Pravoslávny chrám svätých Cyrila a Metoda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na kostol z Resslovej ulice
Pamätník parašutistom v krypte kostola

Pravoslávny katedrálny chrám svätých Cyrila a Metoda (čes. Pravoslavný katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje), do roku 1935 katolícky kostol svätého Karla Boromejského (čes. katolický kostel svatého Karla Boromejského), sa nachádza na rohu ulíc Resslova a Gorazdova v pražskom Novom Meste.

Stavba[upraviť | upraviť kód]

Budova kostola je dielom barokových architektov Kiliána Ignáca Dienzenhofera a Pavla Ignáca Bayera z rokov 1730 až 1736.

Je to významná sálová stavba pôvodne zasvätená sv. Karolovi Boromejskému. Chrám bol súčasťou susedného ústavného domova pre emeritných kňazov, ktorý bol roku 1783 zrušený a premenený na kasáreň a skladisko. V roku 1866 sa budova stala súčasťou ČVUT. 29. septembra 1935 bol kostol slávnostne zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi a stal sa sídlom pravoslávneho biskupa Gorazda (občianskym menom Matěj Pavlík).

Kostol stojí na asi tri metre vyvýšenej terase oproti okolitým stavbám, ako dôsledok terénnych úprav okolia v 80. rokoch 19. storočia.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Za nemeckej nacistickej okupácie sa chrám sv. Cyrila a Metoda významne zapísal do novodobých československých dejín. V tunajšej krypte sa ukrývali parašutisti – príslušníci zahraničného odboja – ktorí previedli atentát (operácia Anthropoid) na zastupujúceho ríšskeho protektora R. Heydricha. Tu tiež 18. júna 1942 zomreli. Medzi nimi škpt. Adolf Opálka, kpt. Jozef Gabčík, kpt. Jan Kubiš, kpt. Josef Valčík, por. Josef Bublík, por. Jan Hrubý, por. Jaroslav Švarc. Okrem mnohých ďalších, ktorí poskytli parašutistom pomoc, boli popravení aj predstavitelia pravoslávnej cirkvi a chrámu sv. Cyrila a Metoda, ktorí sa priamo podieľali na ukrývaní parašutistov – biskup Gorazd, farár Václav Čikl, kaplán Dr. Vladimír Petřek a predseda cirkevnej obce Jan Sonnevend. Pravoslávna cirkev bola v Protektoráte v septembri roku 1942 zakázaná.

Súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

V súčasnosti chrám funguje pre potreby pravoslávnej cirkvi, bohoslužby sa tu konajú: večerné – každú sobotu od 17 hodiny a nedeľné o 9.30 hodín. Okrem toho sa konajú bohoslužby podľa cirkevného kalendára. Duchovným správcom chrámu je dr. Jaroslav Šuvarský. Chrám bol tiež prehlásený ako miesto česko-nemeckého zmierenia.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 50°04′33″S 14°25′01″V / 50,0759°S 14,417°V / 50.0759; 14.417

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje (Praha) na českej Wikipédii.