Povstanie v Heráte

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Povstanie v Heráte
Súčasť vojny v Afganistane

Opustená vojenská technika pri západoafganskom meste Herát
Dátum 12. november 2001
Miesto Herát, Afganistan
Výsledok spojenecko/iránske víťazstvo
Protivníci
USA
Severná aliancia
Irán
Taliban
Velitelia
Tommy Franks
Ismail Chán
Jahja Rahim Safavi
Sila
5 000

Povstanie v meste Herát bolo ozbrojené vystúpenie proti vládnucemu hnutiu Taliban s centrom v meste Herát na severozápade krajiny, ktoré bolo súčasťou vojny v Afganistane. Na príprave povstania sa podielali príslušníci Severnej aliancie v spolupráci s americkými a iránskymi tajnými službami. Zaujímavá bola práve iránsko-americká spolupráca, ktorá prebiehala v časoch vyhrotenia vzájomných vzťahov.

Zapojené jednotky[upraviť | upraviť zdroj]

Zo strany USA sa do boja zapojili vojaci pod velením generála Tommyho Franksa. Menovite šlo o príslušníkov jednotiek Rangers a Delta Force. Z iránskej strany sa akcie zúčastnili agenti špeciálnych jednotiek Kuds pod velením generála Jahjá Rahíma Safawího, veliteľa iránskych Revolučných gárd. Severná aliancia mala k dispozícii 5 000 mužov, ktorých viedol známy poľný veliteľ Ismá'íl Chán. Preslávil sa už počas bojov proti sovietskej armáde a do roku 1995 pôsobil ako guvernér Herátu.

Plán[upraviť | upraviť zdroj]

Generál Franks a generál Safawí vypracovali plán, podľa ktorého sa v prvej fáze mali iránske jednotky infiltrovať do mesta a podnecovať ľudí k povstaniu. Po vytvorení vhodného prostredia mali do mesta vtrhnúť vojská Severnej aliancie. Na plán dohliadali americkí a iránski plánovači z iránskeho hlavného mesta Teherán.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Letecké útoky začali už 7. októbra. Americké nálety boli namierené proti vojenskej technike, dôležitým prvkom infraštruktúry, ako aj podzemným komplexom. Zasiahnuté bolo aj miestne letisko, na ktorom sa nachádzalo niekoľko bojových lietadiel sovietskej výroby.

Iránskym jednotkám sa podarilo oblasť úspešne infiltrovať, a 12. novembra boli spustené akcie namierené proti Talibanu. To poskytlo možnosť bojovníkom Severnej aliancie sprevádzaných americkými špeciálnymi jednotkami dostať sa do mesta. Taliban sa ani nepokúšal udržať si kontrolu nad mestom a stiahol sa do hôr na iránskych hraniciach, pričom za sebou zanechal veľké množstvo vojenského materiálu. Do zajatia padlo aj niekoľko zahraničných bojovníkov z Čečenska a rôznych arabských krajín.

Dôsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Po ústupe Talibanu prepukli v meste oslavy. Ismá'íl Chán dal milosť všetkým bojovníkom Talibanu ktorí sa vzdajú, no zároveň ich varoval pred návratom k nepriateľovi. Chán bol opäť vymenovaný za guvernéra, no vo funkcii zotrval len do roku 2004, keď ho odvolal afganský prezident Hámid Karzáí. Toto rozhodnutie sa stretlo s nevôľou obyvateľov, ktorá vyústila až do násilných protestov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Afgainstán [online]. Military.cz, [cit. 2010-12-17]. Dostupné online. Archivované 2010-03-29 z originálu.
  • Iran helped overthrow Taliban, candidate says [online]. USA Today, 6.9.2005, [cit. 2010-12-17]. Dostupné online. (anglicky)
  • Ousting Taliban from Herat relatively easy [online]. Latimes, 15.11.2001, [cit. 2010-12-17]. Dostupné online. Archivované 2011-06-04 z originálu. (anglicky)