Portál:Film

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nuvola apps kaboodle.svg Filmový portál
Portal film-illustration 01.jpg

Film je súhrnné označenie pre kinematografiu a všetky jej aspekty - umelecké, technické, komerčné a spoločenské. Spolu s tlačou, rozhlasom, televíziou a dnes už aj internetom patrí film medzi komunikačné prostriedky s najväčším dosahom a vplyvom, spoločne s televíziou býva radený medzi tzv. scénické druhy umenia.

Filmový index (22. január - 3695 článkov)
? 1 2 3 4 5 6 A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I J K L Ľ M N O P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Refresh
18. februárupraviť
John Travolta Deauville 2013 2.jpg
John Travolta

Odporúčaný článokupraviť

Harrison Ford (* 13. júl 1942, Chicago) je americký filmový herec. Jeho najznámejšími rolami sú uštipačný vesmírny pilot Han Solo vo filmovej sérii Hviezdne vojny, a vtipný ale neústupný archeológ a zároveň akčný hrdina Indiana Jones z Dobyvateľov stratenej archy a jej pokračovaní.

Podľa údajov vyčíslených v januári 2006 činil celkový hrubý príjem z predaja Fordových filmov približne 3,05 miliardy dolárov v USA a 5,65 miliardy vo svete. To znamená druhé miesto medzi najlepšie zarábajúcimi hercami na svete, hneď za Tomom Hanksom.

Životopis[upraviť zdroj]

Narodil sa v Chicagu v americkom štáte Illinois bývalej rozhlasovej herečke Dorothy Nidelmanovej (narodenej 17. októbra 1917 v New Jersey ako Dora Nidelmanová) a reklamnému manažérovi a bývalému hercovi Christopherovi Fordovi (vlastným menom John William Ford20. november 190610. február 1999 New York). Prarodičia z matkinej strany Harry Nidelman a Anna Lifschutzová boli americkí židovskí emigranti z bieloruského Minska, ktorí sa zoznámili v Brooklyne a potom se presťahovali do New Jersey. Rodičia z otcovej strany boli katolíci. John Fitzgerald Ford (americký Ír a estrádny umelec) a Florence Veronica Niehausová (americká Nemka). Fordovi rodičia boli ľavicového zamerania a neboli členmi žiadnej cirkvi. Keď sa Ford v neskoršom veku pýtal, k akej viere patrí, so smiechom odpovedali, že je „demokrat“. Pokiaľ Ford hovoril o tomto rodičovskom odkaze, uvádzal, že sa cíti byť „Írom ako človek a Židom ako herec“.


Vedeli ste, že...upraviť

... v Budapešti odhalili bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti talianskeho herca Buda Spencera?

...najúspešnejším nominantom Cien Akadémie bol filmový tvorca Walt Disney, ktorý získa 26 Oscarov?

...prvé stále kino na Slovensku bolo Electro Bioscop a začalo premietať v roku 1905 v priestoroch luxusného Hotela U Zeleného stromu?

...podľa nemeckého filmového historika Martina Loiperdingera je správa o tom, že publikom zo strachu ušlo pri premietaní filmu Príchod vlaku do stanice La Ciotat bratov Lumiérovcov len málo pravdepodobnou fámou?

...najdlhší bozk vo filmografii bol zobrazený v americkom komediálnom filme You're in the Army Now, v ktorom sa Regis Toomey a Jane Wymanová bozkávajú 3 minúty a 5 sekúnd?

Film týždňaupraviť
Postav dom, zasad strom poster.jpg

Postav dom, zasaď strom je slovenský film. Tragický príbeh mladého muža, ktorý na ceste za svojim životným snom o vlastnom dome a šťastnej rodine používa nie vždy čisté spôsoby. Tragikomédia ukazuje dvojakosť ľudskej morálky, ktorá nečakane vyústi v tragický koniec hlavného hrdinu. Mladý muž Jozef Matúš sa usadí v malej dedinke. Svojou aktivitou si čoskoro získa sympatie obyvateľov, pracuje ako šofér. Zamiluje sa do miestnej krásky Heleny, slobodnej matky s dieťaťom a jeho životnou métou sa stáva postaviť vlastný dom, kde bude šťastne žiť so svojou rodinou a to za každú cenu. Všetko chce získať hneď. Vidina vysnívaného sa mu však stane osudnou, dostáva sa na scestie, stratí lásku a čo je najvážnejšie, prichádza do konfliktu so zákonom a ostáva sám so svojou falošnou predstavou získať životnú istotu. Film bol nakrútený podľa námetu Mikuláša Kováča a scenáristicky ho pretvorila Lýdia Ragačová. Ako dramaturg sa na tom to filme podieľal Tibor Vichta. Mnohé dobové kritiky upozorňovali na nedotiahnutý scenár a slabú motiváciu hlavného hrdinu. Na druhej strane bolo vyzdvihnuté formálne spracovanie snímky.


Najnovšie článkyupraviť

Michael Richards · Telly Savalas · Robert Wise · Anita Ekbergová · Valeria Schulczová · Pavol Čambala · Bernie Mac · Ján Šuda · Sabrina Ferilliová · Juliet Millsová · Ed Harris · Debra Wingerová · Pat Fraley · Marie Dubois · Jude Law · Father of the Pride · Slovenský amatérsky film po roku 1989 · Za slovenským ľudom · Po horách, po dolách · Slovenský amatérsky film do roku 1989 · Dušan Medzihradský · Tino Insana · Taken – Posadnutý pomstou · Jane Birkinová · Lee Remicková · Christopher Plummer · Jiří Pomeje · Steve Buscemi · Panstvo Downton · Juraj Lehotský (režisér) · Detektív Dušo · Trhlina (seriál) · Matky rebelky · Laura Vandervoortová · Ministri (seriál) · Semafor (seriál) · Twin Peaks · Alan Arkin · Radovanovy radovánky · Daryl Hannahová

Správcovia portáluupraviť
  • Portál Film založil 18. decembra 2005 - Atomique
Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkovupraviť

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať filmovému portálu. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Jaimie Alexander, Adriana Barraza, Yul Brynner, Jennifer Connelly, Dominic Cooper, Peter Cullen, Dni hromu, Kevin Dunn, Idris Elba, Chris Evans, Colm Feore, Karel Fiala, Ralph Fiennes, Tyrese Gibson, Linda Hamilton, Ed Harris, Tom Hiddleston, Paul Hogan, Ron Howard, Rosie Huntington-Whiteley, Interview s upírom, Vítězslav Jandák, Patrícia Jarjabková, Ken Jeong, Barry Levinson, Kelly Macdonald, Mesto anjelov, Million Dollar Baby, Thandie Newton, Stanislav Párnický, Guy Pearce, Luke Perry, River Phoenix, Kelly Prestonová, Toby Regbo, Tara Reid, Christopher Reeve, Adam Sandler, Alicia Silverstone, Geraldine Somerville, Stalo sa jednej noci, Ray Stevenson, Alan Tudyk, Kathleen Turnerová, Chandra Wilson, David Zucker

rozšíriť alebo upraviť: Luc Besson, Danny Boyle, Marlon Brando, Jackie Brownová, Brutálna Nikita (TV seriál), Stano Dančiak, Peter Debnár, Catherine Deneuve, Desperado, Roland Emmerich, Errol Flynn, Fontána pre Zuzanu, Hana a jej bratia, Charlton Heston, Deana Horváthová, Hra na plač, Mikuláš Huba, Charlie Chaplin, Chevy Chase, Vilma Jamnická, Juraj Jakubisko, Jesus Christ Superstar, Michael Keaton, Ján Klimo, Peter Kočiš, Krajinka, Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, M*A*S*H, Giulietta Masina, Rodney McKay, Hana Meličková, Vladimír Menšík, Montiho čardáš, Nejasná správa o konci sveta, Paul Newman, Chuck Norris, Gary Oldman, Pláž, Postav dom, zasaď strom, Sam Raimi, Robert Rodriguez, Ľubomír Roman, Mickey Rourke, Sedím na konári a je mi dobre, Soľ nad zlato, Suzanne, Martin Šulík, Tábor padlých žien, Tisícročná včela (film), Trainspotting, Václav Vorlíček

preložiť: en:Robert G. Vignola-> Robert G. Vignola

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny