Portál:Film

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 2 861 článkov.
Filmový portál

Film je súhrnné označenie pre kinematografiu a všetky jej aspekty – umelecké, technické, komerčné a spoločenské. Spolu s tlačou, rozhlasom, televíziou a dnes už aj internetom patrí film medzi komunikačné prostriedky s najväčším dosahom a vplyvom, spoločne s televíziou býva radený medzi tzv. scénické druhy umenia.

Filmový index (22. február - 4972 článkov)
? 1 2 3 4 5 6 9 A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I J K L Ľ M N Ň O Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Refresh
26. februárupraviť
Carina Wieseová

Odporúčaný článokupraviť

Peter Jackson (* 31. október 1961, Pukerua Bay, Nový Zéland) je novozélandský filmový režisér, držiteľ Oscara.

Narodil sa na Novom Zélande, presne na Halloween v roku 1961. Už ako dieťa urobil svoje prvé filmové pokusy na 8 mm kameru svojich rodičov. V sedemnástich nechal školu a zamestnal sa ako pomocná sila vo foto - laboratóriu. Keď si z úspor kúpil 16 mm kameru začal natáčať sci-fi komédiu, z ktorej neskôr vznikol film Vesmírni Kanibalovia - Bad Taste z roku 1987.

Nechutný a brutálny celovečerný film, hovoriaci o tlupe ufónov, ktorým sa znepáči pobyt na ich vlastnej planéte a navštívia tú našu. Tu rozsekali a napratali do škatúľ obyvateľov odľahlého novozélandského mestečka… Peter sa pod film podpísal viackrát okrem réžie, scénára, produkcie a kamery sa zaslúžil aj o triky. Ďalším filmom bol hororový krvák Meet The Feebles (1989), obsahujúci scény ako explózia vnútorností (žalúdok, mozog ).

No potom prišiel BRAINDEAD - najmonumentálneší krvák v dejinách kinematografie. Tento kultový príbeh pojednáva o freudovsky dominantnej matke brániacej v láske syna k španielskej prisťahovalkyni, pričom to spojil s neuveriteľnými zombie jatkami. Do dejín kinematografie sa zapísal aj použitím sekačky na trávu ako prvotriedneho eliminátora zombie. Šestnásť festivalových cien vypovedá o dávke invencie a humoru.


Ocenené článkyupraviť
Najlepšie články o filme Čo to je?

zatiaľ žiadne


text
text
Dobré články o filme Čo to je?

Dejiny filmu · Ian Fleming · Charlie Chaplin · Just Jaeckin · Juraj Jakubisko · Les Charlots · Zuzana Mauréry · Marilyn Monroe

Povedali o filmeupraviť
Nerobím filmy, len aby som zarobil peniaze. Zarábam peniaze, aby som vytvoril viac filmov.
Walt Disney
Iba film dokáže človeka priviesť k tomu aby sa poriadne zasníval.
Alexandre Trauner
…pretože je život krutý, vo filmoch treba happy–end.
Jozef Urban
Vo filme je to ako v živote: človek začína ako mladý milovník, potom sa stáva predstaviteľom charakterových úloh a konči ako komický starec.
Jean Gabin
Život je ako film a každý v ňom ma nejakú úlohu.
Francis Bacon
Novinky rokaupraviť

Udalosti roka 2024 (filmové festivaly):

Vedeli ste, že...upraviť

... v Budapešti odhalili bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti talianskeho herca Buda Spencera?

... najúspešnejším nominantom Cien Akadémie bol filmový tvorca Walt Disney, ktorý získal 26 Oscarov?

... prvé stále kino na Slovensku bolo Electro Bioscop a začalo premietať v roku 1905 v priestoroch luxusného hotela U zeleného stromu?

... podľa nemeckého filmového historika Martina Loiperdingera je správa o tom, že publikum zo strachu ušlo pri premietaní filmu Príchod vlaku do stanice La Ciotat bratov Lumiérovcov len málo pravdepodobnou fámou?

... najdlhší bozk vo filmografii bol zobrazený v americkom komediálnom filme You're in the Army Now, v ktorom sa Regis Toomey a Jane Wymanová bozkávajú 3 minúty a 5 sekúnd?

... jeden z prvých filmov, u ktorého sa využívali jednoduché počítačové triky bol nemecko-americká fantasy rozprávka Nekonečný príbeh (The NeverEnding Story) z roku 1984?

... najdlhší film je experimentálny dokument The Cure for Insomnia (1987), vznikol v Amerike a má neuveriteľných 87 hodín?

... jeden z prvých kvalitných farebných filmov je americká rozprávka Čarodejník z krajiny Oz z roku 1939 od Victora Fleminga?

... prvý česko-slovenský film, ktorý dostal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) bol Obchod na korze za najlepší cudzojazyčný film?

... historicky najvýznamnejším hercom (symbolom) bol Charlie Chaplin?

Aktuality rokaupraviť

Premiéra filmov (chronologicky):

Pozri aj Portál:Film/Aktuality 2022, Portál:Film/Aktuality 2023

Film týždňaupraviť
Orlando Bloom

Kráľovstvo nebeské je film režiséra Ridleyho Scotta z roku 2005. Ridley Scott sa stal taktiež producentom filmu, scenár napísal William Monahan.

Príbeh sa odohráva v 12. storočí v „Svätej zemi” v období križiackych výprav. Film vykresľuje toto obdobie očami mladého kováča Baliana (Orlando Bloom), ktorý odíde z francúzskej dediny takmer na kraj známeho sveta, do Svätej Zeme, aby chránil Jeruzalem pred moslimskými vojskami sultána Saladina, ktoré ho chcú znovu dobyť od kresťanov. Film oživuje mystiku rytierskeho rebelanta a zobrazuje dávny boj medzi moslimami a kresťanmi o Svätú zem, ktorý sa síce odohral takmer pred tisíc rokmi, ale svojimi dôsledkami siaha až do prítomnosti.

Väčšina scén filmu sa nakrúcala v meste Ouarzazate v Maroku, kde Ridley Scott natáčal aj svoje úspešné filmy Gladiátor a Čierny jastrab zostrelený. Nádherná replika historického Jeruzalema bola zhotovená v púšti. Marocká vláda vyslala na ochranu filmového štábu stovky vojakov. Zároveň však marocká kavaléria bola naporúdzi ako dodatočný komparz v bojových scénach. Filmovanie sa tiež odohrávalo v Španielsku, a to na hrade Loarre, v Segovii, Ávile, Palma del Río a v Casa de Pilatos v Seville.


Najnovšie článkyupraviť

Smršť (film) · Albín Medúz · E. Elias Merhige · Mladí, krásni, skazení · Osudové stretnutie · Súboj vášní · Labyrinty vášne · Lynda Carterová · Nikdy ťa neopustím · Jessica Jones (seriál) · Blade (2025) · Fantastická štvorka (2025) · Isabela Merced · Nekonečná láska · Agatha: Darkhold Diaries · Captain America: Nový svet · Deadpool a Wolverine · Labková patrola · Fantóm z Morrisville · Ornella Fazio · Daredevil (televízny seriál) · Saw (séria) · Shawnee Smithová · Veľvyslancova dcéra · Tracy Pollanová · Tobias Lindholm · Jennifer Greyová · Láska na prenájom · V hre je láska · Matky a dcéry · Cesty lásky · Jela Krčméry-Vrteľová · Pravá blondínka · Funebrák · Glynis Johnsová · Kôň (film) · Sylvia Sidney · Čierne na bielom koni · Hana Slivková · Nauč ma milovať

Iné projektyupraviť
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Film
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Film
Oznámeniaupraviť

Ak ste vo Wikipédii nový, prečítajte si stránku Wikipédia:Wikiportál, pravdepodobne vám pomôže.

Články, ktoré sa týkajú tohto portálu môžete na tento portál odkázať buď prostredníctvom IB alebo šablónou {{Portál|Film|Filmový}}, ktorú vložíte na koniec tesne pred kategórie. Ďakujeme!

Správcovia portáluupraviť
Šablónyupraviť
Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkovupraviť

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať filmovému portálu. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Jaimie Alexander, Adriana Barraza, Yul Brynner, Dominic Cooper, Peter Cullen, Dni hromu, Kevin Dunn, Colm Feore, Karel Fiala, Tyrese Gibson, Paul Hogan, Ron Howard, Rosie Huntington-Whiteley, Interview s upírom, Vítězslav Jandák, Patrícia Jarjabková, Kelly Macdonald, Mesto anjelov, Million Dollar Baby, Thandie Newton, Guy Pearce, Toby Regbo, Christopher Reeve, Geraldine Somerville, Stalo sa jednej noci, Ray Stevenson, Alan Tudyk, George Lazenby, Chandra Wilson, David Zucker, Mads Mikkelsen, Benny Hill, Eli Wallach, Rami Malek, Spike Lee, Timothy Dalton, Luis Buñuel

rozšíriť alebo upraviť: Luc Besson, Danny Boyle, Marlon Brando, Jackie Brownová, Brutálna Nikita (seriál), Stano Dančiak, Peter Debnár, Catherine Deneuve, Desperado, Roland Emmerich, Errol Flynn, Fontána pre Zuzanu, Hana a jej bratia, Charlton Heston, Deana Horváthová, Hra na plač, Mikuláš Huba, Chevy Chase, Vilma Jamnická, Jesus Christ Superstar, Michael Keaton, Ján Klimo, Peter Kočiš, Krajinka, Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Giulietta Masinová, Rodney McKay, Hana Meličková, Vladimír Menšík, Montiho čardáš, Nejasná správa o konci sveta, Paul Newman, Chuck Norris, Gary Oldman, Pláž, Sam Raimi, Robert Rodriguez, Ľubomír Roman, Mickey Rourke, Sedím na konári a je mi dobre, Soľ nad zlato, Suzanne, Martin Šulík, Tábor padlých žien, Tisícročná včela (film), Trainspotting, Jean-Luc Godard, Václav Vorlíček, Oldřich Lipský

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť


Krajiny a regióny