Portál:História
Historický portál | |||||
|
6. december
Odporúčaný článok Černobyľská havária sa stala 26. apríla 1986, v černobyľskej atómovej elektrárni na Ukrajine (vtedy časť Sovietskeho zväzu). Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu riskantného pokusu sa v sobotu 26. apríla 1986 o 1:23:58 miestneho času (UTC+3), vo štvrtom reaktore černobyľskej elektrárne (známom ako Černobyľ-4) odohrala katastrofálna parná explózia, ktorá vyústila do požiaru, série ďalších explózií a roztaveniu jadra reaktora. Do ovzdušia sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí. Približne 70 % rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnosť sovietskeho jadrového priemyslu, spomalila na mnoho rokov jeho expanziu a zároveň nútila sovietsku vládu prehodnotiť mieru utajovania. Nástupnícke štáty po rozpade Sovietskeho zväzu – Rusko, Ukrajina a Bielorusko dodnes nesú bremeno pokračujúcich nákladov na dekontamináciu a liečenie ochorení spôsobených černobyľskou haváriou. Je ťažké presne zaznamenať počet úmrtí spôsobených udalosťami v Černobyle – odhady sa pohybujú od stoviek po stovky tisíc.
Vybraný citát
Kategórie
Články
Vedeli ste, že...
Obrázok Protiamerická propaganda KSČ z roku 1952, ktorá nariaďuje občanom prácu na poliach jednotných roľníckych družstiev.
Najnovšie články Château d'Aubiry · Biskupin · 4. ukrajinský front · Nikolaj Archipovič Prokopiuk · Ján Boroš · Údajná poprava 150 maďarských zajatcov vo Vihorlate · Charles Diehl · Karpatsko-užhorodská operácia · Anglo-barmské vojny · Jozef Vogl · Sópatros z Pafosu · Skiras z Tarentu · Rhinthón · Medzinárodná stála komisia pre rytierske rády · Register rytierskych rádov · Zoznam pápežov podľa dĺžky pontifikátu · Flyacká komédia · Boje o Beskydy · Bitka pri Smolensku (1812) · Bitka pri Lützene (1813) · Halič (korunná krajina) · Rod Derzsy · Si vis pacem, para bellum · Lübecké právo · Mier z Brétigny · Judita Mária Švábska · Wu Pang-kuo · Alexios III. (Byzantská ríša) · Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki · Eastbourne Pier · Karel Durman · József Demmel · Château de Roquetaillade · Slovenské národné povstanie v Trnave · Château de Pierrefonds · Mitanni · Château Porgès de Rochefort-en-Yvelines · Katarína Nádaská (historička) · Dejiny Škótska · Budínsky ejálet
Slovenská história
|
Pozri aj: WikiProjekt História
Vytvoriť: Dejiny Poľska
Rozšíriť: Légia Kondor, Rumunská revolúcia v roku 1989
Upraviť: Americká občianska vojna, Berlínske krízy
Prírodné a technické vedy, veda a technika
Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť
Geografia