Portál:Film

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nuvola apps kaboodle.svg Filmový portál
Portal film-illustration 01.jpg

Film je súhrnné označenie pre kinematografiu a všetky jej aspekty - umelecké, technické, komerčné a spoločenské. Spolu s tlačou, rozhlasom, televíziou a dnes už aj internetom patrí film medzi komunikačné prostriedky s najväčším dosahom a vplyvom, spoločne s televíziou býva radený medzi tzv. scénické druhy umenia.

Filmový index (22. máj - 4216 článkov)
? 1 2 3 4 5 6 9 A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I J K L Ľ M N Ň O Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Refresh
15. júnupraviť
Helen Hunt face.jpg
Helen Huntová


15. jún

Odporúčaný článokupraviť
Elizabeth Taylor trailer.jpg

Elizabeth Taylorová, zvaná tiež Liz Taylorová, celým rodným menom Elizabeth Rosemond Taylorová (* 27. február 1932, Hampstead, Veľká Británia - † 23. marec 2011, Los Angeles, Kalifornia, USA) bola americká herečka, jedna z veľkých hollywoodskych hviezd strieborného plátna 20. storočia, dvojnásobná držiteľka ceny Americkej filmovej akadémie Oscar, ktorá sa stala jedným z filmových sex-symbolov svojej doby.

Pochádzala z americkej rodiny, ktorá pred druhou svetovou vojnou trvalo žila v Londýne. Od útleho detstva sa učila tancovať. Už vo veku deviatich rokov sa prvýkrát objavila vo filme. V roku 1943 uzavrela svoju prvú zmluvu so spoločnosťou Metro-Goldwyn-Mayer, kde sa stala detskou filmovou hviezdou 40. rokov 20. storočia. Medzi jej najznámejšie filmové úlohy patrí dvojdielny veľkofilm Kleopatra z roku 1963, kde si zahrala spolu s Rexom Harrisonom a svojim neskorším manželom Richardom Burtonom, či film Skrotenie zlej ženy nakrútená na motívy rovnomennej divadelnej hry Williama Shakespeara. Za umelecky najhodnotnejšie sú považované jej filmy Telefón Butterfield 8 z roku 1960 a Kto sa bojí Virginie Woolfovej? z roku 1966, za ktoré bola ocenená Oscarom. Bola celkovo osemkrát vydatá, z toho dvakrát za Richarda Burtona.


Vedeli ste, že...upraviť

... v Budapešti odhalili bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti talianskeho herca Buda Spencera?

...najúspešnejším nominantom Cien Akadémie bol filmový tvorca Walt Disney, ktorý získal 26 Oscarov?

...prvé stále kino na Slovensku bolo Electro Bioscop a začalo premietať v roku 1905 v priestoroch luxusného hotela U zeleného stromu?

...podľa nemeckého filmového historika Martina Loiperdingera je správa o tom, že publikum zo strachu ušlo pri premietaní filmu Príchod vlaku do stanice La Ciotat bratov Lumiérovcov len málo pravdepodobnou fámou?

...najdlhší bozk vo filmografii bol zobrazený v americkom komediálnom filme You're in the Army Now, v ktorom sa Regis Toomey a Jane Wymanová bozkávajú 3 minúty a 5 sekúnd?

Film týždňaupraviť
Sigourney Weaverová, ústredná postava filmu

Votrelec je prvou časťou štvordielnej ságy o agresívnom mimozemskom parazitovi. Film sa zapísal do histórie úplne odlišným poňatím sveta budúcnosti, než na aké bolo filmové publikum zvyknuté. Film sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch historicky najlepších sci-fi filmov a hororov. Sága pokračuje filmami Votrelci (Aliens, 1986), Votrelec 3 (Alien 3, 1992) a Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection, 1997). Votrelci sa objavujú aj v cross-overi Votrelec vs. Predátor, kde je ich protivníkom skupina iných slávnych monštier z filmu Predátor.

Počiatky Votrelca siahajú do roku 1974 k filmu Dark Star, ktorý režíroval a aj v ňom hral Dan O'Bannon. V jednej scéne jeho postava naháňa potenciálne nebezpečného mimozemšťana (v podobe bodkovanej nafukovacej lopty na kuracích nôžkach) v klimatizácii. O'Bannona tento nápad zaujal tak, že na ňom postavil celý svoj ďalší film. Producenti pôvodne obsadili do hlavnej úlohy Veronicu Cartwrightovú, ktorá až na kostýmovej skúške zistila, že sa jej ušla úloha pilotky a hlavnú postavu získala Sigourney Weaverová. Režisér a producenti zámerne obsadili sedem astronautov neznámymi britskými a americkými hercami, keď jedinými relatívne známymi boli Yaphet Kotto a Tom Skerritt. Sigourney Weaverová získala úlohu presne v čase, keď už uvažovala, že s herectvom nadobro skončí. Práve hrdinská astronautka, ktorá víťazí tam, kde neuspeli drsní muži, jej priniesla medzinárodnú popularitu a katapultovala ju medzi hviezdy prvej veľkosti. Rolu Ellen Ripleyovej si zopakovala aj v ďalších pokračovaniach ságy. V ťažkom gumovom kostýme votrelca sa skrýval 2,18 metra vysoký Afričan Bolaji Badejo, v tom čase študent dizajnu. Režisér Ridley Scott ho našiel náhodou, v bare. Badejo spĺňal jeho predstavy herca v kostýme votrelca, keďže na svoju výšku bol neobyčajne chudý.

Hlavným zámerom režiséra bolo vyvolať v divákoch strach. Riadil sa pritom heslom, že najviac sa bojíme toho, čo nepoznáme. A tak sa votrelec v celom filme objaví iba päť ráz. Jediný záber, v ktorom je v celku, je na konci filmu, no i v tomto zábere je obraz skreslený plazmou z motorov záchranného modulu. Vizuálnu podobu votrelca mal na starosti švajčiarsky výtvarník Hans Rudi Giger, ktorý aj vďaka práci na tomto filme dosiahol svetovú slávu. Pôvodne mal byť votrelec priehľadná, alebo aspoň priesvitná bytosť obalená slizom, no vtedajšie technické možnosti neumožnili vyrobiť vierohodnú obludu na tento spôsob. Najznámejšia scéna „pôrodu“ votrelca vošla do dejín okrem šokujúceho obsahu aj spôsobom, ako vznikla. Nakrúcali ju simultánne štyrmi kamerami a musela klapnúť na prvý raz. Okrem iného totiž režisér prichystal pre hercov prekvapenie. Hoci vedeli, že Kaneovi sa z hrudníka vyliahne netvor, netušili, že to bude sprevádzať masívna explózia krvi a vnútorností. Keď sa natáčanie scény spustilo, z umelého Kaneovho trupu vystrelila na nič netušiacich hercov spŕška skutočnej zvieracej krvi.


Najnovšie článkyupraviť

Zoë Wanamakerová · Ellen Corby · Branislav Mosný · Léa Seydouxová · Analýzy Na hrane · Olympia Dukakisová · Spútaný motýľ · Animovaný seriál · Carole Lombard · Helen McCroryová · Shohreh Aghdashloo · Josinkangnim · Hugo Portisch · Noël Czuczor · Veronika Strapková · Jakub Švec · Juraj Bača · Carol Burnettová · Anna Jakab Rakovská · Zuzana Kraváriková · Oliver Oswald · Michelle Monaghanová · Mária Schumerová · Kojak · Hercule Poirot (seriál) · Iveta Pagáčová · Batwoman (seriál) · Mélanie Laurentová · William H. Macy · Maggie Gyllenhaalová · Azura Skye · Nádejná mladá žena · Roman Poláčik · Natália Puklušová · Ted Lasso · Ryan Phillippe · Jana Kovalčíková · Tim Curry · Colleen Dewhurstová · Csaba Török (zvukový technik)

Správcovia portáluupraviť
  • Portál Film založil 18. decembra 2005 - Atomique
Potrebujeme aj Tvoju pomoc pri tvorbe a úprave nasledujúcich článkovupraviť

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať filmovému portálu. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Jaimie Alexander, Adriana Barraza, Yul Brynner, Dominic Cooper, Peter Cullen, Dni hromu, Kevin Dunn, Colm Feore, Karel Fiala, Tyrese Gibson, Linda Hamilton, Tom Hiddleston, Paul Hogan, Ron Howard, Rosie Huntington-Whiteley, Interview s upírom, Vítězslav Jandák, Patrícia Jarjabková, Kelly Macdonald, Mesto anjelov, Million Dollar Baby, Thandie Newton, Stanislav Párnický, Guy Pearce, Toby Regbo, Christopher Reeve, Geraldine Somerville, Stalo sa jednej noci, Ray Stevenson, Alan Tudyk, Kathleen Turnerová, Chandra Wilson, David Zucker

rozšíriť alebo upraviť: Luc Besson, Danny Boyle, Marlon Brando, Jackie Brownová, Brutálna Nikita (seriál), Stano Dančiak, Peter Debnár, Catherine Deneuve, Desperado, Roland Emmerich, Errol Flynn, Fontána pre Zuzanu, Hana a jej bratia, Charlton Heston, Deana Horváthová, Hra na plač, Mikuláš Huba, Charlie Chaplin, Chevy Chase, Vilma Jamnická, Jesus Christ Superstar, Michael Keaton, Ján Klimo, Peter Kočiš, Krajinka, Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Giulietta Masina, Rodney McKay, Hana Meličková, Vladimír Menšík, Montiho čardáš, Nejasná správa o konci sveta, Paul Newman, Chuck Norris, Gary Oldman, Pláž, Sam Raimi, Robert Rodriguez, Ľubomír Roman, Mickey Rourke, Sedím na konári a je mi dobre, Soľ nad zlato, Suzanne, Martin Šulík, Tábor padlých žien, Tisícročná včela (film), Trainspotting, Václav Vorlíček

preložiť: en:Robert G. Vignola-> Robert G. Vignola

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg Hviezda · Jupiter and moon.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Airplane template.png Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis · ChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny