Portál:Vedy o Zemi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Earth layers model.png Portál vied o Zemi
Zem - vrstvy

Vedy o Zemi (niekedy označované aj ako geovedy) je zastrešujúci pojem pre vedné disciplíny zaoberajúce sa vývojom, stavbou a zložením jednotlivých sfér Zeme. Členia sa na:

Interdisciplinárne vedy sú meteorológia, klimatológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a paleontológia.

Nuvola apps kaddressbook.png Geovedný index (22. máj - 4050 článkov)  
A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í Î J K L Ľ Ł M N O Ó Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Nuvola apps date.png Výročia

29. jún

Nuvola apps kword.png Odporúčaný článok
Manganknolle.jpg

Diagenéza predstavuje súbor všetkých chemických a fyzikálnych, ale aj biologických zmien v nespevnených sedimentoch, ktoré vedú k jeho premene na pevnú sedimentárnu horninu. Celý diagenetický proces prebieha pri nízkych teplotách, bez minerálnych zmien v jednotlivých úlomkoch.

Diagenetické zmeny začínajú bezprostredne po procese usadzovania a horná hranica diagenézy je ohraničená začiatkom metamorfných procesov. Samotná metamorfóza, ako aj zvetrávacie procesy, prebiehajúce na povrchu sedimentu, nie sú súčasťou diagenézy. Štúdium diagenetických procesov je dôležité na objasnenie tektonickej histórie horniny, jej materského sedimentu a typu fluíd, ktoré tento proces ovplyvnili. Z ekonomického hľadiska má štúdium diagenézy pomocnú funkciu pri odhade ekonomického významu ložísk ropy a iných prírodných uhľovodíkov, ako aj niektorých ložísk minerálov.

Staršie delenie definuje diagenézu ako proces, prebiehajúci od uloženia sedimentu, až tesne pred jeho spevnenie (kompakciu). Neskoršie procesy (po spevnení), až do hranice s metamorfózou, sa nazývajú epigenéza. Podľa novšej definície sa diagenéza delí na nasledovné etapy: syndiagenéza, anadiagenéza a epidiagenéza.

Niekedy sa toto rozdelenie zjednodušuje na skorú (syndiagenézu) a neskorú (anadiagenéza podľa novšieho, alebo epigenéza podľa staršieho delenia). Diagenetické zmeny končia pri teplotách okolo 200 °C, keď dochádza k minerálnym zmenám (napr. v ílových sedimentoch objavenie sa laumontitu a pyrofylitu) - vtedy sa už uvažuje o nízkom stupni metamorfózy.

Nuvola apps kmenuedit.png Rozdelenie geovied

Ostatné - Geoinformatika - Geoštatistika - Geodézia

Nuvola apps kmessedwords.png Kategórie

Ekológia - geodézia - geofyzika - geografia - geochémia - geológia - geologické procesy - geomorfológia - glaciológia - historická geológia - hydrológia - klimatológia - meteorológia - mineralógia - oceánografia - paleontológia - pedológia - petrológia - sedimentológia - seizmológia - sopky - speleológia - stratigrafia - vedy o Zemi - vulkanológia

Goldenwiki 2.png Najlepšie články
Silverwiki 2.png Dobré články
Nuvola apps kate.png Najnovšie články

Kryopediment · Verchojanský chrbát · Helenidy · Balkanidy · Pasărea · Kamenný organ · Trácko-macedónsky masív · Šar planina · Drevné uhlie · Rodopske planine · Ochranné pásmo vodárenského zdroja · Smědá · Česká geologická služba · Panský lom · Lomnice (prítok Smědej) · Kazašská plošina · Karwendel · Stratenská jaskyňa · Jaskyňa zlomísk · Globálny geopark UNESCO · Chauvetova jaskyňa · Zodpovedná ťažba · Wettersteingebirge · Allgauské Alpy · Pur (rieka) · Piaozero · Donecká pahorkatina · Soľná baňa Bochnia · Krakovsko-čenstochovská vrchovina · Baba (pohorie) · Nevėžis · Venta · Vitoša · Nördliche Kalkalpen · Kopaonik · Răut · Lielupe · Hévíz (jazero) · Iskar · Jozef Zlocha

Torchlight help yellow.png Vedeli ste, že...
Nuvola apps kolourpaint.png Obrázok týždňa

Charles Lyell.jpg

Charles Lyell - anglický geológ, označovaný za „otca modernej geológie.

Crystal Clear app ksokoban blue.png Minerál mesiaca

Torbernite Aveyron HD.jpg

Torbenit, fosforečnan medi a uránu, pochádzajúci z Francúzska.

Nuvola mimetypes document.png Zoznamy

Geológia

Glaciológia

Mineralógia a petrológia

Vulkanológia

Všeobecné

Portal.svg Príbuzné portály
WikiProject Council.svg WikiProjekty
Icon tools.png Správcovia portálu

Ak máte nejaké otázky, prípadne návrhy, alebo by ste chceli v oblasti vied o Zemi bližšie spolupracovať, obráťte sa na nasledovných redaktorov:

Earth-crust-cutaway-english.png Schéma usporiadania jednotlivých sfér Zeme  
Stavba Zeme
Geosféra Magnetosféra Exosféra Atmosféra
Ionosféra Termosféra
Mezosféra
Hydrosféra Stratosféra
Biosféra Troposféra
Pedosféra Litosféra Zemská kôra
Pevninská kôra
Oceánska kôra
Vrchný plášť Najvrchnejší plášť Zemský plášť
Astenosféra
Hranica vrchný-spodný plášť
Spodný plášť
Vonkajšie jadro Zemské jadro
Vnútorné jadro
Sciences de la terre.svg Geologická časová škála  
Eón (mil. rokov) Hadaikum
(4570-3800)
Archaikum
(3800-2500)
Proterozoikum
(2500-542)
Fanerozoikum
(542-dnešok)
Éra Eoarchaikum Paleoproterozoikum Paleozoikum
Paleoarchaikum Mezoproterozoikum Mezozoikum
Mezoarchaikum Neoproterozoikum Kenozoikum
Neoarchaikum
Nuvola apps ksig.png Potrebujeme tvoju pomoc
Dá sa inšpirovať aj paleontologickými, geologickými, vulkanologickými, mineralogickými, hydrologickými a meteorologickými výhonkami, ale najskôr asi spracovať všeobecné veci:

„Trvalky“:

Wikipedia logo silver.png Vedy o Zemi na Wikipédii  
Wikipedia-logo-sk.png Vedy o Zemi na Wikipédii | Portál Vedy o Zemi | Vedy o Zemi na Wikimedia Commons Wikipedia-logo-sk.png
Portal.svg Ostatné portály  

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny