Prípad Hedvigy Malinovej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hedviga Malinová, slovenská vysokoškolská študentka maďarskej národnosti, sa do povedomia verejnosti dostala po tom, čo ohlásila polícii, že ju 25. augusta 2006 v Nitre napadli dvaja muži kvôli tomu, že hovorila po maďarsky. Malo sa tak stať pri jej ceste na Fakultu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa.

Časový priebeh udalostí[upraviť | upraviť kód]

Policajné vyšetrovanie prípadu bolo zastavené 11. septembra 2006. 12. septembra Polícia SR zverejnila dôkazy, ktoré podľa nej, svedčia o tom, že Hedviga Malinová si celý čin vymyslela. Celú udalosť si Hedviga mala podľa polície naplánovať práve na dobu pred štátnicami z maďarčiny, pri ktorých už raz neuspela.

Právneho zastupovania Hedvigy Malinovej sa 12. septembra 2006 ujal poslanec za SMK Gábor Gál. 13. septembra spolu obvinili políciu z klamstva.[1] Policajti údajne nútili mladú ženu priznať sa, že si útok vymyslela: „Šiesti policajti na mňa kričali, aby som sa priznala, že klamem. Hrozili mi, že ak sa nepriznám, dajú ma do väzby,“ uviedla.[2] Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že z celého výsluchu je urobený videozáznam a že nie je problém dokázať, že tvrdenia o vynucovaní priznania sú klamstvom. 14. septembra 2006, sa Gál vzdal právneho zastupovania Hedvigy.[3] V ten istý deň SMK prostredníctvom svojej tlačovej hovorkyne Lívie Solymos vyhlásila, „že sa nebude ďalej vyjadrovať k prípadu študentky Hedvigy Malinovej, pretože celá záležitosť čoraz viac dostáva politický podtón.“[4]

19. septembra 2006 hovorca nitrianskej krajskej prokuratúry potvrdil, že Hedviga podala sťažnosť proti zastaveniu trestného stíhania proti páchateľovi.[5] O 22-stranovej sťažnosti rozhodovala okresná prokuratúra v Nitre. 18. októbra 2006 bolo oznámené, že sťažnosti Hedvigy Malinovej nebolo vyhovené a naopak Malinová tak na Slovensku musí čeliť obvineniu z krivej výpovede.

V apríli 2014 novozvolený prezident Andrej Kiska uviedol, že v prípade odsúdenia Hedvigy Malinovej jej udelí milosť.[6]

30. apríla 2014 sa v Bratislave uskutočnil protest na podporu Malinovej Žákovej a iných káuz. Mottom podujatia konaného súbežne s oslavami 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie bolo: „Dnes Hedviga, zajtra ty? Spravodlivosť pre všetkých!“ Protest organizoval Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku, organizácia zastrešujúca maďarské občianske združenia na Slovensku.[7]

V marci 2016 Hedviga Malinová Žáková požiadala o odovzdanie trestného stíhania do Maďarska, kde vtedy žila, s čím súhlasil minister spravodlivosti Tomáš Borec 17. marca 2016.

24. októbra 2018, po viac ako 12 rokoch od skutku, okresná prokuratúra v Győri vydala rozhodnutie o zrušení vyšetrovania s odôvodnením, že „zločin nemožno dokázať na základe dostupných údajov a dôkazných prostriedkov“, a rovnako ani to, že Malinová sa nedopustila falošného svedectva.[8]

Prezident Kiska 28. novembra 2018 prijal Hedvigu Malinovú Žákovú a obdaril ju kyticou kvetov, pričom skonštatoval, že "tento prípad bol smutnou ukážkou zlyhávania štátu v jeho základnej úlohe zabezpečiť spravodlivosť.“ „Nechcem v tomto prípade robiť ani sudcu, ani obhajcu, ani žalobcu" avšak vyšetrovanie podozrení z trestných činov nesmie byť predmetom politických hádok a ich vyriešenie otázkou toho, či ľudia viac veria študentke alebo ministrovi.[9]

Argumenty spochybňujúce verziu Hedvigy Malinovej[upraviť | upraviť kód]

 • Operatívnou cestou zaznamenané vyjadrenia Anny Sádorovej a Károlyho Presinszkeho, ktorí s poškodenou hovorili bezprostredne po tom, ako po útoku prišla na katedru. Z nich vyplýva, že Hedviga bezprostredne po útoku tvrdila, že bola zbitá, keď telefonovala po maďarsky. V uznesení Okresnej prokuratúry v Nitre pod značkou 1 Pv 807/2006 sa ale konštatuje, že vyšetrovaním bolo zistené, že Hedviga na mobilný telefón ňou udaného telefónneho čísla neprijala žiadny hovor a ani hovor neodoslala.[10]
 • Blúzka bola úplne čistá, pričom Hedviga tvrdila, že ju zvalili do trávy v parku, kde bolo blato. Mala však na sebe oblečené sako a podľa jej advokáta je možné, že spadla na zadnú časť tela.[2]
 • Nápis na blúzke obsahoval gramatickú chybu („Maďari za Dunai“).
 • Podľa záverov jedného z dvoch súdnych znalcov MUDr. Imricha Kónya neutrpela žiadne pomliaždenie tváre, nosa ani uší, nebola kopnutá do podbruška a nemala ani otras mozgu[11], čo však odporuje záverom druhého súdneho znalca MUDr. Mariána Pamulu, ktorý zranenia potvrdil.
 • Hedviga vypovedala, že jej ukradli doklady. Na druhý deň jej na domácu adresu prišla obálka s dokladmi. Písmo na obálke sa zhoduje s Hedviginým písmom[chýba zdroj], na lepiacej časti obálky bola nájdená Hedvigina[chýba zdroj] DNA.
 • Hedviga tvrdila, že jej sliny a DNA sa na obálku dostali po tom, čo známka z obálky odpadla, keď ju vyhodila do koša. Hedviga ju potom z koša vybrala a opätovne prilepila. Podľa tvrdení polície známka nebola nikdy odlepená.[12]
 • Je nemožné písať guličkovým perom na blúzku, ktorá je oblečená, úhľadným písmom.[chýba zdroj]
 • Navzdory jej tvrdeniu, že ju kopali do brucha, keď ležala na zemi v blúzke, na blúzke sa našli stopy len po čistiacom prášku a žiadny náznak kopancov.
 • Hedviga 6-krát odmietla rekonštrukciu.[chýba zdroj]
 • Tvrdenia riaditeľa nemocnice majú veľmi vážnu trhlinu, pretože ak mala otras mozgu, ako sa uvádza v lekárskej správe, nikdy sa neprejavili jeho príznaky.[chýba zdroj]
 • Údajný páchateľ mal na čas skutku „dôveryhodné“ alibi, poskytnuté svojou matkou. Navyše, keď jeho fotku ukázali Hedvige, neoznačila ho za páchateľa.[chýba zdroj]
 • Lekársky posudok z roku 2008 vypracovaný pod vedením vtedajšieho dekana Lekárskej fakulty UK Petra Labaša prokurátor vrátil na dopracovanie[13] ale aj tak posudok nakoniec vyznel, že ju nikto nezbil.[14]

Argumenty spochybňujúce verziu slovenskej polície[upraviť | upraviť kód]

 • Policajný prezident Ján Packa 24. 7. 2007 pripustil, že Hedvigu Malinovú niekto zbil.[15]
 • V prospech Hedviginej verzie vyznievajú fotky zamestnancov školy, ktoré vznikli krátko po tom, čo sa udalosť mala stať a na ktorých je Hedviga zobrazená s krvou na hlave a vo vlasoch.[16] Polícia bezprostredne po ohlásení údajného útoku nevyhotovila fotodokumentáciu prípadu.
 • Hedviga Malinová pri každom z troch výsluchov[17][18][19] zdôraznila, že buď telefonovala, alebo sa s niekým stretla osobne. Zistenie polície, že na Hedviginom mobile neprebehol v deň útoku žiaden hovor, jej výpovediam teda nijako neprotirečí, iba ich upresňuje. Hedvigino netelefonovanie pred útokom preto nemohlo byť dôvodom na to, aby polícia o jej výpovedi začala pochybovať.
 • Hedviga Malinová preukázala, že jej platobná karta blokovaná bola.[20] Banka jej o tom vydala náležité potvrdenie s patričnou pečiatkou a dvoma podpismi. Hedviga si ho vyžiadala po tom, ako minister vnútra prehlásil, že ohľadom bankomatovej karty klamala.
 • Súdny znalec Hedvigu spočiatku neprehliadol. Hoci sa minister vnútra vyjadril, že už po dvoch dňoch mal signály o fingovanom útoku, znalec prehliadol Hedvigu až po desiatich dňoch a skonštatoval absenciu poranení, čím sa dostal do rozporu s tvrdeniami ošetrujúcich lekárov. Riaditeľ nitrianskej nemocnice Viktor Žák v deň ohlásenia údajného útoku skonštatoval, že Malinová má pomliaždeniny v oblasti brucha a vnútornej strany stehien.
 • Predseda SMK Béla Bugár prezentoval argument, že existuje popis páchateľov. Podľa niektorých zdrojov sú známe konkrétne osoby, na ktoré sa hodí. Polícia identifikovala podľa popisu jedného z údajných páchateľov.
 • Polícia nevedela predstaviť žiaden motív, ktorý by mal Hedvigu viesť k fingovanému útoku na seba. Verziu o konaní zo strachu zo skúšky vyvrátili samotní predstavitelia školy, podľa ktorých je Hedviga dobrou žiačkou a nikdy zo skúšky „nevyletela“.
 • Samotná Hedviga Malinová prejavila ochotu podrobiť sa výsluchu na detektore lži, ako to vyplýva zo zápisnice z výsluchu 9. 9. 2006: Otázka vyšetrovateľa: Boli by ste ochotná sa podrobiť detektoru lži? Odpoveď: Áno.[19]
 • Polícia v počítačovom prepise prvej, rukou písanej výpovede, ktorú Malinová poskytla vyšetrovateľovi ešte v deň udalosti v nemocnici v Dunajskej Strede účelovo vynechala časť týkajúcu sa telefonovania v znení „Čo sa týka, či som v čase pred incidentom telefonovala, alebo som sa s niekým stretla, tak skôr si myslím, že som sa s niekým stretla a prehovorila som s ním.[18]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Hedviga Malinová mohla byť mučená. Aktuality.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia), 2012-01-20. Dostupné online [cit. 2018-11-30].
 2. a b Študentka: Prepadli ma. Polícia: Prepad nebol. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2006-09-14. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 3. Gál spolitizovanie prípadu odmieta, ale Hedvigu už nezastupuje. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2006-09-16. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 4. SITA. SMK sa už nebude vyjadrovať k prípadu Hedvigy Malinovej. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2006-09-14. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 5. ČTK; SITA; SME.sk. Polícia už dostala sťažnosť od Hedvigy Malinovej. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2006-09-19. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 6. SITA. Ak Malinovú odsúdia, Kiska jej dá milosť. pravda.sk (Bratislava: Perex), 2014-04-10. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1336-197X.
 7. SITA. Na podporu Malinovej zorganizujú demonštráciu. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2014-04-22. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 8. Po 12 rokoch sa skončila kauza Hedvigy Malinovej. Pravda.sk, 2018-11-22. Dostupné online [cit. 2018-11-22].
 9. Kiska sa stretol s Hedvigou Malinovou Žákovou. aktuality.sk (TASR). Dostupné online [cit. 2018-11-30].
 10. HORVÁTH, Andrej. Quo Vadis kauza Malinová?. blog.sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2009-12-26. Dostupné online [cit. 2018-11-30].
 11. DÖMEOVÁ, Annamária. Polícia: brutálny útok na študentku sa nestal. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2006-09-13. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1336-1996.
 12. SITA; ČTK; TASR. Hedviga Malinová trvá na tom, že ju napadli dvaja mladí muži. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2006-09-13. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 13. TÓDOVÁ, Monika. Labaš: Z kauzy Malinová sa mi dvíha žalúdok. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2010-10-16. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 14. TASR. Lekársky posudok: Hedvigu Malinovú nikto nezbil. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2011-05-03. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1336-1996.
 15. PIŠKO, Michal. Packa o Malinovej: Skutok sa možno stal inak. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2007-07-24. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. ISSN 1335-4418.
 16. M. Hedvig augusztus 25-én a nyitrai egyetemen [online]. index.hu, [cit. 2018-11-30]. Dostupné online.
 17. Výpoveď Hedvigy na výsluchu : 25. august 2006 - výsluch od 12:10 hod. [online]. Bratislava : Aliancia Fair-play, [cit. 2018-11-30]. Dostupné online.
 18. a b Výpoveď Hedvigy na výsluchu : 25. august 2006 - výsluch od 22:15 hod. [online]. Bratislava : Aliancia Fair-play, [cit. 2018-11-30]. Dostupné online.
 19. a b Výpoveď Hedvigy na výsluchu : 9. september 2006 - výsluch od 08:45 hod. [online]. Bratislava : Aliancia Fair-play, [cit. 2018-11-30]. Dostupné online.
 20. "Potvrdenie banky o zablokovaní platobnej karty" [1], hedviga.fair-play.sk

Literatúra[upraviť | upraviť kód]