Popolcová streda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Popolcová streda
kríž z popola na čele kresťanky
kríž z popola na čele kresťanky
Iný názovŠkaredá streda
Druhkresťanský sviatok
Dátumstreda v siedmom týždni pred Veľkou nocou
Rok 20222. marec
Rok 202322. február
Súvisí sVeľká Noc, Pôst
Súčasťou omše na Popolcovú stredu je značenie kríža popolom na čelá veriacich

Popolcová streda alebo škaredá streda (lat. dies cinerum alebo feria quarta cinerum) je v rímskokatolíckom liturgickom kalendári prvý deň pôstneho obdobia. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou; do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v praxi pripadá Popolcová streda na 46. deň pred Veľkonočnou nedeľou. Pre nepravidelný dátum Veľkej noci sa jej termín každý rok mení.

Dátumy Popolcovej stredy podľa rokov:

Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení popolom na čelo; tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom. Poznačenie popolom je sprevádzané slovami: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“ (Gn 3, 19) alebo „Kajajte sa a verte v Evanjelium [1].“

Pre mnoho kresťanov predstavuje Popolcová streda pripomienku vlastnej konečnosti a cieľa či smerovania vlastného života, vyznačuje sa teda pokáním. V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda jedným z dvoch dní prísneho pôstu (spolu s Veľkým piatkom).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pamätaj človeče: Kajajte sa a verte evanjeliu! [online]. Knazi.sk. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]