Preskočiť na obsah

Portál:20. storočie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 21 článkov.
Century Portál 20. storočia
Veľká štvorka
Veľká štvorka
„Pán Gorbačov, strhnite tento múr!“
„Pán Gorbačov, strhnite tento múr!“

Z chronologického hľadiska 20. storočie začalo 1. januára 1901 a skončilo sa 31. decembrom 2000. V historiografii sa najmä vo vzťahu k európskym dejinám zaužíval koncept „krátkeho 20. storočia“, ktorého autorom je britský marxistický historik Eric Hobsbawm. „Krátke 20. storočie“ sa začína vypuknutím prvej svetovej vojny (1914) a končí zánikom Sovietskeho zväzu (1991). Táto historická epocha je charakterizovaná turbulentnými politickými zmenami, zrodom komunizmu, nacizmufašizmu vo svojej praktickej podobe, ale aj počiatkom európskej a euroatlantickej integrácie na hlbších inštitucionálnych základoch.

Odporúčaný článokupraviť

Josif Vissarionovič Stalin (18. december 1878 – 5. marec 1953) bol sovietsky komunistický politik. Po Leninovej smrti bol zvolený za generálneho tajomníka Ústredného výboru strany (1922). Podriadil si štátne orgány a vytvoril silne opresívny režim s kultom osobnosti. V roku 1939 uzavrel pakt s nacistickým Nemeckom, napadol Fínsko, avšak po tom, čo Nemecko zaútočilo na Sovietsky zväz sa pridal k Spojencom. Po vojne vytvoril v časti Európy socialistický blok.


Vedeli ste, že...upraviť
  • ... v roku 1920 bolo na území Slovenska len 143 motorových vozidiel (t. j. osobných a nákladných automobilov, motocyklov a traktorov)?
  • ... najkratším vojnovým konfliktom 20. storočia bola tzv. šesťdňová vojna (resp. tretia arabsko-izraelská vojna), ktorá trvala od 5. do 10. júna 1967?
  • ... Ronald Reagan ako prvý prezident Spojených štátov od 40. rokov odchádzal z prezidentského úradu obľúbenejší než doň nastupoval?
Povedali o 20. storočíupraviť
Dejiny si žijú svoj vlastný život. O udalostiach a faktoch vzniká vo vedomí ľudí osobitný a samostatný obraz, ktorý sa mení v závislosti od dobových okolností. Aj keď sa samotné udalosti a fakty nezmenili, lebo sa už zmeniť nemôžu, mení sa pohľad na ne a ich interpretácia.
– pohľad historika Štefana Šutaja v monografii Maďarská menšina na Slovensku v 20. storočí (Kalligram 2012, s. 38)
Verím, že v 20. storočí, sa ľudstvo učí z mnohých, mnohých skúseností. Niektoré sú pozitívne a mnohé negatívne.
Dalajláma
Vybraný obrázokupraviť
Vysoký bicykel, ktorý sa používal koncom 19. storočia a začiatkom 20 storočia.

Dokumentupraviť
Alžbeta II.
Alžbeta II.
Dnes sa môže zdať ťažké, že nemôžeme osláviť toto výnimočné výročie tak, ako by sme si priali. Namiesto toho si pamätáme z našich domovov a našich prahov. Ale naše ulice nie sú prázdne; sú naplnené láskou a starostlivosťou, ktorú jeden o druhého máme. A keď sa dnes pozerám na našu krajinu a vidím, čo sme ochotní urobiť, aby sme sa navzájom chránili a podporovali, s hrdosťou hovorím, že sme stále národom, ktorého by títo statoční vojaci, námorníci a letci poznali a obdivovali.
Alžbeta II.

Kategórieupraviť

Pre zobrazenie podkategórií klikni na ►

Pozri ajupraviť

Historický portál

Vyhľadávanie:
Iné projektyupraviť
Oznámeniaupraviť

Ak ste vo Wikipédii nový, prečítajte si stránku Wikipédia:Wikiportál, pravdepodobne vám pomôže.

Články, ktoré sa týkajú tohto portálu môžete na tento portál odkázať buď prostredníctvom IB alebo šablónou {{Portál|20. storočie|Portál 20. storočia}}, ktorú vložíte na koniec tesne pred kategórie. Ďakujeme!

Ak vás zaujímajú posledné úpravy alebo prípadne nové články na danú tému, odporúčam pozrieť na Portál:20. storočie/Sledovanie (Súvisiace úpravy).

Pre okamžitú aktualizáciu stránky aktivujte purge.

Správcovia portáluupraviť