Portál:Vedy o Zemi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Earth layers model.png Portál vied o Zemi
Zem - vrstvy

Vedy o Zemi (niekedy označované aj ako geovedy) je zastrešujúci pojem pre vedné disciplíny zaoberajúce sa vývojom, stavbou a zložením jednotlivých sfér Zeme. Členia sa na:

Interdisciplinárne vedy sú meteorológia, klimatológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a paleontológia.

Nuvola apps kaddressbook.png Geovedný index (22. marec - 3931 článkov)  
A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í Î J K L Ľ Ł M N O Ó Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Nuvola apps date.png Výročia

27. marec

Nuvola apps kword.png Odporúčaný článok
Earth Western Hemisphere.jpg

Hydrosféra (z gr. hydro - voda) je názov zahŕňajúci všetko vodstvo (či už na povrchu, pod povrchom alebo nad povrchom) a v akejkoľvek forme (vodná para, tekutina, ľad) Zeme, vo všeobecnosti aj akejkoľvek inej planéty. Vedné odbory, zaoberajúce sa hydrosférou sú hydrológia, hydrogeografia, hydrogeológia a oceánografia.

Voda na Zemi zaberá asi 2/3 celkového povrchu, menej na severnej pologuli, a viac na južnej. Celkový objem vôd je asi 1 385 mld. km3. Najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch - až 96,54 %. Zvyšok pripadá na rieky, jazerá, umelé nádrže, podzemnú vodu, vodné pary, vodu v živých organizmoch a ľadovce (tieto predstavujú najväčšiu zásobáreň sladkej vody). Voda v pevnom skupenstve sa vyčleňuje do kryosféry a zaoberá sa ňou glaciológia. Voda na Zemi nie je v stacionárnom stave, neustále sa premieňa. Tento proces sa nazýva kolobeh vody.

Orbit Zeme je za hranicou existencie vody v kvapalnom skupenstve, ale vďaka skleníkovému efektu sa v tejto forme na povrchu udrží. Približne v čase vzniku života však bol celý povrch Zeme zamrznutý (čo bolo spôsobené kolapsom skleníkového efektu kyanobaktériami, ktoré sa rozšírili v moriach) po dobu asi 10 až 100 mil. rokov. Táto udalosť sa nazýva zamrznutá Zem.

Voda na povrchu Zeme je v neustálom pohybe (presnejšie nielen v pohybe, ale aj v prechodoch z jedného skupenstva do druhého). Tento pohyb je riadený tepelnou energiou dopadajúcou zo Slnka, gravitáciou a reliéfom Zeme. Začína sa ohriatím a následným odparením vody z povrchu Zeme, príp. oceánu. vodné pary sa v atmosfére koncentrujú do podoby oblakov, ktoré sú unášané vzdušnými prúdmi. Pri poklese teploty začnú vodné pary kondenzovať a v podobe kvapiek (alebo snehu) dopadajú späť na povrch (či už na pevninu, alebo naspäť do oceánu).

Nuvola apps kmenuedit.png Rozdelenie geovied

Ostatné - Geoinformatika - Geoštatistika - Geodézia

Nuvola apps kmessedwords.png Kategórie

Ekológia - geodézia - geofyzika - geografia - geochémia - geológia - geologické procesy - geomorfológia - glaciológia - historická geológia - hydrológia - klimatológia - meteorológia - mineralógia - oceánografia - paleontológia - pedológia - petrológia - sedimentológia - seizmológia - sopky - speleológia - stratigrafia - vedy o Zemi - vulkanológia

Goldenwiki 2.png Najlepšie články
Silverwiki 2.png Dobré články
Nuvola apps kate.png Najnovšie články

Bystrý Kriš · Kopce · Lineácia · Margita Kurpelová · Uhlířský vrch (prírodná pamiatka, okres Bruntál) · Bystřice (prítok Moravy) · Kamenné proudy u Domašova · Arthur Holmes · Jaskyne planiny Horný vrch · Malka (rieka) · Čiastkové povodie (Česko) · Hydrologické poradie v Česku · Desná (prítok Moravy) · Merta (rieka) · Feš-feš · Jaskyňa Na Špičáku · Jeskyně Na Pomezí · Dolný vrch · Delta Okavanga · Delta Leny · Delta Nílu · Hercýnsky systém · Tur divý · Lučina (rieka) · Tanana (rieka) · Odkryv v Kravařích · Endokras · Wettersteinský vápenec · Škrapové pole · Mofeta · Poloha Zeme vo vesmíre · Zbrašovské aragonitové jeskyně · Bílá Opava · Arávalí · Penovec (travertín) · Jaskyne planiny Dolný vrch · Jaskyne Silickej planiny · Priabón · Zvariak (kameň) · Overs

Torchlight help yellow.png Vedeli ste, že...
Nuvola apps kolourpaint.png Obrázok týždňa

Oldoinyolengai.jpg

Erupcia tanzánskej sopky Ol Doinyo Lengai z roku 1966.

Crystal Clear app ksokoban blue.png Minerál mesiaca

Labradorite, da tolear, carriere de bekily, madagascar.JPG

Labradorit, člen plagioklasového radu živcov. Názov je odvodený od polostrova Labrador, kde sa vyskytujú ložiská masívneho labradoritu.

Nuvola mimetypes document.png Zoznamy

Geológia

Glaciológia

Mineralógia a petrológia

Vulkanológia

Všeobecné

Portal.svg Príbuzné portály
WikiProject Council.svg WikiProjekty
Icon tools.png Správcovia portálu

Ak máte nejaké otázky, prípadne návrhy, alebo by ste chceli v oblasti vied o Zemi bližšie spolupracovať, obráťte sa na nasledovných redaktorov:

Earth-crust-cutaway-english.png Schéma usporiadania jednotlivých sfér Zeme  
Stavba Zeme
Geosféra Magnetosféra Exosféra Atmosféra
Ionosféra Termosféra
Mezosféra
Hydrosféra Stratosféra
Biosféra Troposféra
Pedosféra Litosféra Zemská kôra
Pevninská kôra
Oceánska kôra
Vrchný plášť Najvrchnejší plášť Zemský plášť
Astenosféra
Hranica vrchný-spodný plášť
Spodný plášť
Vonkajšie jadro Zemské jadro
Vnútorné jadro
Sciences de la terre.svg Geologická časová škála  
Eón (mil. rokov) Hadaikum
(4570-3800)
Archaikum
(3800-2500)
Proterozoikum
(2500-542)
Fanerozoikum
(542-dnešok)
Éra Eoarchaikum Paleoproterozoikum Paleozoikum
Paleoarchaikum Mezoproterozoikum Mezozoikum
Mezoarchaikum Neoproterozoikum Kenozoikum
Neoarchaikum
Nuvola apps ksig.png Potrebujeme tvoju pomoc
Dá sa inšpirovať aj paleontologickými, geologickými, vulkanologickými, mineralogickými, hydrologickými a meteorologickými výhonkami, ale najskôr asi spracovať všeobecné veci:

„Trvalky“:

Wikipedia logo silver.png Vedy o Zemi na Wikipédii  
Wikipedia-logo-sk.png Vedy o Zemi na Wikipédii | Portál Vedy o Zemi | Vedy o Zemi na Wikimedia Commons Wikipedia-logo-sk.png
Portal.svg Ostatné portály  

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Celestia.png Slnečná sústava · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis)


Krajiny a regióny