Pražské Jezuliatko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pražské Jezuliatko

Pražské Jezuliatko je malá soška zobrazujúca Ježiša Krista v útlom detstve, ktorá pochádza zo Španielska.

Legenda hovorí, že sa malý Ježiš zázračne ukázal istému mníchovi, ktorý podľa jeho podoby vymodeloval túto sošku. Podľa ďalšej legendy vlastnila sošku svätá Terézia z Ávily, zakladateľka Rádu bosých karmelitánok, planúca veľkou láskou k Dieťaťu Ježišovi. Sošku vraj darovala svojej priateľke, ktorej dcéra sa chystala na cestu do Prahy.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Do Čiech však sošku priniesla Maria Maxmiliána Manriquez de Lara, nevesta Vratislava z Pernštejna, ktorá ju neskôr venovala svojej dcére Polyxene, aby chránila jej rodinu. Soška mala podľa tradície prechádzať z matky na dcéru, no nakoľko Polyxena nemala dcéru, len syna, darovala sošku rádu karmelitánov. Počas tridsaťročnej vojny sa soška stratila a našla sa až v roku 1638 schovaná za oltárom, no bola značne poškodená, a tak ju museli opraviť. V roku 1651 získala soška prívlastok Milostivé Pražské Jezuliatko. Po zrušení kláštora ho chvíľu opatrovali mníšky z rádu anglických panien.

Soška Jezuliatka je vystavená v kostole Panny Marie Vítězné v Prahe na Malej Strane od roku 1628. V katolíckych krajinách je táto soška známa aj ako Bambino di Praga. Je to 45 cm vysoká soška španielskej práce zo 16. storočia, jej vnútro je potiahnuté plátnom a pokryté voskom. Vlasy boli pôvodne tmavé, no neskôr ich prefarbili na plavé. Soška má zdvihnutú pravú ruku, aby mohla žehnať, a v ľavej drží pozlátenú zemeguľu s krížom. Je umiestnená na strednom oltári vpravo, ktorý vytvoril v roku 1776 František Lauermann z umelého mramoru a Petr Prachner ho vyzdobil sochami. Strieborná skrinka pre sošku, ktorú vyrobil pražský zlatník Jan Pakeni, vznikla v roku 1741.

Kostol prijíma denne návštevníkov z desiatok krajín sveta. So soškou sa rokmi spájali mnohé povery, napr. že pomáha počas moru, vojen či pri drancovaní, pretože kláštor, v ktorom bola uložená, sa vyhol viacerým pohromám. Ľudia sa k soške obracajú s mnohými prosbami o pomoc a mnohým ľuďom, ktorí sa pred ňou modlili k Bohu, priniesla údajne zázračné a neobvyklé vyslyšanie. Ľudia tu prosia o pomoc, uzdravenie, mier, niektorí s dôverou očakávajú narodenie dieťaťa, a mnohí sa vracajú, aby poďakovali.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]