Pozorovateľný vesmír

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vizualizácia viditeľného vesmíru o priemere cca 93 miliárd svetelných rokov, teda 28 miliárd Parsek. Mliečna cesta je v centre
Ilustrácia

Pozorovateľný vesmír je definovaný ako guľa, v ktorej strede je planéta Zem a jej polomer je udávaný vzdialenosťou k najvzdialenejšiemu pozorovateľnému objektu. Túto vzdialenosť v súčasnosti určujú schopnosti Hubbleovho vesmírneho teleskopu. Observatórium bolo od svojho vypustenia v roku 1990 trikrát aktualizované a jeho schopnosti naďalej vylepšené až k limitu, ktorý poskytuje veľkosť zrkadla v srdci teleskopu. V roku 2001 prezentovali vedci NASA doposiaľ najvzdialenejšie pozorovaný objekt; natiahli tak polomer pozorovateľného vesmíru na 13,2 miliardy rokov.

Hubbleovo ultra hlboké pole predstavuje najvzdialenejšie pozorovanú oblasť, ktorú vyfotografoval Hubblov vesmírny ďalekohľad. Fotografiu (viď vpravo) odfotil v roku 2010 a je na nej zachytený najvzdialenejší ľuďmi pozorovaný objekt vo vesmíre, galaxia UDFj-39546284, podľa astronómov NASA je vzdialená 13,2 miliardy svetelných rokov od Zeme.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pozorovatelný vesmír na českej Wikipédii.