Portál:Vedy o Zemi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Earth layers model.png Portál vied o Zemi
Zem - vrstvy

Vedy o Zemi (niekedy označované aj ako geovedy) je zastrešujúci pojem pre vedné disciplíny zaoberajúce sa vývojom, stavbou a zložením jednotlivých sfér Zeme. Členia sa na:

Interdisciplinárne vedy sú meteorológia, klimatológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a paleontológia.

Nuvola apps kaddressbook.png Geovedný index (22. október - 4075 článkov)  
A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í Î J K L Ľ Ł M N O Ó Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Nuvola apps date.png Výročia

27. október

Nuvola apps kword.png Odporúčaný článok
Wegener 1912.gif

Alfred Wegener (* 1. november 1880, Berlín – † 2. november 1930, Grónsko) bol nemecký vedec. Aj keď doktorát získal z astronómie (Berlín 1904), zaoberal sa viacerými odbormi, hlavne meteorológiou a geológiou. Jeho najznámejšou vedeckou prácou je teória pohybu kontinentov.

Alfréd Wegener sa narodil sa v rodine teológa a učiteľa jazykov na gymnáziu ako najmladšie z piatich detí. Študoval na gymnáziu v Berlíne, kde patrili medzi jeho najobľúbenejšie predmety fyzika a chémia. Po ukončení gymnázia pokračoval od roku 1900 v štúdiu fyziky, meteorológie a astronómie na univerzitách v Berlíne, Heidelbergu a Innsbrucku. Štúdium ukončil v roku dizertačnou prácou z astronómie. V roku 1905 sa zamestnal ako asistent v Beeskowskom aeronautickom observatóriu, kde pracoval spolu so svojim bratom Kurtom. Stali sa priekopníkmi vo využívaní prieskumu počasia pomocou balónov (meranie vzdušných prúdov). 1906 sa zúčastnil na expedícii do Grónska. Cieľ expedície, ktorej sa zúčastnilo 25 výskumníkov vedených Ludvigom Mylius-Erichsenom, bolo štúdium cirkulácie polárnych vetrov a založenie prvej meteorologickej stanice v Grónsku. Wegenerovi sa veľmi zapáčila ľadová scenéria Grónska, vrátil sa tam ešte niekoľkokrát.

Po návrate 1908 sa zamestnal na univerzite v Marburgu, kde napísal knihu „Thermodynamik der Atmosphäre“. V Marburgu pri štúdiu skamenelín zistil ich podobnosť na oboch stranách Atlantiku, čo ho viedlo k napísaniu článku o „pohybe kontinentov“ (1912). Tu stretol aj svoju budúcu manželku Else Köppen, dcéru jedného z vtedajších popredných meteorológov Wladimira Köppena. Oženil sa s ňou v roku 1913 a mali spolu tri dcéry. Ešte v tom istom roku sa vrátil na druhú expedíciu do Grónska. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bojoval na fronte, po viacnásobnom zranení sa v roku 1915 natrvalo vrátil domov. Venoval sa práci na jeho slávnej knihe „Die Entstehung der Kontinente und Ozeane“.

Nuvola apps kmenuedit.png Rozdelenie geovied

Ostatné - Geoinformatika - Geoštatistika - Geodézia

Nuvola apps kmessedwords.png Kategórie

Ekológia - geodézia - geofyzika - geografia - geochémia - geológia - geologické procesy - geomorfológia - glaciológia - historická geológia - hydrológia - klimatológia - meteorológia - mineralógia - oceánografia - paleontológia - pedológia - petrológia - sedimentológia - seizmológia - sopky - speleológia - stratigrafia - vedy o Zemi - vulkanológia

Goldenwiki 2.png Najlepšie články
Silverwiki 2.png Dobré články
Nuvola apps kate.png Najnovšie články

Hrebeň (geomorfológia) · Moravská Dyje · Sredna gora · Litava (rieka v Rakúsku) · Nišava · Turón · Chrbát (geomorfológia) · Pôdny profil · Kryoturbácia · Denudácia (geológia) · Mesačný tieň · Kryopediment · Verchojanský chrbát · Helenidy · Balkanidy · Pasărea · Kamenný organ · Trácko-macedónsky masív · Šar planina · Drevné uhlie · Rodopske planine · Ochranné pásmo vodárenského zdroja · Smědá · Česká geologická služba · Panský lom · Lomnice (prítok Smědej) · Kazašská plošina · Karwendel · Stratenská jaskyňa · Jaskyňa zlomísk · Globálny geopark UNESCO · Chauvetova jaskyňa · Zodpovedná ťažba · Wettersteingebirge · Allgauské Alpy · Pur (rieka) · Piaozero · Donecká pahorkatina · Soľná baňa Bochnia · Krakovsko-čenstochovská vrchovina

Torchlight help yellow.png Vedeli ste, že...
Nuvola apps kolourpaint.png Obrázok týždňa

Hangrutsch Sanna2.jpg

Zosuv pôdy v Nemecku.

Crystal Clear app ksokoban blue.png Minerál mesiaca

Millerite-238963.jpg

Ihličkovité kryštály milleritu, chemicky sulfidu nikelnatého vo vápencovej geóde. Millerit je bežný minerál nahrádzajúci pentlandit v metamorfovaných serpentinitoch.

Nuvola mimetypes document.png Zoznamy

Geológia

Glaciológia

Mineralógia a petrológia

Vulkanológia

Všeobecné

Portal.svg Príbuzné portály
WikiProject Council.svg WikiProjekty
Icon tools.png Správcovia portálu

Ak máte nejaké otázky, prípadne návrhy, alebo by ste chceli v oblasti vied o Zemi bližšie spolupracovať, obráťte sa na nasledovných redaktorov:

Earth-crust-cutaway-english.png Schéma usporiadania jednotlivých sfér Zeme  
Stavba Zeme
Geosféra Magnetosféra Exosféra Atmosféra
Ionosféra Termosféra
Mezosféra
Hydrosféra Stratosféra
Biosféra Troposféra
Pedosféra Litosféra Zemská kôra
Pevninská kôra
Oceánska kôra
Vrchný plášť Najvrchnejší plášť Zemský plášť
Astenosféra
Hranica vrchný-spodný plášť
Spodný plášť
Vonkajšie jadro Zemské jadro
Vnútorné jadro
Sciences de la terre.svg Geologická časová škála  
Eón (mil. rokov) Hadaikum
(4570-3800)
Archaikum
(3800-2500)
Proterozoikum
(2500-542)
Fanerozoikum
(542-dnešok)
Éra Eoarchaikum Paleoproterozoikum Paleozoikum
Paleoarchaikum Mezoproterozoikum Mezozoikum
Mezoarchaikum Neoproterozoikum Kenozoikum
Neoarchaikum
Nuvola apps ksig.png Potrebujeme tvoju pomoc
Dá sa inšpirovať aj paleontologickými, geologickými, vulkanologickými, mineralogickými, hydrologickými a meteorologickými výhonkami, ale najskôr asi spracovať všeobecné veci:

„Trvalky“:

Wikipedia logo silver.png Vedy o Zemi na Wikipédii  
Wikipedia-logo-sk.png Vedy o Zemi na Wikipédii | Portál Vedy o Zemi | Vedy o Zemi na Wikimedia Commons Wikipedia-logo-sk.png
Portal.svg Ostatné portály  

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny