Portál:Žilina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 142 článkov.

Žilinský portál


Úvod
uprav
Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža
Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža

Žilina je krajské a okresné mesto na Slovensku na sútoku riek Váh, Kysuca a Rajčanka. Počtom obyvateľov (84 295 osôb) je štvrtým najväčším mestom na Slovensku. Je administratívnym, hospodárskym a kultúrnym centrom severozápadného Slovenska, niekedy sa jej aj hovorí „perla na Váhu“. Mesto Žilina sa nachádza na zemepisnej súradnici 49°13′24.39″S 18°44′21.58″V / 49,2234417°S 18,7393278°V / 49.2234417; 18.7393278, a to na sútoku Váhu s Kysucou a Rajčankou. Jej rozloha je 80,03 km². Nadmorská výška v strede mesta na Mariánskom námestí je 345 m n. m. Prvá písomná zmienka o Žiline pochádza z roku 1208. Erb mesta pozostáva z dvojkríža a dvoch hviezd na olivovozelenom podklade. Dvojkríž a hviezdy sú zlaté (resp. žlté). Dvojkríž má byzantský pôvod vychádzajúci z cyrilo-metodskej tradície. Erb mesta Žiliny má vysokú heraldickú hodnotu a patrí medzi najstaršie mestské erby nielen na Slovensku. Prvé vyobrazenie znaku mesta pochádza z roku 1379.

Odporúčaný článok
uprav

Mestská radnica je radnica na Radničnej ulici v meste Žilina. Po prvý raz sa spomína v roku 1508 v Žilinskej knihe pod názvom radhuus či radhaws (z nemeckého Rathaus). Pravdepodobne existovala i staršia radnica uprostred námestia, no archeologický výskum v roku 1966 - 1995 - ktorý však nebol na celej ploche námestia - stopy po nej našiel. Predpokladá sa, že pravdepodobne po zničení tohto objektu si Žilinčania ako náhradu kúpili dom, na mieste ktorého stojí i dnešná radnica.

Dlhé roky prebiehali o tento dom vlastnícke spory (1471 - 1509) medzi mesto, strečnianskym panstvom a dedičnými richtármi. Až v roku 1509 majiteľ Strečna Juraj Kereky vrátil murovaný dom mestu a odvtedy slúži pre potreby mesta nepretržite až do dnes. Žilinských mešťanov stálo vyplatenie dedičného richtárstva a budovy radnice takmer 3 000 zlatých. Žilinčania si tak ako jediní na Slovensku dokázali kúpiť dedičné richtárstvo a radnicu z vlastných zdrojov.

Radnica v svojom interiéri uschováva veľa významných historických obrazov s nápismi.

viac...

Vedeli ste, že...
uprav
  • ...v sezóne 1974/1975 sa stal najlepším kanonierom Slovenskej národnej hokejovej ligy žilinský útočník Róbert Kašša? (Jeho 55 gólov za jednu sezónu je dodnes neprekonaným rekordom tejto súťaže.)
Kategórie
uprav

down
down

<
Ocenené články
uprav

Najlepšie články Čo to je?

  • Zatiaľ nie sú...

Dobré články Čo to je?

Súčasní kandidáti na najlepší článok

  • Momentalné nie sú...
Pomôžte nám
uprav

Slovenská Wikipédia sa veľmi rýchlo rozrastá a to najmä vďaka Vám - nadšencom, ktorí do nej neustále prispievate. Za to vám patrí veľká vďaka. Pomôžte nám však skvalitniť a nevytvorené vytvoriť i články o Žiline. Viac informácií na WikiProjektovej stránke o Žiline.

 
Obrázok týždňa
uprav


Mariánske námestie s kostolom obrátenia svätého Pavla
Mariánske námestie s kostolom obrátenia svätého Pavla


Mariánske námestie s kostolom obrátenia svätého Pavla.


ďalšie obrázky...

Geografia
uprav
Mestské časti Žiliny · Ulice a námestia


Kultúra a umenie
uprav
Divadlá
Považská galéria umenia
Považská galéria umenia


Múzeá
Stanica Žilina-Záriečie
Stanica Žilina-Záriečie


Hudba


Podujatia


viac...

Doprava
uprav
Doprava v Žiline


Mestská hromadná doprava v Žiline


Cestná doprava


Železničná doprava


Letecká doprava
Pamiatky
uprav
Kostoly a katedrály


Paláce


Meštianske domy


Iné stavby
Spoločnosť
uprav
Školstvo


stredné školy...

Osobnosti
uprav
Peter Sagan
Peter Sagan

viac...

Hospodárstvo a infraštruktúra
uprav
Priemysel


Nákupné centrá
Šport
uprav
Futbal


Hokej


Štadióny
História
uprav
Dejiny Žiliny
Budatín, 1749
Budatín, 1749


Historické regióny
Správcovia
uprav
Ostatné portály
uprav