Príbeh jazerného brehu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Príbehy od jazerného brehu

Príbeh jazerného brehu (po čínsky 水浒传 - pchin-jin Shuǐhǔ Zhuàn - šuej-chu čuan; doslova "Príbeh jazerného brehu", po česky vyšlo pod názvom Příběhy od jazerního břehu) sú popri Sne o Červenom pavilóne, Putovaní na západ a Príbehoch troch ríš jedným zo štyroch klasických románov čínskej literatúry. Ich autorstvo je pripisované Š’ Naj-anovi a vznikli na konci štrnásteho storočia[1].

Román sa voľne zakladá na príbehu Sung Ťianga, ktorý bol zbojníkom za dynastie Sung na začiatku dvanásteho storočia. Príbehy o jeho vyčíňaní sa ústne tradovali, boli obľúbenou témou ľudových rozprávačov a počas dynastie Jüan tieto príbehy spracoval Š’ Naj-an do románu. Š’ Naj-anovi sa pripisuje prvých 70 z celkových 100 kapitol románu, zvyšných 30 napísal Luo Kuan-čung, autor Príbehov troch ríš.

V diele vystupuje 36 hlavných a asi 70 vedľajších postáv. Popisujú sa rôzne príhody zbojníkov, hlavný hrdina Sung Ťiang je podobný Robinovi Hoodovi, najskôr rebeluje, neskôr sa dáva do služieb cisárovi. Román odzrkadľuje bravúrne zvládnutie rozprávačských techník a zrelosť literárneho prejavu. Je to prvý čínsky román napísaný v hovorovom jazyku, ktorý je bohatý a zemitý, plný opisov násilia a vášní.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://czech.cri.cn/1/2004/05/10/1@6277.htm

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Š, Naj-an. Příběhy od jezerního břehu. Praha: Naše vojsko 1962. Neúplný preklad do češtiny od Augustina Paláta.
  • Š, Naj-an. Príbeh jazerného brehu. Bratislava: SVKL 1964. Preložil Gabriel Rapoš.