 1998 odsúdený k osemročnému väzeniu.

V roku 2003 na moste parížsky starosta Bertrand Delanoë odhalil pamätnú tabuľu na pamiatku všetkým obetiam rasizmu.

Architektúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Architekti sa snažili rešpektovať vzhľad pôvodného mosta. Železobetónový most má preto tiež tri oblúky a je 168 metrov dlhý a široký 33 metrov. Je vyzdobený alegorickými sochami, ktorých autorom je Louis Petitot. Symbolizujú Hojnosť, Priemysel, rieku Seinu a mesto Paríž, ktoré stáli úž na predchádzajúcom moste.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont du Carrousel na českej Wikipédii.