Prachová búrka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Piesočná búrka v Texase

Piesočná búrka alebo prachová búrka je zvláštny atmosférický jav, keď je vplyvom pohybu vzduchových más zdvíhaný do atmosféry drobný prachový materiál či piesok, ktorý sa potom následne spolu s posunom más pohybuje do nových oblastí. Zvírený materiál je transportovaný a následne ukladaný v nových oblastiach.

Piesočné búrky sú typické pre arídne oblasti, kde nie je povrch krytý sústavnou vegetačnou pokrývkou, ktorá by zabraňovala ľahkému uchopeniu malých častí a ich prenos. Najčastejšie sa s nimi stretávame v púštnych oblastiach na Zemi ako napríklad v oblasti Sahary, ale boli pozorované tiež aj na Marse, kde občas dosahujú globálnych rozmerov, keď je celá atmosféra planéty zasiahnutá podobnými búrkami.

Piesočné búrky sú nebezpečné z niekoľkých dôvodov, znižujú viditeľnosť na nulu, sú schopné zasypať rozsiahle oblasti mocnými vrstvami, či majú silný abrazívny efekt. Piesočné búrky majú silnú unášavú schopnosť a to aj na veľkú vzdialenosť. Sú doložené prípady, keď jemný piesok zo Sahary dopadol v oblastiach Európy na Alpy. Niektoré štúdie naznačujú, že prach z piesočných búrok čiastočne ovplyvňuje vznik hurikánov nad Atlantikom.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prach ze Sahary možná zastavuje hurikány [online]. [Cit. 2008-01-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Písečná bouře na českej Wikipédii.