Portál:Samoa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 70 článkov.

             Samojský portál             

Úvod
uprav

Samoa, dlhý tvar Samojský nezávislý štát, je krajina v Polynézii v Tichom oceáne. Nezávislosť získala odtrhnutím sa od Nového Zélandu dňa 1. januára 1962. Leží na 10 ostrovoch: Upolu, Savai’i, Manono, Apolima, Nu’ulopa, Fanuatapu, Namua, Nu'utele, Nu’ulua a Nu'usafe'e. Má rozlohu 2944 km² a 187 802 obyvateľov (2011). Delí sa na 11 okresov: A'ana, Aiga-i-le-Tai, Atua, Fa'asaleleaga, Gaga'emauga, Gagaifomauga, Palauli, Satupa'itea, Tuamasaga, Va'a-o-Fonoti a Vaisigano. Hlavné mesto je Apia, ktorá má 38 800 obyvateľov (2011).

Oblasť Samoy bola obývaná Polynézanmi už v 10.7. storočí pred Kr. V roku 1722 boli ostrovy objavené holandskými a francúzskymi moreplavcami. Podľa veľkého množstva plavcov na lodiach boli ostrovy nazvané francúzskym moreplavcom Bougainvillom Plavecké ostrovy (Îles des Navigateurs). Prví osadníci však boli Briti. V 19. storočí sa o Samou začali zaujímať USA a Nemecká ríša.

Na berlínskej konferencii v roku 1899 si tieto štáty rozdelili Samou na sféry vplyvu. Ostrovy boli rozdelené 171. poludníkom. Západná časť pripadla Nemecku, východná USA. Na začiatku prvej svetovej vojny bola nemecká časť Samoy obsadená Novým Zélandom, ktorý ostrovy spravoval až do roku 1962 ako Mandátne územie Spoločnosti národov, neskôr poručenské územie OSN. 1. januára 1962 bola vyhlásená nezávislosť na základe referenda. Východná časť zostala naďalej pod správou USA ako Americká Samoa. V roku 1997 krajina zo svojho názvu odstránila označenie Západná. V roku 2007 zomrel posledný nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa sa preorientovala na formu republiky parlamentného typu. 29. septembra 2009 zasiahlo Samou silné zemetrasenie s magnitúdom 8,1. Pri následnej vlne tsunami zahynulo niekoľko desiatok ľudí.

Tieto sopečné ostrovy sú lemované koralovými útesmi. Vnútrozemie je hornaté (najvyššie sa čnie sopka Mauga Silisili 1858 m n. m. na ostrove Savai'i). Ostrovy sú častým terčom ničivých tajfúnov. Inak na území štátu panuje tropické podnebie, teplé, vlhké, ovplyvnené juhovýchodnými pasátmi z Tichého oceánu. Priemerné teploty vzduchu sa pohybujú od 25 °C v júli do 27 °C v januári.

Odporúčaný článok
uprav

Salelologa je mesto na ostrove Savai’i v Samoe. Nachádza sa na juhovýchode ostrova. Patrí pod volebný obvod Fa'asalele'aga I, ktorý je súčasťou okresu Fa’asaleleaga. Je hlavnou vstupnou bránou na ostrov Savai’i, keďže tu kotví najviac trajektov z ostrova Upolu. Mesto tiež slúži ako centrum pre nakupovanie, trh, politické záležitosti, remeslá a umenie. Mesto Salelologa sa skladá z viacerých dedinských častí.

Mesto sa skladá z jednej hlavnej nákupnej a priemyselnej ulice. Mestský trh, ktorý je takmer najväčší v celej Samoe, sa nachádza pri pobrežnom móle. Trh je otvorený šesť dní v týždni, od pondelka do soboty. V nedeľu je vždy takmer všetko zatvorené, až na niektoré malé obchodíky.

Tiež sa tu nachádzajú veľkoobchody, supermarkety, čerpacie stanice, pekárne, hotely, penzióny, ale aj ekonomické a občianske spoločnosti, ako napríklad banky, zmenárne, či prístup na internet.

viac...

Doprava
uprav
Doprava v Samoe


Pamiatky
uprav
      Prírodné úkazy

Sopky Samoy


Vodopády Samoy


Gejzíry Samoy


      Pamiatky
Osobnosti
uprav
Zoznam Samojských osobností


Kategórie
uprav
 
Ocenené články
uprav

Najlepšie články Čo to je?

  • Zatiaľ nie sú...

Dobré články Čo to je?

  • Zatiaľ nie sú...

Súčasní kandidáti na najlepší článok

  • Momentalné nie sú...
Geografia
uprav
Ostrovy Samoy    ·    Sídla v Samoe


klikacia mapa Samoy
Na lokalizačnej mape sú vyznačené dva najväčšie ostrovy štátu Samoa, hlavné mesto - Apia a hlavný prieliv.
Administratívne členenie
uprav
Administratívne členenie Samoy
11 okresov:


41 volebných obvodov
História
uprav
Dejiny Samoy
Historické štáty:
Predkoloniálna Samoa (? – 1900)
Nemecká Samoa (1900 – 1920)
Správne územie Západnej Samoy (1920 – 1962)
Samoa (nezávislý štát) (1962 – súčasnosť)
Pomôžte nám
uprav

Slovenská Wikipédia sa veľmi rýchlo rozrastá a to najmä vďaka Vám - nadšencom, ktorí do nej neustále prispievate. Za to vám patrí veľká vďaka. Pomôžte nám však skvalitniť a nevytvorené vytvoriť i články o Samoe.

Správcovia
uprav
Ostatné portály
uprav