Prebudená smrť (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prebudená smrť
Originálny názov Wake of Death
Dĺžka 89 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2004
Rozpočet 17.000.000$
Filmový štáb
Réžia Philippe Martinez
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb

Prebudená smrť (angl. Wake of Death) je americký akčný film francúzskeho režiséra Philippa Martineza. Pôvodne mal film režírovať Ringo Lam, ale po pár týždňoch odišiel od projektu, počas filmovania v Kanade.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Ben Archer (Van Damme), bývalý gangster, sa presťahuje z Marseille do Los Angeles a rozhodne sa žiť v súlade so zákonom a viac času tráviť so svojou manželkou Cynthiu a synom Nicholasom. Cynthia je agentkou INS a jej úlohou je zabraňovať prílivu čínskych imigrantov do USA. Počas akcie objaví Kim, mladé dievča na lodi plnej imigrantov a vezme ju domov. Ukáže sa, že to bola osudová chyba, pretože Kimin otec je Sun Quan - vodca čínskej Triády. Sun Quan vypátra, kde je jeho dcéra a pritom zabíja každého, kto je v jej okolí.

Ben objaví svoju manželku zavraždenú, pričom jeho syn Nicholas a Kim sú stratení. Pokúša sa zachrániť deti a pomstiť smrť svojej manželky.

Ben pri svojom konaní nie je sám. S pomocou Maxa (taliansky gangster), Raymonda (Maxov osobný strážca) a Tonyho (Benov brat) nájdu Nicholasa a Kim. Ben sa potom rozhodne vypátrať Andyho Wanga, ktorého videl odchádzať z miesta činu vraždy jeho manželky. Je úspešný a jeho vyšetrovanie pokračuje. Zistí, že Mac Hoggins - Cynthiin partner v INS - nebol čistý. Ben a jeho banda ho chytia a mučia v garáži, aby z neho dostali odpovede. Benovi zavolá policajt, ktorý mu dal tip na Hogginsa a dohodli sa, že sa stretnú v márnici. Hoggins sa priznáva, že Sun Quanovi povedal, že Kim je u Cynthie. Zároveň ich informuje o Sun Quanových aktivitách s heroínom v Spojených štátoch, ako aj o tom, kde sa nachádza. Potom, čo im všetko prezradí, ho zabijú.

Keď Ben dorazí do márnice, nájde tam všetkých mŕtvych. Po motocyklovej naháňačke sa Ben zbaví oboch vrahov a vráti sa do Maxovho domu. Ako prichádza, vidí odchádzať dve čierne autá a Tony, ktorý bol s ním vyskočí z auta a beží do domu, zatiaľčo sa Ben pustí za tými autami. Triáda uniesla Nicholasa a Kim. Ben je jediný, kto ich môže zachrániť.

Ben sa vracia do Maxovho domu, kde zistí, že Maxa a Raymonda zavraždili. S Tonym sa rozhodnú ísť po Sun Quanovi s použitím informácie od Hogginsa. Idú do Pier 19, kde je jeho loď, "Tha Catrina", ktorú Sun Quan používa na svoje operácie s heroínom. Strieľajú po sebe a vtom príde polícia. Ben je zasiahnutý do ramena, ale Sun Quan je zranený smrteľne.

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci šiel film v USA priamo na video (niektorých krajinách mal v kinách úspech), fanúšikovia i kritici ho chválili pre drastický ráz, surové násilie a prekvapujúco dobrú ukážku herectva Jeana Claudea Van Dammea ako Bena Archera. Niektorí tvrdia, že je to jeho najlepší film.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wake of Death na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).