Portál:Futbal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Futbalový portál

Futbal (z anglického football, foot = noha, ball = lopta) je kolektívna loptová hra, ktorá je považovaná za najpopulárnejší šport na svete. Podľa prieskumu FIFA hrá futbal pravidelne najmenej 300 miliónov ľudí vo viac ako 220 krajinách sveta. Dôvodom jeho popularity sú jednoduché pravidlá a minimálna náročnosť na vybavenie. Futbal je tímový šport, v ktorom proti sebe hrajú dve družstvá, každé zložené z maximálne 11 hráčov. Hráči sa môžu lopty dotýkať len nohami, okrem brankára, ktorý môže loptu chytať i rukami.

7 článkov sú zapojené s portálom
Odporúčaný článokupraviť

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro GOIH ComM (*5. február 1985, Funchal, Madeira, Portugalsko) je portugalský profesionálny futbalista, ktorý hrá v klube Al-Nassr a reprezentuje ako kapitán Portugalské národne futbalové mužstvo. Ronaldo získal päť ocenení v ankete Zlatá lopta. Ronaldo získal tri Zlaté lopty (2008, 2016, 2017) a dve Zlaté lopty FIFA (2013, 2014), a taktiež FIFA Hráč roka (2008) a Futbalista roka FIFA (2016 a 2017). najviac pre európskeho hráča a štyri európske Zlaté kopačky. V kariére získal 31 trofejí, vrátane siedmych ligových titulov, piatich titulov Ligy majstrov UEFA, jedného na Majstrovstvách Európy a jedného v Lige národov UEFA. Ronaldo je plodný strelec a drží rekord za najviac gólov a asistencií v Lige majstrov UEFA (134 gólov a 41 asistencií), najviac hetrikov v zaznamenanej histórii (57), rekord za najviac hetrikov v Lige Majstrov (8) spolu s Lionelom Messim, najviac gólov za národné mužstvo ako aktívny hráč (103) a spoločný rekord v počte gólov na Majstrovstvách Európy (9). Je jediný hráč, ktorý strelil viac, ako 60 gólov vo všetkých súťažiach v 4 sezónach po sebe. Je jedným z mála zaznamenaných hráčov, ktorí odohrali viac ako 1000 profesionálnych zápasov a strelil viac ako 800 gólov v kariére za klub a krajinu.

Je taktiež iba druhým hráčom, ktorý strelil 100 reprezentačných gólov a súčasne prvým Európanom, a jediným hráčom, ktorý strelil gól v piatich ročníkoch Majstrovstiev sveta.


Vedeli ste, že...upraviť
  • ... gegenpressing je taktický systém vo futbale, v ktorom sa po strate lopty ihneď vyvíja tlak na súpera a na získanie lopty naspäť, namiesto toho, aby sa hráč presunul do obrannej línie?
  • ... skupina smrti je výraz označujúci nezvyčajne náročnú skupinu v ranej fáze súťaže, v ktorej sa nachádza viac favoritov ako je postupových miest?
  • ... prvý medzištátny zápas sa odohral 30. novembra 1872 medzi Škótskom a Anglickom?
  • ... najstarší slovenský futbalový klub je 1. FC Tatran Prešov, ktorý bol založený v roku 1898?

Správcoviaupraviť
  • Portál Futbal spravuje od 14. septembra 2023 redaktor FYI2023
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť


Krajiny a regióny