Portál:Film

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nuvola apps kaboodle.svg Filmový portál
Portal film-illustration 01.jpg

Film je súhrnné označenie pre kinematografiu a všetky jej aspekty - umelecké, technické, komerčné a spoločenské. Spolu s tlačou, rozhlasom, televíziou a dnes už aj internetom patrí film medzi komunikačné prostriedky s najväčším dosahom a vplyvom, spoločne s televíziou býva radený medzi tzv. scénické druhy umenia.

Filmový index (22. november - 4578 článkov)
? 1 2 3 4 5 6 9 A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I J K L Ľ M N Ň O Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Refresh
26. novemberupraviť
Rita Ora 2, 2012.jpg
Rita Ora

Odporúčaný článokupraviť
JulieAndrews face.jpg

Julie Andrewsová, rodným menom Julie Elizabeth Wells, pseudonym Julie Edwardsová (* 1. október 1935, Walton-on-Thames, Surrey, Anglicko, Veľká Británia) je britská herečka, speváčka, tanečnica, moderátorka a spisovateľka, manželka známeho amerického filmového režiséra Blake Edwardsa.

Život[upraviť zdroj]

Pochádza z rodiny učiteľa a klaviristky. Jej prvým manželom bol kanadský operný spevák - tenorista Ted Andrews, druhým potom výtvarník Tony Walton.

Julie od detstva spievala, vystupovala spoločne so svojimi rodičmi vo varieté, v rozhlase a v televízii. Samostatne debutovala už vo svojich 12 rokoch. Od roku 1954 vystupovala na Broadwayi, kde zažiarila v muzikáli My Fair Lady ako predstaviteľka Elizy Doolitlové, za ktorú bola tiež nominovaná na prestížnu americkú divadelnú cenu Tony. Zvukový záznam z tohto predstavenia vyšiel na gramofónových platniach a neskôr aj na CD diskoch (v rovnomennom filme ju v tejto úlohe nahradila herečka Audrey Hepburnová a speváčka Marni Nixonová). Na Broadwayi si zahrala a zaspievala aj v muzikáloch Kráľ Artuš a Kamarát. Najväčšiu popularitu a ceosvetový úspech však dosiahla jej dnes už legendárná filmová úloha Mary Poppins, ktorá bola ocenená britskou cenou BAFTA, Zlatým glóbusom i Oscarom. Nasledoval ďalší známy film Za zvukov hudby, ktorý jej vyniesol ďalší Zlatý glóbus a ďalšiu nomináciu na Oscara.

Na konci 60. rokov prestala vystupovať vo filmoch a venovala sa len spevu, koncertovaniu, nahrávaniu platní a moderovaniu vlastných televíznych show. Vystupovala často v televízii ako moderátorka rôznych relácií zameraných na svet divadla a muzikálov. V tejto dobe tiež napísala niekoľko kníh pre deti pod pseudonymom Julie Edwardsová. Návrat na strieborné plátno spôsobilo až zblíženie s jej tretím manželom, známym filmovým režisérom Blakeom Edwardsom, v ktorého filmoch začala opäť hrať zrelé ženy. V roku 1982 získala svoj tretí Zlatý glóbus a ďalšiu nomináciu na Oscara za film Viktor, Viktória z roku 1982.

Na konci 90. rokov 20. storočia prekonala vážne ochorenie hlasiviek vrátane ich nevydarenej operácie. Počas svojho života získala celý rad umeleckých a spoločenských ocenení a je považovaná za mimoriadnu britskú umelkyňu.

Na začiatku 21. storočia sa dvakrát vrátila k filmu v romantických filmoch Denník princeznej a Denník princeznej 2: Kráľovské povinnosti režiséra Garyho Marshalla, kde hrala kráľovnú Clarisse Renaldiovou, babičku princeznej a neskoršie kráľovnej Mii (Anne Hathaway).

Viac...


Vedeli ste, že...upraviť

... v Budapešti odhalili bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti talianskeho herca Buda Spencera?

...najúspešnejším nominantom Cien Akadémie bol filmový tvorca Walt Disney, ktorý získal 26 Oscarov?

...prvé stále kino na Slovensku bolo Electro Bioscop a začalo premietať v roku 1905 v priestoroch luxusného hotela U zeleného stromu?

...podľa nemeckého filmového historika Martina Loiperdingera je správa o tom, že publikum zo strachu ušlo pri premietaní filmu Príchod vlaku do stanice La Ciotat bratov Lumiérovcov len málo pravdepodobnou fámou?

...najdlhší bozk vo filmografii bol zobrazený v americkom komediálnom filme You're in the Army Now, v ktorom sa Regis Toomey a Jane Wymanová bozkávajú 3 minúty a 5 sekúnd?

Film týždňaupraviť
oficiálny plagát

Vtáčkovia, siroty a blázni je slovensko-francúzsky film režiséra Juraja Jakubiska z roku 1969.

Šialený svet bez ideálov, plný násilia, cynizmu, beznádeje a v ňom trojica zvláštnych samotárov, ktorá prežíva len vďaka „bláznovstvu“ – životu založenom na princípe hry a filozofii radosti. Mozaikovité podobenstvo sa odohráva v bližšie neurčenom čase a priestore. Hlavné postavy, Yorick, Marta a Andrej, si do boja proti bezútešnému svetu dobrovoľne nasadia masku bláznov, ktorá im umožňuje stať sa imúnnymi voči beznádeji. Rozohrávajú spoločne absurdnú hru, ktorá už od začiatku nemá šancu dopadnúť dobre. To však už v úvode naznačuje aj samotný režisér, keď sa tu prostredníctvom detského hlasu prihovára k divákovi a priznáva, že príbeh sa skončí tragicky – to by nám ale nemalo prekážať v smiechu, pretože aj hrdinovia filmu sa smejú do poslednej chvíle. Bláznovstvo je droga. Alebo ako hovorí Yorick: „iba blázon môže byť slobodným človekom.“

Ideálny priestor na natáčanie poskytla polorozpadnutá budova v centre mesta. Jednotlivé miestnosti pôsobia ako bludisko a aj vďaka rekvizitám nadobúdajú akýsi surrealistický nádych. Práve toto prostredie odzrkadľuje aj ich vnútorný svet plný hier. „Život je krásny,“ kričia hlavné postavy a zdá sa, že k šťastiu im nič nechýba. Časovanou bombou v príbehu sa stáva vzťah oboch chlapcov k Marte. Je jasné, že v súboji o jej srdce jeden z kamarátov musí vyjsť ako porazený. Verdikt padá vo chvíli, keď Yoricka zatkne polícia a on tak skončí vo väzení. Izolovanosť od priateľov a každodenných vylomenín spôsobí, že musí dospieť.


Najnovšie článkyupraviť

Stratené dievča · Kim Dickensová · Gwendoline Christieová · Dominik György · Kyle MacLachlan · Claude Pinoteau · Radha Mitchellová · Strážcovia galaxie: Sviatočný špeciál (televízny špeciál) · Agnes Mooreheadová · Margaux Hemingwayová · Podvolenie (film z roku 2004) · Meg Tilly · Liev Schreiber · Jiří Růžička st. · Bertrand Blier · Jennifer Tilly · Ant-Man a Wasp: Quantumania · Matt Dillon · Matthew Broderick · Chaplin (film z roku 1992) · Annie Murphy · Penelope Ann Millerová · Matthew Lillard · Maila Nurmi · John Carpenter · Avengers: Tajné vojny · Avengers: Kangova dynastia · Evan Peters · Natasha Richardsonová · Raňajky u Tiffanyho (film) · Greyhound: Bitka o Atlantik · Tiché miesto · Západné krídlo · Rob Lowe · Maya Rudolphová · Vlkolak: Nočný lovec (televízny špeciál) · Sadie Sink · Barbora Bezáková · Molly Shannonová · Henry Silva

Správcovia portáluupraviť
  • Portál Film založil 18. decembra 2005 - Atomique
Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkovupraviť

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať filmovému portálu. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Jaimie Alexander, Adriana Barraza, Yul Brynner, Dominic Cooper, Peter Cullen, Dni hromu, Kevin Dunn, Colm Feore, Karel Fiala, Tyrese Gibson, Linda Hamilton, Tom Hiddleston, Paul Hogan, Ron Howard, Rosie Huntington-Whiteley, Interview s upírom, Vítězslav Jandák, Patrícia Jarjabková, Kelly Macdonald, Mesto anjelov, Million Dollar Baby, Thandie Newton, Stanislav Párnický, Guy Pearce, Toby Regbo, Christopher Reeve, Geraldine Somerville, Stalo sa jednej noci, Ray Stevenson, Alan Tudyk, Kathleen Turnerová, Chandra Wilson, David Zucker

rozšíriť alebo upraviť: Luc Besson, Danny Boyle, Marlon Brando, Jackie Brownová, Brutálna Nikita (seriál), Stano Dančiak, Peter Debnár, Catherine Deneuve, Desperado, Roland Emmerich, Errol Flynn, Fontána pre Zuzanu, Hana a jej bratia, Charlton Heston, Deana Horváthová, Hra na plač, Mikuláš Huba, Chevy Chase, Vilma Jamnická, Jesus Christ Superstar, Michael Keaton, Ján Klimo, Peter Kočiš, Krajinka, Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Giulietta Masinová, Rodney McKay, Hana Meličková, Vladimír Menšík, Montiho čardáš, Nejasná správa o konci sveta, Paul Newman, Chuck Norris, Gary Oldman, Pláž, Sam Raimi, Robert Rodriguez, Ľubomír Roman, Mickey Rourke, Sedím na konári a je mi dobre, Soľ nad zlato, Suzanne, Martin Šulík, Tábor padlých žien, Tisícročná včela (film), Trainspotting, Václav Vorlíček

preložiť: en:Robert G. Vignola-> Robert G. Vignola

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg Hviezda · Jupiter and moon.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Airplane template.png Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis · ChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny