Prírodný park Hřebeny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 49°50′00″S 14°9′20″V / 49,83333°S 14,15556°V / 49.83333; 14.15556
Prírodný park Hřebeny
prírodný park
Dobříš, Brdy, Stožec, vrchol.JPG
Štát Česko Česko
Región Stredočeský kraj
Okres Příbram, Beroun, Praha-západ
Súradnice 49°50′00″S 14°9′20″V / 49,83333°S 14,15556°V / 49.83333; 14.15556
Rozloha 184 km² (18 400 ha)
Vznik 11. november 2009
 - Vyhlásil Stredočeský kraj
Poloha na mape Česka
Green pog.svg
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Natural park Brdy-Hřebeny
Webová stránka: Na stránke Brdy.org
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Prírodný park Hřebeny (v niektorých dokumentoch vrátane tlačovej správy kraja označovaný tiež ako přírodní park Brdy-Hřebeny) zahŕňa prevažnú časť brdských Hřebenů na území Stredočeského kraja, okresov Praha-západ, Beroun a Příbram. Radou kraja bolo jeho vyhlásenie schválené 14. septembra 2009, účinnosť vyhlásenie nadobudlo 15. dňom po vyhlásení vo Vestníku právnych predpisov Stredočeského kraja, t. j. 11. novembra 2009.[1] Dôvodom vyhlásenia bola ochrana krajinného rázu zalesneného chrbáta (pahorkatiny) s výraznou prevahou prírodných hodnôt, s časťami prírode blízkych bučín a zmiešaného lesa s rozptýlenými veľmi starými stromami na charakteristickom geologickom podloží, s významnými prírodnými a estetickými hodnotami a s radom kultúrno historických pamiatok. Rozlohou 184 km² je najväčším prírodným parkom na území Stredočeského kraja.[2]

Rozsah parku[upraviť | upraviť kód]

Prírodný park je celistvý, t. j. jeho územie je súvislé. Zahŕňa prevažne lesnaté neobývané územia, na mnohých miestach však zahŕňa aj partie bez lesa. Do prírodného parku zasahujú geomorfologické podcelky Hřebeny, Dobříšská pahorkatina, Příbramská pahorkatina a Brdy. Väčším osadám a obciam sa vyhýba (napríklad Černolice temer obklopuje, ale nezahŕňa) – zo zastavaných území do neho spadá niekoľko chatových osád a tiež napríklad celá obec Chouzavá, horná časť Všenor (v okolí zástavky Všenory, U Křížků) alebo statok, hydinárne a rybárske nádrže v Trnové u Dobříše a bývalá protilietadlová raketová základňa Dobříš na hrebeni medzi vrcholmi Jistevník a Vrážky.

Vyhliadka Hvíždinec

Do prírodného parku zasahujú katastrálne územia okresu Praha-západ Jíloviště (iba časť severne od cesty I/4 – vltavská stráň do chráneného územia nespadá), Všenory, Černolice, malým cípom Líšnice u Prahy, Řitka, Dobřichovice, Řevnice, Mníšek pod Brdy a Stříbrná Lhota, Kytín, z okresu Příbram katastrálne územia Voznice, Dobříš, Lhotka u Dobříše (malým cípom), Rosovice, Buková u Příbramě, Pičín, Hluboš, Čenkov u Příbramě, Běřín, Rejkovice, malými cípkami i Jince, z berounského okresu potom Svinaře, Hodyně u Skuhrova, Skuhrov pod Brdy, Podbrdy, Vižina, bezlesná časť Osova, ďalej časť k. ú. Velký Chlumec, Hostomice pod Brdy, Běštín, Radouš, Lhotka u Hořovic, Lochovice, Rpety, Felbabka.

Zvlášť chránené územia[upraviť | upraviť kód]

Maloplošné zvlášť chránené územia do územia prírodného parku, ako je definované, nespadajú, ale niektoré ležia vo vnútri a tvoria v ňom ostrovy (ich hranica je súčasne časťou hranice prírodného parku):

Ďalšie maloplošné chránené územia k prírodnému parku priliehajú zvonka:

Cesty a železnice[upraviť | upraviť kód]

Naprieč prírodným parkom prechádza železničná trať Zdice – Protivín medzi Jincami a Lochovicami v údolí Litavky a niekoľko križujúcich ciest II/118 súbežne so železnicou v údolí Litavky, III/11555 medzi Jincami a Běštínom, cesta III/11553 z Bukovej u Příbramy do Hostomíc, cípom prírodného parku prechádza cesta III/11417 medzi Dobříšom a Rosovicami, naprieč Hřebenmi cesta II/114 z Dobříša smerom do Hostomíc, v okolí Kytína cesta III/11625 od cesty I/4 smerom k hrebeňu a cesta III/11624 po južnej strane Hrebeňov z Mníšku cez Kytín na Chouzavú, naprieč hrebeňom prechádza cesta II/116 medzi Mníškom a Řevnicami a cesta III/11510 od Černolíc do Všenor, ku ktorej sa napájajú cesta III/11512 od Klínca a cesta III/11513 od Jílovišťa. Okrem toho sa tu nachádza rad lesných ciest, z ktorých cestnú kvalitu majú cesty do oblasti bývalej raketovej základne v oblasti Rochoty.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Stredočeský kraj vyhlásil prírodný park Brdy - Hřebeny, (po česky) Enviweb, 19. 9. 2009, Mediafax
  2. Přírodní park Brdy-Hřebeny, BRDY-Res publica, občanské sdružení, 23. 3. 2009

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Přírodní park Hřebeny na českej Wikipédii.